Plotrová tiskárna a velkoformátový tisk: jak vybrat správné zařízení

Přestože si to většinou neuvědomujeme, jsou velkoplošné tisky běžnou součástí našeho života. Při cestě do práce míjíme velké reklamní plochy, v zaměstnání zase pracujeme třeba s nadrozměrnou projektovou dokumentací. Co přesně je ale k velkoformátovému tisku potřeba? A má nějaké nevýhody?

Velkoplošný tisk nemá žádnou oficiální standardizaci, v praxi se jím ale zpravidla rozumí tisk papírových formátů nad velikost A3. Do velkoformátových tisků patří (vedle příkladů zmíněných výše) také plakáty, mapy, bannery a řada dalších materiálů.

Nadrozměrný tisk – na rozdíl od tisku běžných dokumentů – běžné kancelářské tiskárny zpravidla nezvládají. Např. papír formátu A2 má rozměry 42 × 59,4 cm. Přesto existují komerční zařízení, která si poradí i s rozměrnějšími listy. Některé tiskárny dokonce zvládají potisknout i papíry o šířce 5 metrů, tato zařízení si ale do kanceláře jen tak nepořídíte.

Specialitou je pak plotrový tisk pomocí tzv. plotrů. Jde o inkoustové tiskárny, které tisknou na roli papíru. Jejich součástí je proto řezačka, která výtisk uřízne tak, aby měl stanovenou délku. Plotry používají tzv. vektorový tisk (zatímco běžné tiskárny staví na bitmapovém tisku). Tisknutí ve vektorech umožňuje vykreslit i jemné detaily, často za použití speciálních tiskových per. Plotry jsou proto volbou číslo jedna v architektonických či grafických studiích.

Laser, inkoust, sítotisk a další technologie 
V tomto článku hovoříme o velkoformátovém tisku pomocí inkoustové a laserové technologie, jaké využívají i běžné tiskárny. Existují i přístroje pracující např. se sítotiskem nebo ofsetovým tištěním, ty jsou ale, zejména kvůli astronomické ceně, určeny pro komerční tisk.

Vedle tisku na papír – o kterém mluvíme v tomto článku – existují také tisková zařízení, která dokáží potisknout např. plátno či PVC. Stejně jako ofsetové tiskárny jsou i tato zařízení drahá a vyplatí se jen specializovaným společnostem, např. grafickým studiím či reklamním agenturám se specializací na velkoplošné reklamy.

Tiskárna pro velkoplošný tisk: kdy se vyplatí její pořízení?

Při výběru plotru či běžné velkoformátové tiskárny je třeba zvážit celou řadu faktorů. Vždy si položte následující otázky:

Jak často potřebuji tisknout a v jakém objemu?

Od potřeby velkoplošného tisku by se měla odvíjet volba, zda si pořídit vlastní tiskové zařízení, nebo svěřit specializované společnosti. Cena velkoplošných tiskáren začíná na vyšších desítkách tisíc, nákladné jsou ovšem i náplně. 

Existují způsoby, jak na tiskových nákladech ušetřit. Řešením je využívat tzv. alternativní tonery, které jsou ve stejné kvalitě jako originální náplně od výrobců tiskáren, jsou ovšem 4krát levnější.

V jaké kvalitě (a barevnosti) potřebuji tisknout?

Z hlediska kvality tisku můžeme velkoformátové tiskárny rozlišit na:

Laserové tiskárny – využívají technologii válce, na který se podle nasvícení přichytává barva (tonerový prášek) a ta se následně přenáší na podklad (papír); laserové tiskárny mají ze všech tří typů zařízení nejméně kvalitní tisk. Jsou vhodné pro tisk nadrozměrných dokumentů, naopak se nehodí pro tisk detailních grafik ani fotografií. U velkoplošných tiskáren je laserová technologie spíše okrajovou záležitostí.

Inkoustové tiskárny – obraz se na papír přenáší tryskáním inkoustu z náplně. Jejich kvalita tisku je pro většinu tiskových úloh naprosto dostačující, pro detailní výkresy ale nemusí být vhodné.

Plotry – velkoformátová tiskárna s nejvyšší kvalitou tisku.

Zásadní je také barevný rozsah předlohy, kterou se chystáte tisknout. Problém může být s tiskem světle zelených, oranžových a růžových odstínů – CMYK model, který většina tiskáren využívá, nedokáže tyto jasné barvy namíchat (viz článek porovnávají RGB vs. CMYK model).

Řešením jsou pak tiskárny s tzv. hexachromovým tiskem, které dokáží pokrýt prakticky všechny myslitelné barvy.

V jaké velikosti potřebuji tisknout?

I u velkoformátových tiskáren jsou rozdíly v tom, s jak velkým dokumentem si poradí. Běžná zařízení dokáží potisknout papíry do velikosti SRA0 s rozměry 900 × 1 280 mm. SRA0 vychází z formátu A0 (841 × 1 189 mm), je ale větší, aby výtisk bylo možné oříznout a udělat tak plně potištěný list. Existují ovšem plotry, které si poradí i s bezokrajovým tiskem.

Tipy na velkoformátové tiskárny

EPSON SureColor SC-T3100x 220V

Inkoustová tiskárna EPSON SureColor SC-T3100x 220V si poradí s formátem A1. Disponuje tankovým systémem, kdy je inkoust možné doplnit přímo z lahviček o objemu 140 ml, což významně snižuje tiskové náklady.

Tiskové výstupy mohou být v rozlišení 2 400 ×1 200 DPI. Zařízení tiskne jak na samostatné listy, tak na papírové role a je vybaveno automatickým podavačem.

K tiskárně si můžete pořídit také originální tonery EPSON SureColor SC-T3100.

2 L

EPSON SureColor SC-T5100N

Zařízení EPSON SureColor SC-T5100N tiskne listy do formátu A0+ (91,4 × 129,2 cm) a v rozlišení 2 400 × 1 200 DPI.

Tiskárna využívá speciální pigmentové inkousty Ultrachrome XD2, díky kterým je výsledný tisk odolný proti rozmazání vodou či otěrem. Na rozdl od předchozího zařízení nevyužívá EPSON SureColor SC-T5100N tankový systém doplňování inkoustu, ale klasické cartridge.

3 L
Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Formáty papíru: přehled rozměrů a vhodných tiskáren

O formátu A4 či „á pětce“ jste už určitě slyšeli. Ale víte, jak veliký je třeba papír A2 a k čemu se používá? A co papíry typu B? V tomto...

RGB vs. CMYK: jak dosáhnout při tisku nejlepších výsledků?

Představte si, že tisknete důležitou prezentaci na poradu. Zdánlivě nic obtížného – stačí zadat tisk. Jenže pak si všimnete, že barvy na...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás