Jak se naučit psát všemi deseti: tipy na programy a postupy

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik času byste při práci ušetřili, kdybyste na klávesnici psali deseti prsty? V tomto článku vám prozradíme, jaké výhody vám psaní všemi deseti přinese, jak při učení postupovat a jaké bezplatné aplikace využít.

Práce s počítačem je dnes nedílnou součástí kancelářských profesí. Většinu času přitom trávíme prací s klávesnicí: píšeme e-maily, dáváme dohromady reporty, tvoříme všemožné tabulky nebo programujeme.

A přestože pracujeme s počítačem dlouhé roky (často i desetiletí), všemi deseti píše jen malá část z nás. Tato technika se totiž vyučuje jen na obchodních akademiích, popř. její kurzy svým zaměstnancům nabízejí některé osvícené firmy. A to je velká škoda - pomalé psaní snižuje naši produktivitu a také negativní vliv na naše zdraví.

Proč se naučit psát všemi deseti: úspora času, méně chyb i lepší koncentrace

Při klasickém „datlování“ písmen těkáme mezi klávesnicí a obrazovkou a musíme vědomě dávat pozor, kterou klávesu potřebujeme stisknout. Častěji chybujeme a rychlost našich myšlenek trvale předbíhá text na obrazovce. Tím si významně snižujeme produktivitu i kvalitu odvedené práce.

Podle průzkumu společnosti Ratatype je průměrná rychlost psaní 41 slov za minutu (WPM - words per minute). Statistiky přitom říkají, že pro plynulé psaní (které je přibližně stejné rychlé jako vaše myšlenky) je asi 60 slov za minutu.

A jak rychle píšete vy?
Svou rychlost psaní na klávesnici zjistíte např.na webu 10fastfingers.com (lze přepnout do češtiny) či v aplikaci LiveChat (k dispozici pouze v angličtině).

A právě rychlost 60 slov za minutu a vyšší bez problémů zvládají lidé píšící všemi deseti. Opravdovou časovou úsporu si uvědomíte z delšího časového odstupu: pokud za minutu napíšete 40 slov a psaním strávíte v práci denně 3 hodiny, stejný objem textu vytvoříte při psaní všemi deseti za 2 hodiny. To znamená roční úsporu přes 200 hodin čistého času, tedy přes 8 dní. Při psaní všemi deseti budete navíc dělat mnohem méně chyb.

Psaní na klávesnici můžete automatizovat natolik, že se budete moci soustředit výhradně na obrazovku. Tím si ušetříte velkou část tzv. kognitivní kapacity; namísto toho, abyste řešili, „jak psát“, zúžíte svou pozornost na to, „co psát“. A v neposlední řadě si polepšíte i zdravotně:

  • díky soustředěnému pohledu na monitor budete méně namáhat své oči,
  • snížíte napětí v oblasti krku a tím i riziko bolestí hlavy, zablokované krční páteře a dalších problémů.

Jak se naučit psát všemi prsty

Psaní všemi deseti se začalo využívat počátkem 20. století - s masovým rozšířením psaních strojů - a respektuje fyziologii lidské ruky. V základní poloze jsou prsty položené na klávesách střední řady. Ukazováček levé ruky spočívá na písmenu F, ukazováček pravé ruky je položený na písmenu J (k orientaci slouží výstupky na těchto klávesách). Palce spočívají na mezerníku.

Stejně jako u ostatních dovedností platí: kdo vytrvá, zvítězí. Podle expertů trvá asi 3 měsíce, než si návyk psaní všemi deseti osvojíte a zautomatizujete. Při tréninku je důležitá pravidelnost; počítá se každý den, i kdybyste měli psát jen 10 minut.

Při osvojování psaní všemi deseti je nejkritičtější období několika prvních týdnů. Připravte se na to, že budete psát mnohem pomaleji, než jste zvyklí. Jakmile ale dosáhnete určité úrovně, vaše schopnosti porostou raketovým tempem - tréninkem pro vás bude tvorba každého pracovního e-mailu či dokumentu.

Nezapomínejte na správnou ergonomii
Při psaní (stejně u jakékoliv práce s počítačem) je důležité, abyste dodržovali zásady správné ergonomie. Jen tak se v pozdějších letech vyhnete vážným problémů, jako jsou zablokovaná záda či syndrom karpálního tunelu.
Zásady správného sezení jsme popsali v článku Zdravé sezení za počítačem není žádný kumšt. Rady k výběru vhodné židle a stolu zase najdete v textu Jak si zařídit moderní domácí kancelář a vybrat do ní správné vybavení?.

Které bezplatné online aplikace vás psaní všemi deseti naučí?

Pisudeseti.cz

Webová aplikace pisudeseti.cz se odlišuje od ostatních aplikací s účelem výuky psaní všemi deseti prsty svou jednoduchostí. Uživatel se nemusí registrovat, v aplikaci se nevyskytují žádné reklamy a celkově je aplikace velmi přehledná. Jedinečná je také rozhraním pro učitele, kteří mohou vytvořit vlastní cvičení a následně sledovat výsledky svých žáků. Pro uživatele, kteří již umí psát všemi prsty, ale chtějí psaní procvičovat, jsou na úvodní straně lekce s knížkami.

snímka-obrazovky-2021-07-14-o-19.55.24.png

Nedatluj.cz

Český nástroj, který najdete na adrese nedatluj.cz, nabízí výuku po jednotlivých řadách na klávesnici. Každá řada je rozdělená do bloků 2 4 kláves a každý blok obsahuje několik lekcí. Nechybí ani výuka psaní interpunkce a písmen s diakritikou.

Základní verze aplikace Nedatluj je zdarma v celém rozsahu osnovy. Za 299 získáte možnost procházet jednotlivé lekce bez reklam, bonusové lekce s klávesovými zkratkami a další výhody.

pasted-image-0-(1)-nahled2.png

Typing study

Nástroj Typing Study je zcela zdarma, to je ale vykoupeno velkou přítomností reklamy. Kromě češtiny je i v řadě dalších jazyků a nabízí různé typy rozložení klávesnice (např. QWERTZ či QWERTY).

Výuka je rozdělena do 15 lekcí a každá z nich do několika úkolů. Aplikace zobrazuje, jakými prsty různé klávesy tisknout a měří také řadu statistik (WPM, chybovost apod.).

snímka-obrazovky-2020-10-05-o-13.02.12-nahled2.png

Typing.com

Typying.com vás naučí psát všemi deseti v anglickém jazyce. Aplikace patří mezi jednu z nejpopulárnějších na světě a nabízí rozsáhlé výuku na třech úrovních (základní, střední a pokročilé) rozdělenou do několika desítek lekcí. U každé lekce je také video s vysvětlením.

pasted-image-0-nahled2.png
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Zdravé sezení za počítačem není žádný kumšt

Digitální doba proměnila řadu z nás v líné kancelářské krysy, které od monitorů téměř neodlepí zrak. Kancelářská židle nám pevně přirostla...

kancel

Jak si zařídit moderní domácí kancelář a vybrat do ní správné vybavení?

Z práce z domova se stává rozšířený benefit. Home office už není jen doménou odborníků na volné noze, čím dál častěji jej využívají i běžní...

Doprava zdarma

pro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body