Převod psaného textu: 5 tipů na aplikace a skenery

Potřebovali jste někdy převést ručně psané poznámky do počítače či smartphonu a dál s ním pracovat? V tomto článku se podíváme, jaké aplikace a zařízení využít – a jak vůbec technologie inteligentního rozpoznávání slov (Intelligent Word Recognition – IWR) funguje.

Základem digitalizace ručně psaného textu do podoby, kterou lze upravovat v textovém editoru, je naskenování předlohy. K samotnému převodu se využívá již zmíněná IWR, která vychází ze starší technologie optického rozpoznávání znaků (Optical Character Recognition – OCR).

Zatímco OCR se využívá v kancelářích či archivech pro digitalizaci strojově tištěných dokumentů, IWR se uplatňuje spíše v digitálním převodu ručně vyplněných formulářů (viz obrázek níže), historických psaných textů nebo u digitalizace poznámek zaznamenaných na papír.

2.1-nahled2.png

Příklad využití IWR v administrativě. Zdroj: wikipedia.org

Jak IWR technologie funguje?

IWR aplikace skenují slova a řádky jako celek. Vedle obrazové analýzy využívají strojové učení, kdy tvůrci naučí aplikaci rozeznávat na obrovském množství vzorků různé styly písma a správně je interpretovat.

Technicky převod zpravidla sestává ze zpracování obrazového vstupu, klasifikace identifikovaných znaků a jejich zobrazení ve formě editovatelného textu. Za vzestupem této technologie stojí především obrovské navýšení výpočetního výkonu v posledních letech (zejména u chytrých telefonů). Využívá se několik přístupů:

  • fotoaparát smartphonu v kombinaci s mobilní aplikací,
  • klasický skener spolu s počítačovým programem,
  • ruční skener se zabudovanou aplikací (funguje na principu přejíždění řádků – využívá se ale především u tištěného textu).
3-nahled2.png

Příklad převodu historického textu pomocí IWR a OCR technologií. Zdroj: pro.europeana.eu

Bezplatné aplikace pro digitalizaci ručních poznámek

U většiny bezplatných aplikací počítejte s tím, že digitalizovaný text bude potřeba projít a špatně převedené znaky opravit (např. znaky s diakritikou, kterou tyto programy zpravidla nepodporují).

Microsoft OneNote

Aplikace pro desktop (Windows) i mobily (iOS, Android) s relativně snadným ovládáním. Přo převod na digitální formát vložte naskenovaný text na pracovní plochu („insert“ → „pictures“), klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte „copy text from picture“. Případné překlepy opravte.

OneNote podporuje českou diakritiku, základem je ale kvalitní sken dokumentu s bílým pozadím.

Pen to Print

Jednou z nejpoužívanějších (a nejoblíbenějších) mobilních aplikací pro digitalizaci ručně psaného textu je Pen to Print (k dispozici pro iOS i Android). V základní verzi (skenování focením a digitalizace psaného textu) je zdarma.

Rozšířená verze nabízí (od 1,49 $) ukládání digitalizovaného textu ve zvoleném formátu na vlastním úložišti i v cloudu a sdílení souboru napříč různými platformami. Nevýhodou pro české uživatele je absence podpory diakritiky, znaky ale snadno opravíte v editoru.

Základem je kvalitní skener

Pro naskenování dokumentu s rukopisem používejte skener s rozlišením alespoň 600 DPI (tento parametr udává počet bodů na lince o šířce 2,54 cm; čím vyšší hodnota DPI, tím detailnější výsledný sken je). Doporučujeme např.:

Epson Perfection V19

Barevný skener Epson Perfection V19 disponující rozlišením 4 800 × 4 800 DPI pořídíte za 1 752 Kč. Za minutu zvládne naskenovat 5 stran. K počítači se připojuje přes USB. Zařízení je poměrně kompaktní – váží 1,5 kg a díky stojanu, který je součástí balení, lze skenovat i v pozici na boku.

4-nahled2.jpg

HP LaserJet Pro MFP M227sdn

Chcete své digitalizované poznámky po úpravě tisknout? Sáhněte po multifunkční laserové tiskárně HP LaserJet Pro MFP M227sdn. Její skener rozlišení 600 × 600 DPI a skenovací rychlost 15 stran za minutu.

Zařízení, které se dodává s náplněmi, tiskne v kvalitě 1 200 × 1 200 DPI rychlostí 28 str./min (černobílý tisk). Vstupní zásobník pojme 250 listů a vysoká je i výtěžnost tiskárny – bez problémů „utáhne“ 30 000 stran měsíčně.

5-nahled2.jpg

Brother MFC-L6800DW

Další zajímavou laserovou multifunkcí je Brother MFC-L6800DW vybavená plochým skenerem s rozlišením 1 200 × 1 200 DPI. Velkou předností je oboustranné skenování s automatickým podavačem. To přijde vhod třeba ve chvíli, kdy potřebujete digitalizovat velké množství ručně psaných poznámek.

Zařízení je vhodnější spíš do kanceláře. Tiskne rychle (45 str./min) v rozlišení 1 200 DPI a lze jej vybavit 4 vstupními zásobníky. Samozřejmostí je kopírovací a faxovací funkce.

6-nahled2.jpg
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás