Potřebovali jste někdy převést ručně psané poznámky do počítače či smartphonu a dál s ním pracovat? V tomto článku se podíváme, jaké aplikace a zařízení využít – a jak vůbec technologie inteligentního rozpoznávání slov (Intelligent Word Recognition – IWR) funguje.
Základem digitalizace ručně psaného textu do podoby, kterou lze upravovat v textovém editoru, je naskenování předlohy. K samotnému převodu se využívá již zmíněná IWR, která vychází ze starší technologie optického rozpoznávání znaků (Optical Character Recognition – OCR).
Zatímco OCR se využívá v kancelářích či archivech pro digitalizaci strojově tištěných dokumentů, IWR se uplatňuje spíše v digitálním převodu ručně vyplněných formulářů (viz obrázek níže), historických psaných textů nebo u digitalizace poznámek zaznamenaných na papír.

Příklad využití IWR v administrativě. Zdroj: wikipedia.org
Jak IWR technologie funguje?
IWR aplikace skenují slova a řádky jako celek. Vedle obrazové analýzy využívají strojové učení, kdy tvůrci naučí aplikaci rozeznávat na obrovském množství vzorků různé styly písma a správně je interpretovat.
Technicky převod zpravidla sestává ze zpracování obrazového vstupu, klasifikace identifikovaných znaků a jejich zobrazení ve formě editovatelného textu. Za vzestupem této technologie stojí především obrovské navýšení výpočetního výkonu v posledních letech (zejména u chytrých telefonů). Využívá se několik přístupů:
- fotoaparát smartphonu v kombinaci s mobilní aplikací,
- klasický skener spolu s počítačovým programem,
- ruční skener se zabudovanou aplikací (funguje na principu přejíždění řádků – využívá se ale především u tištěného textu).

Příklad převodu historického textu pomocí IWR a OCR technologií. Zdroj: pro.europeana.eu
Bezplatné aplikace pro digitalizaci ručních poznámek
U většiny bezplatných aplikací počítejte s tím, že digitalizovaný text bude potřeba projít a špatně převedené znaky opravit (např. znaky s diakritikou, kterou tyto programy zpravidla nepodporují).
Microsoft OneNote
Aplikace pro desktop (Windows) i mobily (iOS, Android) s relativně snadným ovládáním. Přo převod na digitální formát vložte naskenovaný text na pracovní plochu („insert“ → „pictures“), klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte „copy text from picture“. Případné překlepy opravte.
OneNote podporuje českou diakritiku, základem je ale kvalitní sken dokumentu s bílým pozadím.
Pen to Print
Jednou z nejpoužívanějších (a nejoblíbenějších) mobilních aplikací pro digitalizaci ručně psaného textu je Pen to Print (k dispozici pro iOS i Android). V základní verzi (skenování focením a digitalizace psaného textu) je zdarma.
Rozšířená verze nabízí (od 1,49 $) ukládání digitalizovaného textu ve zvoleném formátu na vlastním úložišti i v cloudu a sdílení souboru napříč různými platformami. Nevýhodou pro české uživatele je absence podpory diakritiky, znaky ale snadno opravíte v editoru.
Základem je kvalitní skener
Pro naskenování dokumentu s rukopisem používejte skener s rozlišením alespoň 600 DPI (tento parametr udává počet bodů na lince o šířce 2,54 cm; čím vyšší hodnota DPI, tím detailnější výsledný sken je). Doporučujeme např.:
Epson Perfection V19
Barevný skener Epson Perfection V19 disponující rozlišením 4 800 × 4 800 DPI pořídíte za 1 752 Kč. Za minutu zvládne naskenovat až 5 stran. K počítači se připojuje přes USB. Zařízení je poměrně kompaktní – váží 1,5 kg a díky stojanu, který je součástí balení, lze skenovat i v pozici na boku.

HP LaserJet Pro MFP M227sdn
Chcete své digitalizované poznámky po úpravě tisknout? Sáhněte po multifunkční laserové tiskárně HP LaserJet Pro MFP M227sdn. Její skener má rozlišení 600 × 600 DPI a skenovací rychlost 15 stran za minutu.
Zařízení, které se dodává už s náplněmi, tiskne v kvalitě 1 200 × 1 200 DPI rychlostí 28 str./min (černobílý tisk). Vstupní zásobník pojme až 250 listů a vysoká je i výtěžnost tiskárny – bez problémů „utáhne“ 30 000 stran měsíčně.

Brother MFC-L6800DW
Další zajímavou laserovou multifunkcí je Brother MFC-L6800DW vybavená plochým skenerem s rozlišením 1 200 × 1 200 DPI. Velkou předností je oboustranné skenování s automatickým podavačem. To přijde vhod třeba ve chvíli, kdy potřebujete digitalizovat velké množství ručně psaných poznámek.
Zařízení je vhodnější spíš do kanceláře. Tiskne rychle (až 45 str./min) v rozlišení 1 200 DPI a lze jej vybavit až 4 vstupními zásobníky. Samozřejmostí je kopírovací a faxovací funkce.
