Co znamenají písmena v názvu tiskárny?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký je význam písmen d, t či n ve jménu tiskárny? Výrobci jimi označují různé funkce tiskového zařízení – a pokud si je zapamatujete, snadno na první pohled poznáte, co vám tiskárny a multifunkční zařízení mohou nabídnout.

Následující výčet není úplný, pokrývá ovšem ty nejdůležitější a nejčastější zkratky, které v můžete názvech různých modelů tiskáren vidět. Mějte také na paměti, že výrobci jednou zkratku píší malým písmenem, jindy zase velkým.

B – black (černá) – černobílý tisk. Označuje se také písmenem M (monochromatic).

C – colour (barva) – někteří výrobci používají písmeno C k označení funkce barevného tisku. U multifunkčních zařízení se většinou vynechává (výjimkou jsou tiskárny značek Brother, Kyocera a Canon).

D – duplex (oboustranný tisk) – funkce duplexového tisku vám umožní potisknout obě strany papíru bez toho, aniž byste museli list do tiskárny znovu vkládat. Tiskové zařízení nejprve potiskne jednu stránku a pak automaticky i druhou (pokud mu to v nastavení tisku přikážete).

F – fax – tiskárny vybavené faxovací jednotkou; písmeno F se používá zpravidla tehdy, pokud existuje stejný model tiskárny bez faxu a je potřeba oba přístroje odlišit. U multifunkčních zařízení se nepoužívá (jsou faxem vybavena defaultně).

H – hard drive (pevný disk) – označuje tiskárny s vlastním harddiskem, který ji umožňuje uchovávat velké objemy dat. Díky tomu nemusí být tiskové soubory uloženy v koncovém zařízení, ze kterého tisknete (např. v notebooku či telefonu). U domácích tiskáren není vlastní harddisk příliš častý, hledejte jej spíše u kancelářských a průmyslových zařízení.

MFP – multifunction printer (multifunkční tiskárna) – zařízení, které vedle tisku také skenuje, kopíruje a faxuje. Standardem je barevné provedení tisku. Používá se také označení MFC (multifunction center – multifunkční centrum) a M (multifunction; písmeno M ale může označovat také černobílou tiskárnu – monochromatic, viz výše).

N – network (síť) – možnost zapojení tiskárny do LAN sítě pomocí ethernetového kabelu. Díky tomu ji lze využívat jako síťovou tiskárnu.

PS – PostScript – programovací jazyk pro rychlé zpracování velkého množství dat. Umožňuje rozvrhnout tiskárně výsledný tisk na stránku a správně naprogramovat tiskovou hlavu.

S – stapler (sešívačka) – označuje zařízení používané k sešití vytisknutých listů papíru pomocí svorek. Součástí stapleru je zpravidla také děrovací jednotka.

T – tray (přídavný podavač/zásobník papíru) – takto označené tiskárny mají navíc přídavný zásobník s kapacitou v řádu stovek listů. Používá se především u zařízení s velkým objemem tisku (třeba v kanceláři). U zařízení značky HP se tiskárny s přídavným podavačem označují zkratkou X (viz níže).

W – Wi-Fi – označuje možnost připojení se k tiskárně napřímo z počítače, tabletu či smartphonu, popř. možnost jejího zapojení do lokální sítě. Tuto zkratku najdete především u starších modelů, dnes se už příliš nepoužívá – Wi-Fi připojení je dnes standardem.

X – označení pro tiskárny vybavené oboustranným tiskem, možností kabelového síťového připojení a externím vstupním zásobníkem. Někdy se využívá zkratka DTN (duplex tray network). U tiskáren HP označuje písmeno X zařízení s přídavným podavačem listů papíru.

Z – označení multifunkčních zařízení modelové řady Flow od značky HP. Tyto přístroje disponují rychlejšími skenery se zvýšenou kapacitou ADF (Automatic Document Feeder; automatického podavače dokumentů) a jejich skener je vybavený funkci OCR (Optical Character Recognition), který umí naskenovaný text převést do formátu, který lze upravovat v textovém editoru.

Rozbor názvu tiskárny: HP LaserJet Pro 400 M404dn

Význam zkratek si ukážeme na jednoduchém příkladu. Co značí název tiskárny HP LaserJet Pro 400 M404dn?

  • HP – značka tiskárny (zkrátka pro výrobce Hewlett-Packard),
  • LaserJet –  označení modelové řady (jak je z názvu patrné, jde o laserovou tiskárnu),
  • Pro 400 M404 –  označení modelu tiskárny,
  • dn –  vybavení tiskárny funkcemi duplex (oboustranný tisk) a network (LAN síťové zapojení).
pasted-image-0-nahled2.png
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Výhody a nevýhody multifunkčních tiskáren

Zvažujete pořízení multifunkční tiskárny do domácnosti, nebo kanceláře? Mít skener, tiskárnu, kopírku a fax v jednom zařízení má mnoho...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás