6 tipů, jak při tisku snížit dopad na životní prostředí

17. 2. 2020

17. února 2020, 11:22 | Bolístkou mnoha firem je tisknutí dokumentů bez rozmyslu. Výrok „co je psáno, to je dáno“ je v nás pevně zakořeněný. Řada pracovníků potřebuje mít důležité doklady a spisy po ruce ve fyzické podobě, nikoliv jen ve formě jedniček a nul na disku. I přesto můžeme tisknout tak, abychom životní prostředí zatěžovali co nejméně.

Každý změna začíná u jedince. Ekologické smýšlení v posledních desetiletí roste a např. třídění odpadu a úsporné svícení dávno není jen věcí jednotlivců, ale i velkých mezinárodních korporací. Velkým tématem poslední let je tzv. udržitelné tisknutí. Přečtěte si, jak upravit tisk ve vaší kanceláři tak, abyste i vy přispěli svým dílem.

1) Využívejte šetrný design

Šetrný design? Není to tak nesmyslné, jak se může na první pohled zdát. Dobrý designér dokáže např. vzhled letáku navrhnout tak, aby se při jeho tisku nespotřebovalo příliš mnoho barvy a zároveň aby plnil svou funkci (třeba přesvědčil lidi k návštěvě vašeho e-shopu).

Mezi spotřebou inkoustu na barevně křiklavý leták s kanárkově žlutým podkladem a na propagační materiál s několika jednoduchými čarami a krátkým textem je obrovský rozdíl. Stačí se poohlédnout po profesionálním designérovi a nevyužívat vlastní potomky, kteří „umí s počítačem a docela hezky kreslí“.

2) Tiskněte na ekologický papír (a potiskněte obě strany)

Snažte se běžný kancelářský papír nahradit recyklovaným. Nemá sice reprezentativní bílou barvu (je lehce nahnědlý), ekologicky smýšlející obchodní partneři vám podobný prohřešek ale jistě odpustí. Pokud víte, že něco podobného u vedení firmy neprojde, využívejte alespoň obálky z recyklovaného papíru.

Balíky recyklovaného papíru nakupujte u českých výrobců. Snížíte tím uhlíkovou stopu - většina kancelářského papíru (i toho recyklovaného) totiž svůj původ v Číně. Dejte pozor, nakupujete papír se sníženou prašností - v opačném případě bude mikroskopický odpad z listů zanášet tiskárnu a časem dojde k jejímu poškození.

Tiskněte dokumenty na obě strany papíru. Tento přístup logicky zredukuje papírový odpad vaší kanceláře na polovinu. A zvažte, zda netisknout na jeden papír dvě strany dokumentu - v řadě případů to čitelnosti dokumentu nijak neublíží a při oboustranném potištění srazíte spotřebu papíru na 25 %.

3) Využívejte úsporné fonty

Šetrné fonty nejsou žádnou novinkou, přesto o nich řada kanceláří zatím nemá ani ponětí. Jejich myšlenka je jednoduchá - pouhou změnou fontu je možné ušetřit téměř polovinu tiskového inkoustu.

Pokud vám změnu fontu vedení kanceláře nedovolí (přeci jen takový Century Gothic nemusí u některých firem působit ve smlouvách nejlépe), využijte aplikaci Ecofont. Umí „zeštíhlit“ většinu běžně používaných fontů (např. Arial, Calibri, Tahoma, Times New Roman, Verdana). Ecofont vytvoří v písmenech tiskové předlohy malé mezery, které významně sníží spotřebu inkoustu (v průměru o 46,5 %); pouhým okem přitom rozdíl v tiskové kvalitě nepoznáte.

Spotřebu inkoustu snížíte také používáním úsporného režimu a černobílým tisknutím. Zejména u textových předloh je nesmysl tisknout dokumenty v plné kvalitě. Podobně jako u ekologických fontů čtenář nepozná rozdíl - ledaže by si vzal k ruce silnou lupu. Pro tisk běžných kancelářských dokumentů si vystačíte s rozlišením 150 DPI. Více o rozlišení si přečtěte v článku Co znamená DPI rozlišení při tisku a jak podle něj vybrat vhodnou tiskárnu?

4) Použitý (a skartovaný) papír recyklujte

V domácnosti je recyklace papíru projevem dobré vůle a ekologického smýšlení. U firem je povinností. Třídění odpadu jim ukládá tzv. zákon o odpadech (č. 185/2001 Sb.); platí jak pro výrobní firmy, tak pro společnosti, které se zabývají administrativou.

Dokumenty, pro které není využití, musí firmy recyklovat. Platí to i pro skartovaný papír. Rozmístěte v kancelářích modré recyklační koše a vysvětlete zaměstnancům, jak je správně používat.

Tipy na recyklaci papíru v kanceláři si přečtěte v článku Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a správně recyklovat. Mj. se v něm dozvíte, jak umístění recyklačního koše ovlivňuje zapojení zaměstnanců při třídění nebo jak motivovat spolupracovníky, aby archy dokumentů nevyhazovali do směsného odpadu.

5) Využívejte recyklované tonery nebo tankovou tiskárnu

Věděli jste, že během výroby jediné nádržky na inkoust se spotřebuje 5 litrů ropy? Cartridge je přitom možné znovu naplnit inkoustem a používat dál.

Přispějete tím nejen k menšímu zatížení životní prostředí, ale také ušetříte. A to poměrně velké peníze - repasované (znovunaplněné) tonery jsou několikrát levnější než originály. Kvalitou tisku se od nich přitom nijak neodlišují a ani neruší záruku tiskárny, jak se s oblibou traduje (přečtěte si: Boříme mýty o kompatibilních tonerech: Poškození tiskárny nehrozí).

Při výběru repasovaných cartridgí se zajímejte o certifikáty výrobce a vemte v potaz reference zákazníků. Amatérsky plněným tonerům se obloukem vyhněte (a nesnažte se cartridge doplnit sami - jediným výsledkem bude, že se ušpiníte).

Alternativou k dokupování tonerů je tiskárna s tankovým systémem. Počáteční investice bývají sice vyšší, na druhou stranu ušetříte na opakovaném nákupu cartridgí. Velkokapacitní nádržky stačí jednou za čas doplnit a několik týdnů můžete vesele tisknout dál (více v článku Inkoustová tiskárna na tankový systém - konec trápení).

naplne L

6) Předcházejte zbytečnému tisku

Opravdu potřebujete tisknout každý dokument? Podle kampaně Think Before Printing se 50 % vytištěných papírů nikdy nevyužije. Mnohé firmy přitom tisknou velkou část e-mailové korespondence - jen kvůli tomu, aby se většina vytištěných papírů založila a už nikdy nespatřila světlo světa.

Řada uživatelů s podobným plýtváním bojuje výzvou proti tisknutí e-mailů v patičce. Dobře zvažte, zda vaše společnost potřebuje mít většinu elektronické korespondence v tištěné podobě. Přední cloudové servery dnes nabízí poměrně robustní ochranu proti smazání nebo krádeži dat; navíc není problém si potřebné dokumenty zálohovat v elektronické podobě na vlastní šifrovaný disk.

Související produkty

EPSON tiskárna ink EcoTank L1800, A3+, 15ppm, USB, Foto tiskárna, 6ink
Skladem
15 816 Kč
13 071 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 16 118 Kč
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

uvod

Co znamená DPI rozlišení při tisku a jak podle něj vybrat vhodnou tiskárnu?

Většina nakupujících se při výběru domácí či kancelářské tiskárny rozhoduje především podle ceny, menšina potom hledí na rychlost tisku a...

19. 5. 2022  Celý článek »

Boříme mýty o kompatibilních tonerech: Poškození tiskárny nehrozí

Kolem nákupu kompatibilních, tedy neoriginálních náplní do tiskáren koluje řada mýtů. Také máte strach, že by kompatibilní toner mohl...

8. 6. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body