Jak připojit tiskárnu k PC a tisknout už za 5 minut

Abyste mohli z nové tiskárny tisknout, je potřeba ji nejdříve správně připojit k počítači. To zahrnuje mj. instalaci ovladačů a vložení náplní. Přečtěte si, jak postupovat.

1. krok: instalace ovladačů tiskárny

Chystáte se hned po vybalení připojit tiskárnu k PC? Chyba lávky – nejprve je třeba nainstalovat ovladače (drivery). Tímto termínem označujeme aplikaci, která zajišťuje komunikaci mezi tiskárnou a počítačem. Stará se o zpracování tiskové úlohy a nastavíte přes ni také připojení tiskového zařízení.

Proč ale nejprve instalovat ovladače? Jejich součástí totiž bývá průvodce připojením tiskárny, díky kterému bez problémů dokončíte její úvodní nastavení.

Kde drivery najít? I když někteří výrobci stále dodávají balíček s ovladači a podpůrným softwarem (např. pro tvorbu koláží) na CD nosiči spolu s tiskárnou, doporučujeme stažení aktuální verze ovladačů z oficiálních stránek výrobce:

2. krok: připojení tiskárny k počítači

Po vybalení tiskárnu připojte do elektrické sítě a k počítači. Využít můžete síťový kabel nebo bezdrátové připojení (přes Wi-Fi síť nebo Bluetooth).

Kam tiskárnu umístit? 
Věděli jste, že umístěním tiskárny na sluneční světlo zkrátíte její životnost? Rady pro její správné umístění si přečtěte v článku Letní vedra: Co dělat, aby se elektronika nepřehřívala?.

Informace o možnostech připojení najdete v popisku produktu na e-shopu a samozřejmě i v návodu. Jednotlivé typy připojení tiskárny k PC shrnuje tato tabulka:

 

typ připojení

potřebné příslušenství

výhody

nevýhody

kabelové spojení s PC

kabel s konektory USB-A a USB 2.0

nejjednodušší typ připojení, rychlá instalace

neumožňuje zobrazit tiskárnu např. v podnikové síti; dosah tiskárny omezen kabelem

kabelové spojení se síťovým prvkem (router, switch)

síťový prvek (router, switch), kabel s konektory RJ-45

umožňuje využívat tiskárnu v podnikové síti

složitější nastavení

Wi-Fi spojení přes síťový prvek

síťový prvek (router, switch)

jednoduchá instalace přes ovladače, velký dosah tiskárny; umožňuje využívat tiskárnu v podnikové síti

složitější nastavení

Direct Wi-Fi

žádné

možnost rychlého připojení a tisku

neumožňuje využívat tiskárnu v podnikové síti; PC nemůže být současně připojené k Wi-Fi

Bluetooth

žádné

možnost rychlého připojení a tisku; PC může být současně připojené k Wi-Fi

neumožňuje využívat tiskárnu v podnikové síti; pomalejší přenos tiskové úlohy

Přímé připojení přes kabel

Pevné napojení tiskárny s počítačem je nejjednodušším typem spojení, hodí se ale pouze tam, kam dosáhne kabel. Ten součástí dodávky zpravidla nebývá; většina výrobců předpokládá, že tiskárnu propojíte s počítačem bezdrátově.

K přímému propojení s PC se využívá datový kabel se dvěma odlišnými konektory: USB-B pro tiskárnu a USB 2.0 (označuje se také jako USB-A) pro počítač (viz fotografie níže). Po přímém propojení můžete prakticky ihned tisknout, jen je třeba dodržet postup při instalaci driveru (viz. 1. krok)

2-nahled2.jpg

Kabelové zapojení do sítě

Pokročilou možností je zapojení tiskárny do síťového prvku, jako je rozbočovač (router) nebo přepínač (switch). Tiskové zařízení se stane pevnou součástí sítě a bude z něj možné tisknout z jakéhokoliv počítače. Toto řešení se často využívá ve firmách, které mají několik tiskáren.

Pro síťové zapojení potřebujete ethernetový kabel s konektory RJ-45:

3-nahled2.jpg

Na takto připojené tiskárně pak můžete tisknout ze zařízení, která jsou připojena:

  • napřímo přes ethernetový kabel,
  • na Wi-Fi (router je s tiskárnou v takovém případě propojen zmíněným ethernetovým kabelem).

Bezdrátové připojení přes Wi-Fi síť

Pro připojení tiskárny k počítači nebo notebooku se dnes standardně využívá domácí či podniková Wi-Fi síť. K tomuto zapojení potřebujete:

  • počítač připojený k routeru (jde přes něj signál k tiskárně a zpět),
  • nainstalované ovladače (viz první krok tohoto návodu),
  • zapnutou tiskárnu. 

Obecný návod na bezdrátové připojení neexistuje, každá tiskárna specifický postup. Nejčastěji se ale tiskové zařízení připojuje bezdrátově takto:

  1. na počítači spustíte průvodce instalací,
  2. připojíte tiskárnu k Wi-Fi síti zadáním hesla na panelu zařízení (pokud panel nemá, přeskočte na další bod),
  3. vyberte tiskárnu ze seznamu (a případně zadejte heslo k Wi-Fi síti) – průvodce propojení automaticky dokončí.

Některá zařízení při prvním zapnutí spustí tzv. setup módu pro bezdrátové připojení. U části tiskáren tento mód spustíte podržením tlačítka pro bezdrátové připojení – bývá označeno jedním z těchto symbolů:

4-nahled2.png

Zbytek průběhu nastavení probíhá tak, jak je popsáno výše.

Podívejte se na příklad Wi-Fi propojení s HP tiskárnou:

Bezdrátové připojení: Direct Wi-Fi a Bluetooth

Jednodušší je přímé spojení tiskárny a PC pomocí technologie Direct Wi-Fi. Umožňuje bezdrátově napojit počítač na tiskové zařízení. Obecný postup neexistuje  – liší se u každéhoho výrobce a modelu.

Spojení přes Direct Wi-Fi je ale jednoduché a zvládnete jej za pár minut. Stačí postupovat podle manuálu. Pro ilustraci přikládáme postup spuštění Direct Wi-Fi u tiskáren HP:

Vytiskněte si fotky přímo z telefonu 
Možnost připojení přes Direct Wi-Fi mj. znamená, že tiskárnu bez problémů propojíte i se svým smartphonem. Jak na to zjistíte v článcích jak tisknout z mobilu a o aplikacích pro tisk z iPhonu.

Propojení přes Bluetooth probíhá prakticky stejně jako u Direct Wi-Fi. Výhodou je možnost být současně připojený k internetu přes Wi-Fi a tisknout tak třeba z cloudu. Nevýhodou je naopak nižší přenosová rychlost, takže zpracování tiskové úlohy trvá déle.

3. krok: vložení náplní

Některá tisková zařízení (zejména tiskárny s tankovým systémem) se dodávají s náplněmi, u jiných je potřeba tonery či cartridge zakoupit. 

Vložení tiskových náplní provádějte pouze tehdy, když vás k tomu tiskárna sama vyzve. Rozhodně je do tiskárny nevkládejte před prvním zapnutí.

 Není to nic složitého. Vyjměte toner či cartridge z obalu a ujistěte se, že obal náplně není poškozený – pokud se z náplně sype prášek nebo je znečištěná inkoustem, okamžitě ji reklamujte a rozhodně ji do tiskárny nevkládejte. 

Toner ještě před odstraněním ochranných prvků připravte pro tisk: kazetu, kterou držíte vodorovně (v poloze, ve které se vkládá do tiskárny) jemně přotřepte ze strany na stranu, aby se prášek v náplni rovnoměrně rozmístil.

5-nahled2.jpg

Odstraňte z náplně ochranné prvky (krytku čipu, ochrannou fólii apod.). Obnažených kontaktů na čipu a výstupů tiskového média se nedotýkejte. 

Otevřete tiskárnu a náplň vložte do slotu, který k vám z útrob přístroje vyjede (detailní postup se u každé tiskárny liší - řiďte se návodem). Bližší informace najdete v článku o výměně toneru (obdobný postup platí i pro cartridge). Pak vám v tisku nic nebrání.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Letní vedra: Co dělat, aby se elektronika nepřehřívala?

Letní vedra jsou náročná a dávají zabrat nejen lidem, ale i elektronice. Ideální provozní teplota většiny přístrojů, které denně používáme...

Jak tisknout z mobilu přes USB

Tisknutí fotek či dokumentů ze smartphonu už je dnes standardem, zadání tiskových úloh ale probíhá většinou přes Wi-Fi spojení či...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás