Originální vs. kompatibilní cartridge: Porovnali jsme kvalitu tisku, výdrž i cenu za výtisk

02. 1. 2023

2. ledna 2023, 17:05 | Jestli je něco u inkoustových tiskáren opravdu negativní, pak to, na kolik vychází jejich cartridge. Pokud jste totiž zvyklí nakupovat jen ty originální přímo od výrobce daného zařízení, jistě mi dáte za pravdu, když řeknu, že za relativně málo muziky, v našem případě tedy konkrétně vytištěných stran, zaplatíte poměrně velké peníze. Na trhu se však již nějakou dobu objevují alternativní nebo chcete-li kompatibilní cartridge z dílny výrobců třetích stran. Ty lze sehnat buď za podstatně lepší ceny, nebo za ceny shodné s originály, avšak taky s podstatně větším objemem inkoustu a tedy i schopností vytisknout více stran. Jak jsou na tom ale alternativní cartridge v porovnání s originály s kvalitou tisku? Přesně na tuto věc jsem se zaměřil v následujícím testu, který by vám měl odpovědět na veškeré otázky ohledně toho, zda se vyplatí či naopak nevyplatí originální cartridge i nadále kupovat.

Co je to cartridge

Ještě než se pustíme do porovnání originálních a kompatibilních cartridgí, je vhodné si hned na úvod definovat, co to vlastně cartridge je. Cartridge je konkrétně tisková kazeta naplněná inkoustem, která zásobuje tiskové hlavy s tryskami a elektronikou zajišťuje komunikaci cartridge s tiskárnou.

Tip: Kromě cartridgí se ve světě tiskáren setkáte i s tonery. Tušíte však, jak se od inkoustových kazet liší? Ve článku Toner vs. cartridge: v čem se liší a jak vybrat správnou náplň jsme se na toto téma podrobně zaměřili.

Porovnávané cartridge a jejich technické specifikace

Pro test cartridgí jsem využíval konkrétně naprosto průměrnou tiskárnu HP DeskJet Ink Advantage 4535, která najde využití jak v běžných domácnostech, tak třeba i v kancelářích, ve kterých toho není třeba tisknout denně kvanta. To by se totiž logicky s ohledem na typ náplně poměrně prodražilo - tedy alespoň v porovnání s laserovými tiskárnami. Co se pak týče cartridgí, které jsem v tiskárně porovnával, jednalo se konkrétně o originální HP 652 (F5V25AE) a alternativní TonerPartner Cartridge PREMIUM pro HP 652-XL (F6V25AE) pro tisk černé. Originální HP 652 (F6V24AE) a alternativní TonerPartner Cartridge PREMIUM pro HP 652-XL (F6V2AE) pro byly zase využity tisk barevných odstínů. Pojďme se tedy společně v krátkosti podívat na jejich technické specifikace.

Počet vytištěných stran dle výrobce

Zatímco designově i rozměrově jsou alternativní a originální kazety pro inkoust výše zmíněných výrobců naprosto shodné, liší se v záruce, objemu inkoustu a logicky tedy i v tom, kolik toho dokáží ze svého objemu inkoustu vytisknout. Originální cartridge HP 652 s černým inkoustem objem 6 ml a výrobce u ní uvádí vytěženost (tedy kolik by toho mělo jít na jednu náplň vytisknout) 360 stran. Co se pak týče cartridge do tiskárny s barevným inkoustem, každý odstín (tedy RGB) v kazetě 5 ml, ze kterých by měla tiskárna zvládnout při různých barevných kombinacích vytisknout dle výrobce zhruba 200 stran (zde je nicméně třeba pamatovat na to, že jde o 200 stran barevných výtisků - ty přitom budete ve výsledku pravděpodobně tisknout minimálně, jelikož obrázky a grafy jsou zpravidla tištěny coby doplňky textů). 

Dvojice originálních cartridgí HP 652 vedle sebe
Dvojice kompatibilních cartridgí TonerPartner PREMIUM 652

 

 

 

 

 

 

 

 

Objem cartridge

To alternativní cartridge z dílny TonerPartner jsou na tom z hlediska objemu o poznání lépe. V případě černé verze je totiž k dispozici 20 ml inkoustu a u barevné verze je to pak 3x 6 ml, tedy dohromady 18 ml. z takto výrazně vyššího objemu inkoustu oproti originálním kazetám je tedy asi každému jasné, že je na tom cartridge do tiskárny z dílny TonerPartner co do počtu výtisku na jednu náplň mnohem lépe. Papírově se však těmito hodnotami výrobce nikde nechlubí a i proto jsem si na tuto věc posvítil v testu. Zůstaňme ale ještě chvíli u rozboru technických specifikací a věcí blízkým k nim. 

Ačkoliv to s technickými specifikacemi úplně nesouvisí, u kompatibilních cartridgí je třeba vyzdvihnout kromě objemu inkoustu mimo jiné to, jak výrobce přistupuje k jejich záruce. Vzhledem k tomu, že svým výrobkům skutečně věří, na ně totiž poskytuje doživotní záruku, zatímco v případě cartridgí od HP máte k dispozici jen dva roky. Ještě větším benefitem je pak bezesporu poskytnutí garance proti poškození tiskárny. Ta spočívá jednoduše v tom, že kdyby se náhodou stalo, že by kompatibilní cartridge poškodila jakýmkoliv způsobem tiskárnu, výrobce cartridge na vlastní náklady buď opraví, nebo rovnou vymění za novou. O výhodnosti se tedy není absolutně třeba bavit. České patrioty zase určitě potěší fakt, že jsou tyto inkoustové kazety vyráběny v České republice, samozřejmě podle těch nejvyšších evropských standardů.

Tip: Víte, že existuje hned několik druhů inkoustu, kterým se cartridge plní? Pokud ne, rozšiřte si v tomto směru obzory naším článkem Druhy náplní do inkoustových tiskáren: složení a rozdíly.

Originální a kompatibilní cartridge vedle sebe.

Cena cartridge

A konečně, cena. Ta je totiž ve výsledku hlavním důvodem, proč smysl podobné srovnání cartridgí vůbec provádět, jelikož právě na je asi nejvíce vidět jak stejné a přesto jiné alternativní a originální inkoustové náplně do tiskárny jsou. Zatímco za černou originální cartridge HP o objemu 6 ml zaplatíte 397 Kč a za barevnou o objemu 5 ml pak 309 Kč, alternativní černá cartridge o objemu 20 ml vychází na 403 a barevná o objemu 18 ml pak na stejnou částku - tedy 403 Kč. Jinými slovy, máme tu proti sobě z hlediska objemu inkoustu zcela odlišné cartridge, avšak z hlediska ceny ne až tak rozdílné produkty. A jak na tom tedy jsou tyto cartridge z hlediska tisku?

Test tisku dokumentů

Jelikož si v dnešní době tiskne doma fotky jen pramálo lidí, v mém testu jsem se zaměřil primárně na tisk psaných dokumentů doplněných různými grafy. Pro test jsem zvolil konkrétně tisk diplomové práce technického zaměření, dále pak tisk brožury o programovacím jazyku Python, přičemž obě tyto věci byly bohatě doplněny nejrůznějšími screenshoty, obrázky či grafy. Test jsem dále doplnil tiskem literárních děl Proměna, Krysař a Malý princ, přičemž v posledním případě byly opět tisknuty i ilustrace. Co se pak týče formy testu, ta byla ve své podstatě naprosto jednoduchá. Na tiskárně nastavenou ve výchozím nastavení a naplněnou stejným typem papíru (konkrétně klasický kancelářský papír A4 80 gramový) jsem nejprve zahájil tisk výše zmíněných věcí při osazení jedním typem cartridgí, přičemž jakmile byl inkoust vyčerpán a čitelnost výtisků se viditelně zhoršila, test jsem ukončil, cartridge vyměnil a následně spustil tisk dokumentů od znovu ve stejném pořadí a se stejnými nastaveními. Jinými slovy, z obou cartridgí bylo tištěno za naprosto stejných podmínek na stejný papír, samozřejmě pak i při konstantní teplotě v místnosti a se stejnými pauzami na doplnění papíru. Co se pak týče rozložení textu na stránce, to se samozřejmě lišilo stránka od stránky. Zpravidla se však jednalo o jednu normostranu, tedy o text v délce 1 800 znaků (tedy symbolů i mezer).

Tip: Pokud jste si již někdy dopodrobna prohlíželi obaly tonerů či cartridgí, mohli jste se na nich setkat s informací o 5 % pokrytí stránky a počtu listů, které lze na jednu náplň při tomto pokrytí vytisknout. Není-li vám celá problematika jasná, přečtěte si o více v našem článku 5% pokrytí stránky při tisku aneb jak dlouho vám vydrží toner?

Zabalené originální cartridge HP

Počet výtisků z jedné cartridge a cena za kus 

Zřejmě tou nejpalčivější otázkou při pohledu na cenu originálních a kompatibilních cartridgí je ta, kolik stránek lze na ně reálně vytisknout. Výsledek byl takový, že při použití originálních cartridgí se mi podařilo vytisknout 363 listů, při použití alternativních cartridgí jsem se dostal na neuvěřitelných 672 listů - tedy takřka dvojnásobek toho, co se povedlo s originálem. Cena přitom není dvojnásobná ani u černé, ani u barevné cartridge a navíc pozor, v barevné cartridgi mi ještě dobrých 15 % náplně zbylo. Ve výsledku ji tedy lze využít „na dojetí“ v kombinaci s novou černou cartridgí, což je rozhodně fajn.

Vzhledem k napočítaným výtiskům není těžké spočítat, na kolik haléřů vychází jeden výtisk. Počítáno bude konkrétně podle jednoduchého vzorce cena výtisku = (cena černé cartridge + cena barevné cartridge) / počet vytištěných stran. Výsledek je takový, že:

  • cena výtisku při použití originální cartridge HP - 1,9 Kč/list, 
  • cena výtisku při použití alternativní cartridge TonerPartner PREMIUM - 1,2 Kč/list.

Podtrženo, sečteno - cena výtisku při použití alternativní cartridge TonerPartner PREMIUM je zhruba o 37 % nižší oproti použití originálních náplní, což je opravdu markantní rozdíl. 

Tip: Šetřit při tisku nemusíte jen koupí kompatibilních tonerů, ale taktéž specifickými nastaveními tiskárny. Na tuto problematiku jsme se zaměřili ve článku Jak snížit spotřebu inkoustových náplní při tisku a prodloužit tak jejich životnost.

Kvalita tisku a podání barev

Druhé, neméně důležité srovnání originálních a alternativních cartridgí se točí kolem kvality tisku dokumentů. To by však šlo ve výsledku shrnout velmi jednoduše - rozdíly jsou totiž doslova zanedbatelné. Při přímém srovnání výtisků si lze sice všimnout toho, že výtisky vytvořené pomocí originálních cartridgí mají tmavší černou a i celkově sytější barvy, ale je důležité říci, že rozdíly jsou opravdu tak drobné, že si jich lze všimnout opravdu prakticky jen při přímém srovnání výtisků bok po boku a to ještě při pohledu zblízka. 

Kromě nižší sytosti barev u alternativních cartridgí jsem si při blízkém porovnávání výtisků všiml také toho, že zejména barevné drobné prvky jsou na papíře malilinko rozpitější než tomu je u originálního inkoustu. Složení či tuhost inkoustů je tedy evidentně mírně odlišná, byť je třeba znovu zopakovat, že ona rozpitost je skutečně naprosto nepatrná a lze si jí tedy všimnout jen při zkoumání výtisku doslova z jednotek centimetrů a to navíc ještě opět při přímém porovnání s výtiskem z originálních cartridgí. Nebojím se tedy říci, že kvalitativně jsou na tom originální a alternativní cartridge takřka stejně, jelikož rozdíly v kvalitě tisku jsou doslova extrémně malé a viditelné jen při přímém srovnání. Rozhodně tedy není důvod kvůli kvalitě upřednostňovat originální cartridge s vidinou, že z vyždímáte“ daleko lepší výsledky. Nic takového se totiž opravdu nestane. Ano, originální cartridge jsou vhodnější volbou pro tisk fotografií, reprezentativních firemních materiálů či podobných výtisků, u kterých je kladen důraz na co nejvyšší kvalitu. Pro vše ostatní jsou však alternativní cartridge TonerPartner PREMIUM naprosto dostačující, jelikož dosahují odhadem 95 % kvality ve srovnání s originálními náplněmi

Tip: Šetřit nemusíte jen na náplních do tiskárny. S osvojením si základních zásad tisku totiž dokážete nemalé peníze ušetřit i na papíru. Jak na to vám poradíme ve článku Papír v kanceláři: Jak snížit jeho spotřebu a jak správně recyklovat.

Černá a alternativní cartridge vedle sebe

Barvy po oskenování

Poslední část mého testování tvořil sken výtisků, který měl za cíl ukázat to, jak se originální a alternativní inkoust chová při převodu z fyzické do digitální podoby. Ani zde se nicméně nejedná o žádné velké překvapení, jelikož kvalitativně jsou na tom skeny výtisků z obou kazet velmi podobně. Pohledově si rozdílu všimnete jen stěží, při bližším zkoumání si však lze všimnout mírného rozpití u barev neoriginálního cartridge, což do jisté míry vyvozuje efekt vyšší sytosti. Pravdou je však to, že pomyslné zvýraznění je způsobeno tím, že jsou vytištěné a následně oskenované prvky nepatrně tlustší, kvůli čemuž jsou pro oči výraznější a vytváří tedy určitý efekt sytosti. Nicméně při běžném prohlížení ve standardním formátu A4 v papírové podobě, popřípadě na monitoru počítače (osobně jsem skeny prohlížel konkrétně na 32“ 4K monitoru LG se standardním nastavením barev) si rozdílu mezi skeny dokumentu vytištěném originálním a alternativním inkoustem nemáte šanci všimnout - tím spíš, když nebudete mít k dispozici přímé srovnání. Níže si můžete výsledky porovnání prohlédnout. Vlevo je vždy sken výtisku z originální cartridge, vpravo pak sken výtisku z alternativní cartridge.

7.png
8.png
9.png
10.png

Tip: Skenování se může zdát na první pohled jako velmi jednoduchá záležitost, pravdou však je, že se jedná o vskutku komplexní záležitost. V současnosti je totiž k dispozici celá řada nejrůznějších skenerů, které se vždy hodí na něco jiného. Na současný svět skenerů jsme se zaměřili ve článku Jaké existují druhy skenerů a jak fungují?

Výsledek je jasný - koupě originálních cartridgí je skoro (finanční) hřích

Výsledek mého testu snad ani nejde zhodnotit jinak než jako vítězství alternativních cartridgí na plné čáře. Drobný, skoro nepostřehnutelný rozdíl v tisku (nemáte-li možnost s porovnáním výtisku z originálních cartridgí) v jeho neprospěch je totiž vykoupen doslova extrémní výhodností z hlediska počtu výtisků na jednu náplň, respektive pak ceny za jednu vytištěnou stránku. Když k tomu všemu navíc přičtu naprosto stejnou spolehlivost (přičemž možná občas ještě vyšší) než tomu je v případě originálních náplní, není se zde zkrátka o čem bavit. Koupi originálních náplní lze totiž po tomto testu doporučit skutečně jen těm, kteří vyžadují od své inkoustové tiskárny maximální možnou kvalitu bez ohledu na to, kolik cartridge stojí a jak často ji je třeba vyměnit. Všem ostatním pak naprosto bohatě poslouží alternativní cartridge, které jsou cenově daleko výhodnější v poměru na jejich výdrž a kvalitu jsou nedostatečné skutečně jen nepatrně. Rozhodně tedy není třeba se jich jakkoliv obávat, ba právě naopak. 

Originální cartridge HP 652

Kompatibilní cartridge TonerPartner PREMIUM HP 652 - XL

Cena za jeden výtisk

1,9 Kč/výtisk

1,2 Kč/výtisk

(ušetřeno 37 %)

Cena cartridge (černá/barevná)

397 Kč/309 Kč

403 Kč/403 Kč

Objem cartridge (černá/barevná)

6 ml/5 ml

20 ml/18 ml

Počet vytisknutých stránek

363 stránek

672 stránek

Po testu zbylo

0 % náplně v obou cartridgích

0 % náplně v černé cartridge, 15 % náplně v barevné cartridge

*12/2022

Co s prázdnou cartridge 

Jakmile vám inkoust v cartridge dojde a vy ji vyměníte za novou, je na čase se se starou kazetou rozloučit. Suverénně nejlepším způsobem, jak tak učinit, je odevzdat buď ve sběrném dvoře, elektru se zpětným odběrem či do speciálních boxů, které lze nalézt například v obchodních centrech či leckdy i ulicích měst. Naopak do klasického směsného odpadu cartridge vzhledem k tomu, že i v případě jejího úplného vyprázdnění, obsahuje celou řadu nebezpečných látek, rozhodně nepatří. Podrobněji jsme se na toto téma zaměřili v tomto článku.

Medailonek autora
Jiří Filip
Dlouholetý šéfredaktor magazínů Letem světem Applem a Jablíčkář.cz, technický redaktor magazínu Zboží.cz, editor blogu TonerPartner, technologický nadšenec, hračička a recenzent v jedné osobě. Kromě zkoumání high-tech vychytávek dnešní doby ale i milovník vaření, výletů do přírody, rodiny a sportu, zejména toho týmového.

Související produkty

TonerPartner Cartridge PREMIUM pro HP 652-XL (F6V24AE), color (barevná)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Barevná18ml 20,50 Kč / ml TonerPartner Skladem
369 Kč
305 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 403 Kč
TonerPartner Cartridge PREMIUM pro HP 652-XL (F6V25AE), black (černá)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Černá20ml 17,80 Kč / ml TonerPartner Skladem
356 Kč
294 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 403 Kč
HP 652 (F6V25AE) - cartridge, black (černá)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Černá6ml 63,55 Kč / ml HP Skladem
381 Kč
315 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 397 Kč

Máme pro vás levnější alternativu!

- 6%
HP 652 (F6V24AE) - cartridge, color (barevná)
Pro které tiskárny je produkt vhodný?
Barevná5ml 59,46 Kč / ml HP Skladem

317 Kč

297 Kč
246 Kč bez DPH
Nejnižší cena za posledních 30 dnů: 310 Kč

Máme pro vás levnější alternativu!

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Druhy náplní do inkoustových tiskáren: složení a rozdíly

Mezi inkoustovými náplněmi různých výrobců jsou velké rozdíly - a to nejen v jejich ceně a barevnosti. Pojďme se podívat, jaké dva základní...

1. 11. 2021  Celý článek »

Kam vyhodit toner či cartridge: Poradíme vám, jak prázdnou náplň zlikvidovat či zrecyklovat

Ať už využíváte inkoustovou či laserovou tiskárnu, nevyhnete se u nich čas od času výměny jejich náplně ve formě cartridge či toneru....

22. 6. 2022  Celý článek »

Doprava zdarma

již od 999 Kč

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body