Srovnání levných a drahých tiskáren - která se vyplatí?

18. 10. 2021

18. října 2021, 10:00 | Cena je často jednou z prvních věcí, která nás při pořizování tiskárny zajímá. Teprve potom přemýšlíme o dalších faktorech, jako jsou provozní náklady tiskového zařízení nebo jeho přídavné funkce. V tomto článku vám na praktických příkladech ukážeme, proč byste měli přemýšlet nejprve nad funkcemi - a až poté nad pořizovací cenou.

Z předchozího odstavce vyplývá, že pohled „levné vs. drahé tiskárny“ je zcestný. Průměrná životnost tiskárny je 3 5 let - a zařízení, které vypadá na první pohled nákladně, vám může dlouhodobě ušetřit nemalé částky.

Pořizujete-li si tiskárnu do domácnosti, přemýšlejte o tom, nakolik se v příštích letech může váš objem tisku navýšit - zejména pokud pracujete na home office. Jste si jistí, že pro vás stávající tisková rychlost bude dostačující i při ztrojnásobení počtu klientů? Víte určitě, že nebudete např. pro elektronickou archivaci papírových dokumentů potřebovat výkonný skener?

Pojďme se podívat, jak postupovat a jaké finanční dopady může špatné rozhodnutí mít.

Ujasněte si, jak často a v jaké kvalitě chcete tisknout

Objem tisku a kvalita tiskových výstupů z velké části rozhodují o tom, jakou tiskovou technologii zvolit:

  • chcete-li tisknout velké množství pracovních dokumentů či obrázků v nižší kvalitě, sáhněte po laserové tiskárně,
  • pokud je vaším cílem tisknout obrázky či fotky ve vysoké kvalitě nebo malé množství dokumentů zvolte inkoustovou tiskárnu.

Tip: Bližší informace o výhodách a nevýhodách obou typů tiskových zařízení najdete v článku o srovnání laserových a inkoustových tiskáren.

Důvod tohoto rozdělení je jednoduchý: inkoustová zařízení tisknou mnohem kvalitnější přechody mezi jednotlivými barvami než laserové tiskárny, náklady na vytištění jedné stránky jsou u nich ale až několikrát vyšší. Jejich pořizovací cena je ale nižší, pro tisk obyčejných dokumentů se proto vyplatí jen do tisku vyšších desítek nižších stovek stran měsíčně.

Dobře to ilustruje následující tabulka srovnávající náklady na tisk černobílých dokumentů u levné inkoustové a laserové tiskárny:

inkoustový tisk

laserový tisk

tiskárna

HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 5075

HP LaserJet Pro M102a

orientační cena tiskárny

2 199 Kč

2 699 Kč

použitá originální náplň

HP 652 (F6V25AE) - cartridge, black (černá)

HP 17A (CF217A) - toner, black (černý)

cena tisku 1 strany (při 5% pokrytí, bez nákladů na pořízení tiskárny)

1,25 Kč

0,97 Kč

Celkové náklady na tisk jedné strany (tedy výdaje na pořízení tiskárny a náplní) se při různém měsíční vytížení dost liší. Při průměrné životnosti tiskárny 3 roky zmíněná inkoustová tiskárna přestává být ekonomicky výhodná při tisku 50 a více stran měsíčně:

měsíční vytížení tisku

náklady na inkoustový tisk (1 strana - náklady na náplň a pořízení tiskárny)

náklady na laserový tisk (1 strana - náklady na náplň a pořízení tiskárny)

25 stran

3,69 Kč

3,97 Kč

50 stran

2,47 Kč

2,47 Kč

100 stran

1,86 Kč

1,72 Kč

200 stran

1,56 Kč

1,34 Kč

400 stran

1,40 Kč

1,16 Kč

800 stran

1,33 Kč

1,06 Kč

unnamed.png

Jednoduše řečeno: pokud budete na inkoustovém zařízení HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 5075 tisknout po dobu 3 let měsíčně 800 stran, zaplatíte za tisk o 7 564 více, než kdyby ste využívali laserovou tiskárnu HP LaserJet Pro M102a.

Chcete nižší tiskové náklady? Sáhněte po kompatibilních náplních

Kompatibilní (také alternativní) náplně jsou tonery a cartridge, které nepocházejí od originálních výrobců tiskáren, ale pod vlastní značkou je produkují nezávislí výrobci.

Kvalita kompatibilních tonerů a cartridgí je totožná jako u originálních náplní, díky řadě faktorů jsou ale několikanásobně levnější (viz článek o 80 % úspoře s alternativními tonery).

Jak se použití alternativních náplní promítne do celkových tiskových nákladů při použití laserové a inkoustové tiskárny?

tiskárna + skener

multifunkční tiskárna se skenerem

tiskárna

Brother HL-L8360CDW

Brother DCP-L8410CDW

orientační cena tiskárny

11 849 Kč

11 279 Kč

typ tisku

barevný laser

barevný laser

rozlišení tisku

2 400 DPI

2 400 DPI

rychlost černobílého tisku

31 str./min

31 str./min

skener

Canon LiDE 300

-

orientační cena skeneru

1 790 Kč

-

rozlišení skeneru

2 400 DPI

2 400 DPI

celková cena

13 639 Kč

11 279 Kč

Nezanedbatelná není ani spotřeba elektrické energie, které je u samostatných zařízení vyšší než u multifunkcí. V konečném důsledku můžete za provoz zařízení během let zaplatit i tisíce korun navíc. Multifunkce navíc zabírá menší plochu než samostatná zařízení (viz článek výhody a nevýhody multifunkčních tiskáren).

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Výhody a nevýhody multifunkčních tiskáren

Zvažujete pořízení multifunkční tiskárny do domácnosti, nebo kanceláře? Mít skener, tiskárnu, kopírku a fax v jednom zařízení má mnoho...

10. 10. 2019  Celý článek »

Laserové vs. inkoustové tiskárny: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Vybíráte-li si právě tiskárnu, velmi pravděpodobně stojíte před dilematem ve formě rozhodnutí mezi laserovou či inkoustovou - tedy dvěma...

10. 8. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body