Co znamenají písmena v názvu tiskárny?

04. 1. 2021

4. ledna 2021, 10:00 | Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je význam písmen d, t či n ve jménu tiskárny? Výrobci jimi označují různé funkce tiskového zařízení - a pokud si je zapamatujete, snadno na první pohled poznáte, co vám tiskárny a multifunkční zařízení mohou nabídnout.

To nejlepší z naší nabídky

Následující výčet není úplný, pokrývá ovšem ty nejdůležitější a nejčastější zkratky, které v můžete názvech různých modelů tiskáren vidět. Mějte také na paměti, že výrobci jednou zkratku píší malým písmenem, jindy zase velkým.

B - black (černá) - černobílý tisk. Označuje se také písmenem M (monochromatic).

C - colour (barva) - někteří výrobci používají písmeno C k označení funkce barevného tisku. U multifunkčních zařízení se většinou vynechává (výjimkou jsou tiskárny značek Brother, Kyocera a Canon).

D - duplex (oboustranný tisk) - funkce duplexového tisku vám umožní potisknout obě strany papíru bez toho, aniž byste museli list do tiskárny znovu vkládat. Tiskové zařízení nejprve potiskne jednu stránku a pak automaticky i druhou (pokud mu to v nastavení tisku přikážete).

F - fax - tiskárny vybavené faxovací jednotkou; písmeno F se používá zpravidla tehdy, pokud existuje stejný model tiskárny bez faxu a je potřeba oba přístroje odlišit. U multifunkčních zařízení se nepoužívá (jsou faxem vybavena defaultně).

H - hard drive (pevný disk) - označuje tiskárny s vlastním harddiskem, který ji umožňuje uchovávat velké objemy dat. Díky tomu nemusí být tiskové soubory uloženy v koncovém zařízení, ze kterého tisknete (např. v notebooku či telefonu). U domácích tiskáren není vlastní harddisk příliš častý, hledejte jej spíše u kancelářských a průmyslových zařízení.

MFP - multifunction printer (multifunkční tiskárna) - zařízení, které vedle tisku také skenuje, kopíruje a faxuje. Standardem je barevné provedení tisku. Používá se také označení MFC (multifunction center - multifunkční centrum) a M (multifunction; písmeno M ale může označovat také černobílou tiskárnu - monochromatic, viz výše).

N - network (síť) - možnost zapojení tiskárny do LAN sítě pomocí ethernetového kabelu. Díky tomu ji lze využívat jako síťovou tiskárnu.

PS - PostScript - programovací jazyk pro rychlé zpracování velkého množství dat. Umožňuje rozvrhnout tiskárně výsledný tisk na stránku a správně naprogramovat tiskovou hlavu.

S - stapler (sešívačka) - označuje zařízení používané k sešití vytisknutých listů papíru pomocí svorek. Součástí stapleru je zpravidla také děrovací jednotka.

T - tray (přídavný podavač/zásobník papíru) - takto označené tiskárny mají navíc přídavný zásobník s kapacitou v řádu stovek listů. Používá se především u zařízení s velkým objemem tisku (třeba v kanceláři). U zařízení značky HP se tiskárny s přídavným podavačem označují zkratkou X (viz níže).

W - Wi-Fi - označuje možnost připojení se k tiskárně napřímo z počítače, tabletu či smartphonu, popř. možnost jejího zapojení do lokální sítě. Tuto zkratku najdete především u starších modelů, dnes se už příliš nepoužívá - Wi-Fi připojení je dnes standardem.

X - označení pro tiskárny vybavené oboustranným tiskem, možností kabelového síťového připojení a externím vstupním zásobníkem. Někdy se využívá zkratka DTN (duplex - tray - network). U tiskáren HP označuje písmeno X zařízení s přídavným podavačem listů papíru.

Z - označení multifunkčních zařízení modelové řady Flow od značky HP. Tyto přístroje disponují rychlejšími skenery se zvýšenou kapacitou ADF (Automatic Document Feeder; automatického podavače dokumentů) a jejich skener je vybavený funkci OCR (Optical Character Recognition), který umí naskenovaný text převést do formátu, který lze upravovat v textovém editoru.

Rozbor názvu tiskárny: HP LaserJet Pro 400 M404dn

Význam zkratek si ukážeme na jednoduchém příkladu. Co značí název tiskárny HP LaserJet Pro 400 M404dn?

  • HP - značka tiskárny (zkrátka pro výrobce Hewlett-Packard),
  • LaserJet - označení modelové řady (jak je z názvu patrné, jde o laserovou tiskárnu),
  • Pro 400 M404 - označení modelu tiskárny,
  • dn - vybavení tiskárny funkcemi duplex (oboustranný tisk) a network (LAN síťové zapojení).
pasted-image-0-nahled2.png
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Výhody a nevýhody multifunkčních tiskáren

Zvažujete pořízení multifunkční tiskárny do domácnosti, nebo kanceláře? Mít skener, tiskárnu, kopírku a fax v jednom zařízení má mnoho...

10. 10. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body