Může sledování seriálů v pracovní době zvýšit vaši produktivitu?

17. 5. 2019

17. května 2019, 12:00 | Načapal vás někdo, jak si pouštíte nový díl Hry o trůny? Možná si nedovedete představit, že byste v pracovní době pařili videohry nebo se účastnili nervy drásajícího zápasu ve stolním fotbálku. Přitom budování zábavních a odpočinkových zón se stává v pokrokových firmách v současnosti trendem. Protože ti chytří pochopili, že odpočatý zaměstnanec, je dobrý zaměstnanec.

To nejlepší z naší nabídky

Netflix před nedávnem realizoval průzkum mezi svými uživateli - zjišťoval, jestli sledují filmy a seriály v pracovní době. A víte co? Více než třetina z nich skutečně tráví část své pracovní doby sledováním Netflixu! A co víc, 12 procent z dotázaných zaměstnanců se při sledování oblíbených pořadů přesouvá do odpočinkových zón, které pro zřídili zaměstnavatelé.

Chill-out zóny v kancelářích rostou jako houby po dešti

Legendy o tom, co všechno mají k dispozici v kancelářích zaměstnanci Googlu nebo Facebooku, pomalu zlidověly. Restaurace a kavárny, barber shopy, čistírny oblečení, prostory pro nerušený spánek, herní zóny, knihovny, lezecká stěna, minigolf na střeše, posilovny, hudební zkušebna…

I v našich končinách jdou ale zaměstnavatelé s dobou, a vzhledem k situaci na trhu práce nemají moc na výběr. Dobré zaměstnance neutáhnou na vyšší plat a stravenky, teď jsou v kurzu příjemné pracovní prostředí, volná pracovní doba a podobné benefity.

Odpočinkové zóny, tiché kanceláře, kavárny s výběrovou kávou a zkušenými baristy, herní koutky a další vychytávky zvyšující komfort zaměstnanců najdete běžně na pracovištích firem jako jsou Notino, AirBank, Seznam a desítek dalších.

zony1-nahled2.jpg

Dvacetiminutová dovolená pro mozek

Proč jsou odpočinkové zóny v kancelářích tak důležité? Po úmorném přemýšlení totiž potřebuje mozek oddych, ideální je na chvilku zaměstnat opačnou mozkovou hemisféru. Ta, která je vytěžovaná při práci, tak čas na regeneraci. Pročistit mysl pomůže pohyb, čerstvý vzduch, dostatečný přísun tekutin a sociální kontakt. Hlavní je psychicky se odreagovat a na práci na pár chvil úplně zapomenout.

A ano, i sledování premiérového dílu Hry o trůny může skutečně být odpočinková aktivita, která zvýší vaši další pracovní produktivitu, pokud je vhodným protikladem k vaší hlavní náplni práce.10-.png

Jak na příjemnou pracovní pauzu, která vás nakopne?

Únava v práci je problém, který pociťuje většina zaměstnanců. Pokud k nim patříte také, přečtěte si pár našich tipů, jak se s nepřekonatelnou únavou v pracovní době vyrovnat.

Novou krev do žil a velmi pozitivní zdravotní efekt i pravidelná rozcvička přímo na pracovišti. Podívejte se na naši zásobu cviků do kanceláře - protáhnete tělo, prokrvíte svaly i mozek a osvěžíte mysl.

Nezapomínejte na zábavu a rozptýlení. Umět si odpočinout, vypnout a pobavit se s kolegy, je stejně důležité, jako umět udržet pozornost a být v práci produktivní.

Při sedavém zaměstnání a práci hlavou u počítače je ideální zvolit aktivní odpočinek. Změňte prostředí, projděte se, zastavte se na kus řeči za kolegy o patro výš, pokud máte možnost, dejte si s nimi zápas ping-pongu nebo jim to natřete ve stolním fotbálku. Za letních dní jděte ven načerpat energii ze sluníčka.

zony2-nahled2.jpg

 

Pokud jste se ráno zničili v posilovně, nebo pořád ještě nemůžete rozchodit ten včerejší maraton na horském kole, asi na fyzickou aktivitu nemáte ani pomyšlení. Připravte si šálek kávy nebo oblíbeného čaje, a poseďte na terase či zahrádce. Pusťte si do uší oblíbenou hudbu, nebo koukněte na seriál - ideálně takový, jehož epizoda kolem dvaceti minut. 90minutové díly Hry o trůny a celovečerní bijáky si rozdělte na části a sledujte je postupně. Na regeneraci by vám měla pauza dlouhá do 20 minut bohatě stačit.

zony3-nahled2.jpg

Plánovaný oddych, nebo prokrastinace?

Hranice mezi zdravou přestávkou v práci a prokrastinací je velmi tenká. Produktivní přestávky v práci by měly být vždy plánované, pauza na oblíbený seriál by měla přijít za odměnu, po vykonané práci. Pokud bloudíte na Youtube, HBO GO a Netflix podezřele často a váš to-do list se stále nezkracuje, naplňuje vaše jednání definici prokrastinace a ani tento článek pro vás není dostatečným ospravedlněním, proč ten úkol stále ještě nemáte hotový.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Přežijte sedavé zaměstnání ve zdraví: Zásoba cviků do kanceláře

Lidské tělo je stvořeno k pohybu. Jenže vysvětlujte to lidem v dnešní sedavé společnosti. Možná také patříte k 70 % populace, které při...

19. 2. 2019  Celý článek »

Únava v práci: 10 + 1 tip, jak s ní bojovat

Usedáte ráno k práci celí čilí, dopoledne vám jde ještě vše pěkně od ruky, ale kolem poledne a odpoledne už pociťujete výrazný útlum své...

22. 6. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body