Jak tisknout bílou barvou (nejen) na černý papír

Zkoušeli jste někdy tisknout inverzně – tedy bílou barvou na černý papír? Pak jste možná zjistili, že to dost dobře nejde. V následujícím článku rozluštíme záhadu tisku bílou barvou a přihodíme i pár tipů, jak tisk na barevný papír zrealizovat.

Problém s tiskem bílou barvou na jakýkoliv barevný podklad tkví v samotné technologii tisku. Běžné tiskárny mají k dispozici zásobu 4 základních barev CMYK – tedy azurovou, purpurovou, žlutou a černou – ze kterých jsou schopny namíchat všechny ostatní barvy. Krom bílé.

Jakto?

Na rozdíl od míchání barev v barevném modelu RGB (používají jej monitory, projektory a displeje k zobrazování), kdy smícháním dílčích barev vzniká bílé světlo, v barevném modelu CMYK, a tedy i při tisku, se barvy vrství na sebe, jejich smícháním tedy vzniká černá.

 

biela-na-cierne1-nahled2.jpg

 

Takže tisknout bílou barvou nejde?

Na běžné domácí tiskárně skutečně bílou barvu jen tak nevykouzlíte. Existují samozřejmě i tiskárny, které bílou tisknout umí, jde ale obvykle o profesionální tiskařské stroje s pořizovací cenou o minimálně pěti cifrách, zpravidla jdou ale náklady na takové mašiny do statisíců. Přitom rozšíření základní palety CMYK o další odstíny barev není u běžných tiskáren v současnosti ničím výjimečným, i u modelů s 10 různými náplněmi ale bílá cartridge zpravidla chybí.

 

10--sleva-tonerpartner.png10-.png

Jak tedy tisknout bílou barvou?

Řešení číslo 1: Vytiskněte i barevný podklad

Technicky vzato nevytisknete bílou barvu, ale vytisknete barvu pozadí, na kterém chcete, aby byl bílý motiv nebo text umístěný. Papír v místě vašeho bílého motivu nebo textu jednoduše zůstane nepotištěný. Ve výsledku vše, co chcete vytisknout bílou barvou zůstane transparentní. V případě tisku na barevný papír bude mít „bílý“ motiv barvu podkladu.

Nevýhod tato metoda „tisku bílé“ hned několik. Pokud použijete bílý papír, barevné pozadí tiskárna vytiskne jen na potištěnou stranu, z druhé strany papír zůstane stále bílý – pokud se jej nerozhodnete také potisknout.

Pokud vaše tiskárna neovládá bezokrajový tisk, zůstanou vám na výtisku nepotištěné okraje, což může zhatit kýžený estetický efekt.

Tato metoda vyžaduje předtiskovou přípravu. Tu sice zvládnete ve většině případů i ve Wordu, ale musíte vědět jak na to – pod text nebo grafiku je nutné vložit vrstvu, kterou vyplníte požadovanou barvou pozadí.

Inverzní tisk je velmi neekonomický. Počítejte s námi – životnost tonerů a cartridgí je zpravidla výrobci uváděna při 5% pokrytí při tisku. To odpovídá zhruba pokrytí stránky normostranou textu a nějakým tím grafem. V případě, že se ale rozhodnete tisknout bílý text na barevné pozadí, dosáhnete 95% pokrytí barvou při tisku. Náplně v tiskárně budou ubývat 18krát rychleji, než jste zvyklí.

Řešení číslo 2: Vyměňte černou náplň za bílou

Ano, i to je možné. Řada výrobců tiskáren začala nabízet bílé náplně do svých tiskáren. Můžete zkusit zjistit, jestli náhodou mezi nimi není i ta vaše. Bílou náplní pak jednoduše v tiskárně nahradíte stávající černou a můžete vesele tisknout.

Pokud výrobce vaší tiskárny nic podobného nenabízí, nezoufejte. Pomalu se rozmáhají i nezávislí výrobci bílých náplní, kteří nabízí kompatibilní bílé náplně do většiny aktuálních modelů tiskáren.

Výhodou této metody tisku bílou barvou je, že nevyžaduje žádnou speciální přípravu – jednoduše vše, co je v dokumentu černé, vytiskne tiskárna bílou. Nevýhodou mohou být vyšší náklady na tisk, obzvlášť v případech, kdy potřebujete bílou tisknout jen občas – náplň vám může vyschnout dřív, než ji stihnete spotřebovat.

 

biela-na-cierne2-nahled2.jpg

 

Profesionální tiskařská studia využívají velkoformátové tiskárny, pro které je tisk bílou samozřejmostí.

Řešení číslo 3: Zadejte tisk studiu

Mnohé tiskárny a grafická studia disponují profesionálními tiskařskými stroji, pro které je tisk bílou hračka. Pokud chcete tisknout bílou zcela výjimečně, vyplatí se vám zadat zakázku profesionálnímu studiu. Jako bonus získáte velmi kvalitní výstup a možnost doobjednat grafické služby a profesionální předtiskovou přípravu.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás