Jak vybrat notebook podle parametrů
Jste pilný pracant, zvídavý student, vášnivý hráč nebo milovník multimediálního obsahu? Vybrat si správný notebook v záplavě různých parametrů, které se od sebe téměř neliší, může být těžký oříšek. Připravili jsme pro vás návod, jak k výběru přistoupit tak, aby notebook splnil vaše očekávání a přitom vám neubral zbytečně mnoho z vašeho rozpočtu.

Používání notebooku má ve srovnání se stolním počítačem nespočet výhod. Při jeho nákupu vám např. odpadá nutnost dodatečných investic do monitoru, klávesnice, PC myši či reproduktorů.
Zapomenout nemůžeme ani na komfort, který s sebou přináší. S notebookem se po náročném dni můžete pohodlně uvelebit na gauč s nejnovější epizodou oblíbeného seriálu. Máte chuť obout si toulavé boty? Kompaktní notebook (Ultrabook) můžete vzít s sebou kamkoliv se vydáte.
Pojďme se blíže podívat na to, jak si vybrat to správné zařízení, jehož potenciál využijete na maximum a za co nejlepší cenu.
Hardware
Spotřební elektronika patří mezi nejrychleji se rozvíjející odvětví a není proto divu, že se běžní spotřebitelé mohou v záplavě parametrů a označení rychle ztratit.
Pojďme společně rozlousknout, po jakém procesoru sáhnout a zda je vhodnější vybrat si notebook s klasickým HDD diskem nebo upřednostnit disk SSD. Posvítíme si také na operační paměť RAM, grafické karty, operační systém, displej, a to vše vám představíme jednoduchou lidskou řečí bez komplikovaných žargonů.
Procesor - mozek celého notebooku
Procesor je nejdůležitějším komponentem ve vašem notebooku, jelikož řídí celý jeho chod a pod palcem má téměř 75 % jeho výkonu. Zaměřit se jen na výšku frekvence však nemusí být vždy směrodatné. Do hry totiž vstupují další faktory, jako architektura či počet jader.
Mezi nejznámější výrobce procesorů patří AMD a Intel, ke kterým se v roce 2020 přidal Apple se svou sérií AMR procesorů Apple Silicon pod označením M1, M2 a M3.
Procesory AMD
Procesory Ryzen od AMD se dělí do sérií 3, 5, 7 a 9, přičemž platí, že s každým dalším číslem se výkonnostní třída procesoru zvyšuje.
- Ryzen 3 - představuje solidní základní výkon, který postačí nenáročným uživatelům na běžnou práci s kancelářskými balíky a zábavu při sledování oblíbených seriálů či poslechu hudby.
- Ryzen 5 - je procesor vhodný pro náročnější uživatele. Jde o zlatou střední cestu, díky které si poradíte i s náročnějšími aplikacemi na úpravu fotografií či tvorbu grafiky, stejně jako i s hrami.
- Ryzen 7 - nabízí vysoký výkon, který ocení i ti nejnáročnější. Pokud potřebujete stabilní vysoký výkon, díky kterému si naplno vychutnáte AAA herní tituly bez nepříjemného sekání, tento procesor bude pro vás ideální volbou.
- Ryzen 9 - je zárukou toho nejlepšího a nejstabilnějšího výkonu od AMD procesorů, který nezaváhá ani při těch nejnáročnějších hrách či úpravě vašich videí. Příjemným bonusem je vyšší energetická úspora ve srovnání s Ryzen 7.
Nejlepší notebooky do 500 eur
Procesory Intel
I portfolio Intelu tvoří několik sérií procesorů. Ať už jste nenáročný uživatel nebo potřebujete spolehlivý výkon, vhodný typ si zaručeně najde každý.
- Intel Atom - tuto třídu procesorů najdete v kompaktní elektronice, jako jsou některé tablety, telefony, ale také notebooky, a jejich hlavním cílem je minimální spotřeba elektrické energie, avšak bez závratného výkonu.
- Intel Celeron a Intel Pentium - nejzákladnější třída procesorů, kterou najdete v segmentu levných základních notebooků. Vhodný na práci s textovými soubory, stejně jako na prohlížení webu či sledování videí na YouTube.
- Intel Core i3 - poskytne vám dostatečný výkon pro plynulé prohlížení webu, přehrávání videí ve vysokém rozlišení či práci s kancelářskými balíky. Je energeticky úsporný a při stále výhodné ceně si poradí i se středně náročnými úkoly.
- Intel Core i5 - solidní řešení pro každého, komu se nechce investovat do špičkového zařízení, ale zároveň potřebuje vyšší výkon pro práci s více aplikacemi současně, s grafickými programy nebo pro hraní videoher.
- Intel Core i7 - spolehlivý partner, se kterým zvládnete i nejtěžší úkoly či hry vyžadující si opravdu silný výkon. Ať už stříháte nebo renderujete videa ve vysokém rozlišení, vytváříte 3D modely nebo jste vášnivý hráč, tuto i7 zaručeně oceníte.
- Intel Core i9 - tuto řadu procesorů najdete pouze v těch nejvýkonnějších noteboocích, které uspějí tam, kde se to nižším řadám nepodařilo. Přeměňte svůj laptop na filmové studio nebo se ponořte do těch nejnáročnějších her. Nebudete zklamaní.
Náš TIP na nejlepší herní notebook
Procesory Apple Silicon
Společnost Apple v roce 2020 představila svou novou řadu procesorů Apple Silicon, které najdete výlučně v počítačích (MacBook, iMac, Mac Mini) tohoto technologického giganta.
Procesory Apple Silicon kombinují CPU, GPU, RAM a jiné klíčové komponenty na jednom čipu, díky čemuž dosahují vysoký výkon při minimální spotřebě elektrické energie.
- Apple Silicon M1 - tento modelový ročník z roku 2020 vám poskytne výborný výkon na běžné používání, např. na prohlížení webu, sledování oblíbeného multimediálního obsahu nebo práci s kancelářskými balíky, a také energetickou účinnost a vynikající výdrž baterie.
- Apple Silicon M2 - modelový rok 2022 má vyšší výkon ve srovnání s M1 a je proto vhodný i pro náročnější a kreativní práci, jakou je úprava fotografií.
- Apple Silicon M3 - tato modelová řada z roku 2023 má v rámci MacBooků aktuálně nejvýkonnější procesor a byla navržena pro ty nejnáročnější aplikace, mezi které patří editace videí či vytváření 3D grafiky.
Nejprodávanější notebooky Apple
Operační paměť RAM
Operační paměť RAM je nezbytná pro plynulý chod notebooku a tvoří proto důležitou součást hardwarové výbavy. Tento druh paměti slouží k dočasnému ukládání dat a instrukcí, které procesor potřebuje okamžitě zpracovat.
Laicky řečeno, čím více GB paměti máte, tím více dat v ní může být uchováno, což sníží potřebu jejich pomalého načítání z pevného disku. V praxi to znamená, že váš notebook bude rychlejší jak při práci, tak i při hraní her či prohlížení multimediálního obsahu.
Absolutní minimum představuje 4 GB RAM, ale pro bezproblémový chod notebooku se jednoznačně doporučuje RAM s kapacitou alespoň 8 GB, přičemž náročnější úkoly si už vyžadují kapacitu 16 GB. Na trhu najdete i zařízení s RAM 32 GB, 64 GB a více, většinou však jde o luxusní pracovní notebooky HP, případně výkonné herní laptopy Asus.
Paměť - prostor pro vaše data
Není tomu tak dávno, co výběr pevného disku představoval relativně náročnou záležitost. Mohli jste si vybrat klasické HDD, které mělo své rychlostní limity, ale nabízelo výborný poměr kapacita versus cena, nebo sáhnout po dražším, ale mnohem rychlejším SSD disku. Doba však pokročila a dnes prakticky neseženete notebook, který by v sobě měl pevný disk s magnetickým zápisem.
SSD disky díky své konstrukci neobsahují pohyblivé části, díky čemuž dokáží mnohem rychleji číst a zapisovat data, což se projevuje na rychlejším spouštění programů a reakcích operačního systému. V nejlevnějších modelech notebooků najdete disky s kapacitou 128 GB.
Minimální paměť pro běžné potřeby, např. surfování na síti, prohlížení videí či práci s textovými soubory, je 256 GB. Náročnější požadavky si už vyžadují kapacitu 512 GB. Minimální kapacita SSD disku pro skutečně náročné a pro hráče je 1 TB a více.
Displej - na uhlopriečke záleží
Displej je klíčovým prvkem, který udává velikost celého notebooku. Oblíbenými kompaktními volbami jsou 14" úhlopříčky, zatímco u standardních notebooků se setkáte s 15,6" úhlopříčkou a rozlišením 1920x1080 px (Full HD). Při výběru zvažte podporu HDR, která se postará o lepší kontrast, detaily a jas.
Mezi nejčastěji používané typy displejů patří IPS obrazovky, které nabízejí vynikající pozorovací úhly, reprodukci barev, ale mají nižší rychlost odezvy. Pro maximální kvalitu reprodukce barev, kontrast a rychlejší odezvu jsou pro vás ideální volbou OLED displeje.
V otázkách povrchové úpravy displeje máte pouze 2 možnosti:
- lesklý displej - vynikající reprodukce barev, ale horší čitelnost na slunci
- matný displej - perfektní čitelnost na slunci, ale bez živého zobrazení barev
Nejvýhodnější kancelářské notebooky
Grafická karta - hry si bez ní nezahrajete
Většina procesorů od Intelu a AMD disponuje integrovaným grafickým jádrem, které vám vystačí na základní úkony. Jeho nevýhodou je, že si "krade" operační paměť, čímž zatěžuje procesor a zpomaluje notebook. Vášniví hráči či profesionální grafici si neporadí bez samostatné (dedikované) grafické karty, která odlehčí systém a přispěje k vyššímu výkonu.
Každá grafická karta má svou vlastní vysokorychlostní paměť (VRAM), přičemž obecně platí - čím větší kapacita VRAM, tím vyšší grafický výkon.
Tip: Samostatnou grafickou kartu využijete i při náročných úlohách, jako je úprava fotografií či videí pořízených vaším chytrým telefonem. Abyste je však mohli dále upravovat, musíte je nejprve přenést do notebooku. Ptáte se, jak na to? Přečtěte si náš návod, který vás provede rychlým stažením fotografií do notebooku z mobilu i z fotoaparátu.
Operační systém notebooku
Většina na Slovensku prodávaných notebooků má v sobě předinstalovaný operační systém od Microsoftu – aktuálně jde o Windows 11. V nabídce jsou však také zařízení s operačními systémy Linux či Chrome OS a také operační systém MacOS určený pro zařízení Apple.
Ať už jste student, grafický designér, projektant, programátor, hráč nebo si rádi berete svou práci s sebou na cesty, pomůžeme vám s výběrem notebooku na míru.
Notebook pro studenty
Notebooky pro studenty středních a základních škol musí být spolehlivé, snadno přenosné a dostatečně výkonné pro zvládnutí standardních úkolů, se kterými se studenti běžně setkávají.
Lehký a vysoce mobilní
Pro pohodlné přenášení notebooku se zaměřte na modely s hmotností pod 2 kg a tloušťkou do 2 cm. Ideální velikost obrazovky by měla být od 14" do 15,6". Vhodný je IPS displej v matném provedení s dobrou čitelností z různých úhlů, i na přímém slunci.
Dostatečný výkon pro vaše studium
Pro zvládnutí náročnějších úkolů sáhněte po procesorech Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5 s operační pamětí minimálně 8 GB. Hráči a grafici by se neměli spoléhat na integrovanou, ale upřednostnit modely s vlastní grafickou kartou.
Výbava, kterou ocení každý student
Při výběru studentského notebooku se soustřeďte na pohodlnou klávesnici, ideálně s numerickou částí a nízkým zdvihem. Důležitá je také odolná konstrukce, která ochrání notebook při přenášení, a přítomnost minimálně 2 portů USB a 1 HDMI port.
Dostatek místa pro vaše poznámky
Nutným základem je kapacita minimálně 256 GB, pokud se však chcete vyhnout případným problémům s nedostatečným prostorem, vsaďte na zlatou střední cestu a vyberte si model s kapacitou 512 GB, případně s 1 TB.
Nejlepší notebook pro studenty 2024
Notebook pro cestovatele
Pokud rádi cestujete po světě, ale chcete zůstat ve spojení se světem, případně mít svou práci vždy po ruce, sáhněte po noteboocích, které ocení každý cestovatel či dobrodruh. Takový notebook musí být lehký, kompaktní, odolný a s dlouhou výdrží baterie.
Pohyblivost a pohodlí na celý den
Notebook s hmotností do 1,8 kg a s tloušťkou do 2 cm je ideální na cesty. Sázkou na jistotu jsou produkty z kategorie ultrabooků. Při výběru displeje vybírejte z úhlopříček od 13 do 15,6 palců, přičemž pro lepší čitelnost volte IPS obrazovky s matným provedením.
Klíčová je i výdrž baterie
Dlouhá výdrž baterie patří mezi klíčové parametry všech cestovatelů a pohybovat by se měla od 6 do 8 hodin. Mějte na paměti, že na výdrži baterie se obvykle negativně podepíše samotný výkon zařízení a procesor – čím vyšší jsou, tím více energie si z baterie vezmou.
Jaké je ideální úložiště?
Pokud chcete svůj notebook využívat na surfování po síti, udržování kontaktu s blízkými nebo na sledování filmů, vystačíte si s pamětí 256 GB. Plánujete na svých cestách i pracovat? V tom případě investujte minimálně do 500 GB paměti.
Vyberte si z naší nabídky malých notebooků
Notebook pro práci
Je notebook neoddělitelnou součástí vaší pracovní pozice a obvykle s vámi cestuje i na obchodní jednání? V tom případě potřebujete spolehlivé zařízení, které kromě reprezentativního designu obstojí i při plnění každodenních pracovních povinností.
Tip: Ať už pracujete z domova nebo z kanceláře, dlouhé hodiny strávené za obrazovkou si mohou vybrat svou daň v podobě bolavých zad nebo jiných zdravotních problémů. Zdravý způsob sezení je proto jedním ze zásadních způsobů, jak podobným komplikacím předejít. Přečtěte si náš článek, který vám tento typ prevence přiblíží více.
Výkon pro plynulou práci
Aby byla práce na vašem notebooku co nejefektivnější, při jeho výběru byste se měli zaměřit na procesory Intel Core i5, Ryzen 5 nebo M1 od Apple. Plynulý chod se neobejde ani bez přiměřené RAM, jejíž kapacita by se měla pohybovat ideálně kolem 8 GB.
Odolnost při přenášení
Pracovní notebooky se většinou neobejdou bez častého přenášení, v rámci kterého je důležitá jejich kompaktnost i odolnost. Kromě stylového provedení si proto všímejte kvality jeho konstrukce včetně pantů a namísto plastů upřednostněte pevné kovové materiály.
Dostatečně velký displej, aby vám nic neuniklo
Při volbě displeje je nejvhodnější 14" úhlopříčka, která vám umožní pohodlnou práci bez přílišného namáhání očí. O kvalitu zobrazovaného obsahu se postará kvalitní rozlišení obrazovky, které by mělo dosahovat minimálně 1920 x 1080 px.
Chod systému a úložiště
Mezi standardy vašeho notebooku by měly jednoznačně patřit rychlé odezvy. Pro jejich dosažení potřebuje notebook SSD disk s kapacitou minimálně 256 GB. Pro náročnější uživatele jsou určeny SSD disky s kapacitou začínající na 500 GB.
Nejlepší pracovní notebooky 2024
Notebook pro hráče
Mezi nejdůležitější parametry dobrých herních notebooků patří samostatná grafická karta a výkonný procesor s dostatečnou kapacitou operační paměti RAM. Nesmíme opomenout ani dostatečně velký úložný prostor, který zajistí místo pro všechny vaše hry.
Výkonný procesor pro náročné
Základní herní modely notebooků v sobě ukrývají Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5. Zlatý střed pak představují procesory Intel Core i7 a Ryzen 7 a o nejvyšší level se postará Intel Core i9 a Ryzen 9. Velikost RAM paměti by měla v každém případě začínat minimálně na 16 GB.
Grafická karta, nutný základ každého hráče
U grafických karet je důležitá jejich paměť - čím větší je, tím lepší grafický výkon vám poskytne. Základem jsou 4 GB, ale pro lepší zážitek z her doporučujeme sáhnout po větší kapacitě. Na výběr máte grafické karty NVIDIA z řady GeForce RTX nebo AMD Radeon RX.
Umocněte svůj herní zážitek
Pro umocnění herního zážitku by velikost displeje neměla klesnout pod 15,6", v případě vzácného přenášení notebooku můžete sáhnout až po 17" úhlopříčce. O plynulý pohyb se postará minimálně 120 Hz obnovovací frekvence. Pro dosažení věrného zobrazení barev sáhněte po technologii IPS a rozlišení začínajícím na 1920 x 1080 (Full HD).
Dostatek místa pro herní knihovnu
V otázkách velikosti vnitřní paměti herních notebooků musíte být nekompromisní, protože ty nejlepší AAA tituly si z vašeho disku velmi rády ukrojí i několik desítek GB. Minimem je 512 GB, ale standardem je vlastnit disk s kapacitou alespoň 1 TB.
Levné herní notebooky z naší nabídky
Notebook pro programátory
Tento typ notebooků by měl být spolehlivý, odolný a s přiměřeným výkonem, abyste s ním mohli zvládnout jakýkoliv pracovní úkol.
Výkon a úložný prostor
Prioritou každého programátora by měl být výkonný procesor. Na výběr máte modely Intel Core i5, AMD Ryzen 5, případně ještě výkonnější Intel Core i7 či Ryzen 7. Pro plynulý chod systému by měl notebook disponovat alespoň 8 GB RAM pamětí.
Pro náročné grafické úlohy je potřeba dedikovaná grafická karta minimálně se 4 GB grafické paměti. Vaše vnitřní úložiště by mělo začínat na 256 GB, při práci s velkým objemem dat se poohlédněte po kapacitě 500 GB a více.
Mějte vše jako na dlani
Ideální velikost displeje je v tomto případě od 14" do 15,6" s rozlišením alespoň 1920 x 1080 (Full HD), ideálně s technologií IPS, která vám nabízí vynikající pozorovací úhly a reprodukci barev.
Výbava pro pohodlnou práci
Pro programátora je nutností kvalitní klávesnice s oddělenými funkčními klávesami (F1-F12) a inteligentním touchpadem nebo touchpadem spojeným s trackpointem. Notebook by měl mít minimálně 2x USB, HDMI, Ethernet port (LAN), spolehlivou a výkonnou Wi-Fi anténu a Bluetooth připojení.
Naše nejlevnější výkonné notebooky Acer
Notebook pro grafiky a designéry
Grafické programy kladou na výkon notebooku skutečně náročné požadavky. Aby s vámi notebook při práci dokázal udržet krok, bez některých funkcí se neobejde a právě tomuto typu požadavků odpovídají notebooky přizpůsobené pro grafiky a designéry.
Výkonná grafická karta
Náročnější práce s grafikou se rozhodně neobejde bez externí grafické karty. Minimální požadovaná paměť by přitom měla být na úrovni 4 GB. Pokud se nemůžete rozhodnout, vsaďte na ověřené typy grafických karet, jakými jsou např. NVIDIA GeForce GTX.
Výkonný procesor
Výkonný procesor je další nezbytnou podmínkou pro bezproblémový chod grafických programů. Čím větší počet jader a taktovací frekvence, tím spolehlivější výkon procesor podá. Sázkou na jistotu pro vás bude procesor Intel Core i5 nebo Intel Core i7.
Kvalitní displej
Jelikož práce grafika je často zaměřená na detaily, úhlopříčka obrazovky by neměla být menší než 15.6". Ideální rozlišení by mělo začínat na Full HD rozlišení 1920 x 1080 px a podle individuální potřeby se posouvat až k rozlišení 4K UHD.
Možnost připojení na externí monitor
Pro grafiky nejsou ničím výjimečným ani externí monitory. Pokud s ním počítáte i vy, ujistěte se, že váš notebook má pro tento typ připojení příslušný port HDMI. Součástí zařízení by měly být také USB a Ethernet (LAN) porty.
Notebook a tablet v jednom
Vyměňte tablet a notebook za jedno zařízení v podobě konvertibilního notebooku, který v sobě spojuje to nejlepší z obou produktů. Je lehký a flexibilní a můžete ho používat jako klasický notebook, v režimu stojanu nebo v podobě tabletu.
Konvertibilní notebooky bez odnímatelného displeje
U tohoto typu konvertibilních notebooků není možné oddělit obrazovku od klávesnice. Díky 360° otáčení displeje, který je navíc dotykový, vám však nic nebrání v tom, abyste notebook mohli pohodlně použít místo klasického tabletu.
Z naší nabídky konvertibilních notebooků si vybere každý
Konvertibilní notebooky s odnímatelným displejem
Notebooky s odnímatelným dotykovým displejem vám poskytnou maximální komfort, přičemž k dispozici máte až 4 režimy použití. Tyto typy notebooků vám poslouží v klasické podobě, v režimu stojanu nebo stanu a plnohodnotnou náhradu za klasický tablet získáte jednoduchým odpojením obrazovky od klávesnice.
Podlehněte naší bohaté nabídce příslušenství k novému notebooku
- Chladicí podložky pod notebook
- Externí disky
- Tašky a batohy k notebookům
- Stolek pod notebook
- Počítačové myši
- Klávesnice k notebooku
Medailonek autora
Stanislav Rybár
Jsem copywriter freelancer, který může díky TonerPartner propojit vášeň pro psaní s objevováním nových high-end technologií a gadgetů. Když nepíšu, svůj čas nejraději věnuji rodině, knihám, cestování, poznávání nových kultur a plánování další bikepackerské expedice.
Podobné články

Zdravé sezení za počítačem není žádný kumšt
Digitální doba proměnila řadu z nás v líné kancelářské krysy, které od monitorů téměř neodlepí zrak. Kancelářská židle nám pevně přirostla k místům, kde záda ztrácejí své slušné jméno. Pohybujeme se čím dál méně, a když už, tak s obratností slona v porcelánu a rychlostí lenochoda. Bolí nás celý člověk a chybí nám pobyt na čerstvém vzduchu. Pryč jsou doby, kdy naši předkové s párem volů orali své malé úrodné políčko. Dnes leda tak pár volů oře s námi. Přitom být stále fit není zas tak obtížné, stačí dodržovat základní pravidla. Máme pro vás pár tipů, jak na zdravé sezení za počítačem.
Celý článek »
Jak správně napsat adresu na obálku, pohlednici nebo balík? Jde to i na PC
Při odesílání dopisů, pohledů a dalších druhů zásilek je správně nadepsaná adresa tím nejdůležitějším úkolem. Pouze se správně vyplněnou a čitelně nadepsanou adresou se vaše zásilka skutečně dostane tam, kam ji posíláte. Mrkněte se na vzor, jak správně napsat adresu, jak by nadepsaná obálka měla vypadat, nebo ji rovnou zkuste místo trápení se s propiskou vytisknout z počítače.
Celý článek »