Psaní všemi deseti: tipy na programy a postupy
Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik času byste při práci ušetřili, kdybyste na klávesnici počítače psali všemi deseti prsty a nikoliv jen vaším stylem? Pokud ano, jste tu zcela správně. Máte-li totiž motivaci k tomu svůj styl psaní změnit na psaní všemi deseti, v tomto článku vám prozradíme, jaké výhody vám to přinese, jak při učení postupovat a jaké bezplatné aplikace využít. A jelikož máme výuku psaní všemi deseti také za sebou, dodáme pár rad ze života.
Práce s počítačem je dnes nedílnou součástí celé řady profesí od těch úřednických, přes školní až třeba po zdravotnické. Prakticky veškerou práci na počítači pak doprovází psaní na klávesnici, když například píšeme e-maily, dáváme dohromady nejrůznější reporty, tvoříme všemožné tabulky, programujeme nebo zkrátka jen procházíme nekonečné dokumenty, na které je už i myš krátká. O to paradoxnější je proto fakt, že i přesto, že pracujeme s počítačem dlouhé roky, všemi deseti prsty píše jen malá část z nás. Tato technika se totiž vyučuje jen na hrstce škol, popřípadě její kurzy svým zaměstnancům nabízejí některé osvícené firmy. A to je velká škoda, jelikož psaní všemi deseti je v porovnání s “osobitými” typy psaní výrazně rychlejší. Pomalé psaní tedy snižuje naši produktivitu a navíc má také negativní vliv na zdraví.
Proč se naučit psát všemi deseti: úspora času, méně chyb i lepší koncentrace
Při klasickém „datlování“ písmen mnohdy kmitáme očima mezi klávesnicí a obrazovkou a musíme vědomě dávat pozor, kterou klávesu potřebujeme stisknout. Častěji chybujeme a rychlost našich myšlenek trvale předbíhá text na obrazovce. Ti pokročilejší pak již očima sice klávesnici nekontrolují, ale kvůli tomu, že na ní mají špatně rozložené ruce se jejich prsty dostávají k jednotlivým klávesám de facto oklikou, což jejich stisk zpomaluje a tím ve výsledku vzniká rychlostní rozdíl mezi psaní všemi deseti, u kterého je rozložení prstů optimalizované pro rozložení jednotlivých kláves na klávesnici. Tím si významně snižujeme produktivitu i kvalitu odvedené práce.
Tip: Podle průzkumu společnosti Ratatype je průměrná rychlost psaní 41 slov za minutu (WPM - words per minute). Statistiky přitom říkají, že pro plynulé psaní, které je přibližně stejně rychlé jako vaše myšlenky, je potřeba asi 60 slov za minutu. Této hodnoty se sice dá dosáhnout i osobitým stylem psaní na klávesnici, avšak člověk se na ně nadře podstatně více než v případě psaní všemi deseti. Právě rychlost 60 slov za minutu a vyšší bez problémů zvládají lidé píšící všemi deseti.
Rozdíl zaručeně pocítíte
Opravdovou časovou úsporu si uvědomíte nejspíš až s delším časovým odstupem, jelikož při napsání pár slov si zřejmě šetření drahocenných sekund či snad jejich desetin zřejmě nevšimnete. Pokud však za minutu napíšete 40 slov a psaním strávíte v práci denně 3 hodiny, stejný objem textu vytvoříte při psaní všemi deseti už za 2 hodiny. To znamená roční úsporu přes 200 hodin čistého času, tedy přes 8 dní. Při psaní všemi deseti budete navíc dělat mnohem méně chyb, jelikož bude celý proces (při dokonalém naučení) extrémním způsobem zautomatizován.
Psaní na klávesnici můžete automatizovat natolik, že se budete moci soustředit výhradně na obrazovku. Tím si ušetříte velkou část takzvané kognitivní kapacity; namísto toho, abyste řešili, „jak psát“, zúžíte svou pozornost na to, „co psát“. A v neposlední řadě si polepšíte i zdravotně. Díky soustředěnému pohledu na monitor budete totiž méně namáhat své oči a zároveň snížíte napětí v oblasti krku a tím i riziko bolestí hlavy, zablokované krční páteře a dalších problémů.
Tip: Rychlost vašeho psaní si můžete vyzkoušet na celé řadě online nástrojů, které vám prozradí, jak na tom jste. Mezi ty nejzdařilejší a tedy i nejvyužívanější patří internetová stránka 10fastfingers.com, na které můžete změřit síly s ostatními uživateli. Velkým pozitivem této stránky je navíc to, že jí lze využívat i v češtině, takže rychlost měříte na psaní česky psaných slov.
Jak se naučit psát všemi prsty
Psaní všemi deseti se začalo využívat počátkem 20. století s masovým rozšířením psacích strojů a respektuje fyziologii lidské ruky. V základní poloze jsou prsty položené na klávesách střední řady. Ukazováček levé ruky má výchozí polohu na písmenu F, ukazováček pravé ruky je položený na písmenu J (k orientaci slouží výstupky na těchto klávesách). Palce jsou pak položené na mezerníku.
Stejně jako u ostatních dovedností platí jednoduché pravidlo “Kdo vytrvá, zvítězí.” Podle expertů trvá asi 3 měsíce, než si návyk psaní všemi deseti osvojíte a zautomatizujete. Jedním dechem je nicméně třeba dodat, že se bavíme o třech měsících tréninku a to vcelku intenzivního. Úspěch totiž tkví v pravidelnosti, přičemž optimální je trénovat denně alespoň 10 minut.
Při osvojování psaní všemi deseti je nejkritičtější období několika prvních týdnů. Připravte se na to, že budete psát mnohem pomaleji, než jste zvyklí. Jakmile ale dosáhnete určité úrovně, vaše schopnosti porostou velmi slušným tempem, čehož si začnete všímat prakticky při psaní čehokoliv delšího. Jakýkoliv text pak pro vás bude ve výsledku příjemným tréninkem, který bude posouvat úroveň vašeho psaní na další level.
Tip: Psaní všemi deseti je sice z hlediska zdraví prospěšné, jedním dechem je však třeba dodat, že abyste neměli při dlouhém sezení před počítačem zdravotní problémy, je třeba dodržovat mnohem více zásad správného sedavého zaměstnání. Základem by mělo být zejména pořízení ergonomických židlí, klávesnic, myší a dalších doplňků, které vám pomohou správně držet tělo a hýbat končetinami. Těmto tématům jsme se věnovali například ve článcích Zdravé sezení za počítačem není žádný kumšt či Jak si zařídit moderní domácí kancelář a vybrat do ní správné vybavení. Pro příjemnou práci je však velmi důležitá třeba i strava. Na tu jsme se zase zaměřili ve článku 10 tipů na zdravé svačiny (nejen) do práce: Zasytí, dodají energii, a navrch si pochutnáte.
Které bezplatné online aplikace vás psaní všemi deseti naučí?
Pisudeseti.cz
Webová aplikace pisudeseti.cz se odlišuje od ostatních aplikací pro výuku psaní všemi deseti prsty svou jednoduchostí. Uživatel se nemusí registrovat, v aplikaci se nevyskytují žádné reklamy a celkově je aplikace velmi přehledná. Jedinečná je také rozhraním pro učitele, kteří mohou vytvořit vlastní cvičení a následně sledovat výsledky svých žáků. Pro uživatele, kteří již umí psát všemi prsty, ale chtějí psaní procvičovat, jsou na úvodní straně lekce s knížkami.
Nedatluj.cz
Český nástroj, který najdete na adrese nedatluj.cz, nabízí výuku po jednotlivých řadách na klávesnici. Každá řada je rozdělena do bloků 2 až 4 kláves a každý blok obsahuje několik lekcí. Nechybí ani výuka psaní interpunkce a písmen s diakritikou. Základní verze aplikace Nedatluj je zdarma v celém rozsahu osnovy. Za 299 Kč získáte možnost procházet jednotlivé lekce bez reklam, bonusové lekce s klávesovými zkratkami a další výhody.
Typing study
Nástroj Typing Study je zcela zdarma, to je ale vykoupeno velkou přítomností reklamy. Kromě češtiny je i v řadě dalších jazyků a nabízí různé typy rozložení klávesnice (například QWERTZ či QWERTY). Výuka je rozdělena do 15 lekcí a každá z nich do několika úkolů. Aplikace zobrazuje, jakými prsty různé klávesy tisknout a měří také řadu statistik (WPM, chybovost a tak podobně).
Typing.com
Typying.com vás naučí psát všemi deseti v anglickém jazyce. Aplikace patří mezi jednu z nejpopulárnějších na světě a nabízí rozsáhlé výuku na třech úrovních (základní, střední a pokročilé) rozdělenou do několika desítek lekcí. U každé lekce je také video s vysvětlením.
Typing Academy
Naším posledním tipem na webovou aplikaci, která vás naučí psát všemi deseti, je Typing Academy. Stejně jako v předešlém případě jí sice chybí čeština, na druhou stranu je v ní však relativně dost dalších jazyků pro procvičování psaní. Klíčové je však to, že je zde vše velmi pěkně - slovně i graficky vysvětleno - a vše je hlavně zdarma. Jazyk slov, která píšete při procvičování, je pak ve výsledku stejně druhotný, jelikož klíčové je pro vás správně klást prsty a nikoliv řešit, co vlastně píšete. I tato stránka si tedy rozhodně zaslouží vaší pozornost.
Pár tipů ze života
Jelikož máme trénink psaní všemi deseti na klávesnici také za sebou, byl by hřích se s vámi nepodělit o pár základních tipů a poznatků, které se nám osvědčily a vnímáme je jako velmi důležité.
Základ je vůle
Jak již zaznělo několikrát výše, psaní všemi deseti je o automatizaci, kterou však nezískáte jinak než neustálým opakováním, které se vám “vryje” do mozku. Háček je však v tom, že první dny a týdny jsou doslova a do písmene očistec, jelikož položení rukou na klávesnici a nutnost stlačovat jednotlivé klávesy vždy jen určitými prsty působí chtě nechtě po letech “osobitého” psaní nepřirozeně. Ano, psaní bude nepříjemné a ano, budete daleko pomalejší než na co jste byli doposud zvyklí. Nečekejte navíc ani to, že se najednou vše ze dne na den zlepší a vy budete po překonání krize psát jako profesionál. Vše je spíš o drobných krůčcích, které vás ale mohou skutečně posunout pracovně o pořádný kus dopředu.
Řešte i detaily
Extrémně důležité při učení se psát všemi deseti je striktní dodržování veškerých pouček. Jinými slovy, zapomeňte na to, že si budete styl psaní všemi deseti jakkoliv upravovat a klávesy pro jeden prst budete tisknout druhým. Všemi podobnými ústupky totiž jeho efektivitu snížíte a zcela upřímně řečeno, to už se jej nemá smysl učit vůbec. Stejně tak zapomeňte například na to, že byste v začátcích ignorovali interpunkci a tak podobně s myšlenkou, že se nejprve naučíte psát alespoň základně a poté přidáte i složitější věci. Automatizace psaní všemi deseti totiž probíhá z logiky věci neustálým opakováním jedné a té samé akce dokola, takže abyste byli schopni psát s interpunkcí, je logicky třeba ji zařadit do cvičení od první lekce. Podobných ústupků si lze namyslet skutečně mnoho, ale skutečně je lepší nešvindlovat a vše provádět tak, jak se má, jelikož výsledek se jedině tak dostaví perfektní.
Nešetřete na klávesnici
Možná se budete divit, ale rychlost vašeho psaní (nejen) všemi deseti závisí extrémním způsobem taktéž na tom, na jaké klávesnici vlastně píšete. Obecně se sice dá říci, že psát rychle lze víceméně na čemkoliv, minimálně v začátcích psaní všemi deseti je ale vhodnější klávesnice s vyšším stiskem a ideálně i zvukovou odezvou (cvaknutím), které vás utvrdí v tom, že vše děláte přesně tak, jak je třeba. Například takové mechanické klávesnice, které se těší v poslední době naprosto extrémní oblibě, jsou pro učení se psaní všemi deseti skutečně osvědčené, stejně jako klasické membránové klávesnice s vyšším stiskem. Naopak učit se tento způsob psaní na klávesnicích od laptopů či s nízkým zdvihem, které vyrábí například Apple (konkrétně jsou to jeho Magic Keyboards) je poněkud složitější. Zvládnout se to ale samozřejmě také dá.
Tip: Pokud si s psaním na klávesnici nerozumíte ani “po vašem”, natož pak ve snaze psát na ní všemi deseti prsty, nemá smysl se trápit. V dnešní moderní době totiž není naštěstí problém do elektronické verze převést i psaný text, který má přeci jen v malíku mnohem víc lidí. Pokud se mezi ně řadíte i vy, pak by se vám mohl líbit náš článek Převod psaného textu: tipy na aplikace a skenery.
Podobné články
Zdravé sezení za počítačem není žádný kumšt
Digitální doba proměnila řadu z nás v líné kancelářské krysy, které od monitorů téměř neodlepí zrak. Kancelářská židle nám pevně přirostla k místům, kde záda ztrácejí své slušné jméno. Pohybujeme se čím dál méně, a když už, tak s obratností slona v porcelánu a rychlostí lenochoda. Bolí nás celý člověk a chybí nám pobyt na čerstvém vzduchu. Pryč jsou doby, kdy naši předkové s párem volů orali své malé úrodné políčko. Dnes leda tak pár volů oře s námi. Přitom být stále fit není zas tak obtížné, stačí dodržovat základní pravidla. Máme pro vás pár tipů, jak na zdravé sezení za počítačem.
Celý článek »Jak si zařídit moderní domácí kancelář a vybrat do ní správné vybavení?
Z práce z domova se stává rozšířený benefit. Home office už není jen doménou odborníků na volné noze, čím dál častěji jej využívají i běžní zaměstnanci. V domácí kanceláři mnohdy trávíme desítky hodin týdně. Je proto důležité, abychom se v ní mohli dobře soustředit, a aby vybavení kanceláře nemělo negativní vliv na naše zdraví. Jak na to, zjistíte v článku.
Celý článek »