Prarodiče chtějí fotky vnoučat? Vytiskněte jim je doma i s rámečkem

11. 7. 2022

4. dubna 2022, 23:05 | Že vaše rodiče nic nepotěší tolik jako fotka jejich vnoučat? Nemusíte vymýšlet nic složitého. Fotografii i fotorámeček si zvládnete vyrobit doma a k výrobě můžete přizvat i děti. Výsledný dárek tak bude skutečně originální dekorací a přírůstkem do sbírky babičky a dědy, se kterým si vybaví hezké vzpomínky na vnoučata i ve chvílích, kdy nejsou spolu.

To nejlepší z naší nabídky

Tisk fotografií je základ

Bez fotografie by zbyl jen rámeček. Proto si nejprve pojďme připomenou základy správného (a levného) tisknutí fotografií na domácí tiskárně.

1. Máte doma správnou tiskárnu?

Základem domácího tisku fotografií, ze kterých budete mít opravdovou radost, je inkoustová tiskárna. Laserové tiskárny bohužel tisknou pouze na povrch papíru (kdežto inkoust se vpíjí přímo do struktury papíru), takže s nimi nikdy nedosáhnete takové kvality fotek. Pokud si chcete být jisti, že vaše tiskárna vše, co pro domácí tisk fotografií fotografií potřebujete, a že jste na nic nezapomněli, projděte si naše tipy v článku jak na domácí tisk fotografií.

2. Zaměřeno na fotopapír

Jednou z otázek, kterou si pravděpodobně při tisku domácích fotografií položíte, bude jak vybrat fotopapír. Jasnou představu o tom, co vaše tiskárna zvládne, najdete ve vašich dokumentech k tiskárně.

V první řadě záleží na tom, jak velký formát fotografie si chcete vytisknout (a jaký dokáže vytisknout vaše tiskárna). Fotografie se běžně tisknou ve formátu A5 či A6. Pokud si ale budete tvořit vlastní rámeček, nemusíte se omezovat na běžné standardy. Fotografie si můžete upravit a vytisknout ve vlastním formátu na klasický fotopapír A4, ze které vytištěné fotografie vystřihnete. Na levný tisk na fotopapír A3 a větší je domácí tisk fotografií krátký. Tam se pravděpodobně budete muset obrátit na firmu, která se specializuje na velkoformátový tisk fotografií.

Podle svých preferencí a parametrů tiskárny pak zvolte tloušťku fotopapíru. Platí, že čím vyšší gramáž, tím větší tloušťka a pevnost fotopapíru. Podle svého vkusu a požadovaného vzhledu fotografie pak zvolte matný nebo lesklý fotopapír.

Tip: Při domácím tisku fotografií dbejte na to, aby tištěné obrázky byly skutečně kvalitní. Čím větší rozlišení, tím kvalitnější bude i vytištěná fotografie. Nízké rozlišení naopak může způsobit, že fotografie budou neostré a rozmazané.

Jak si vyrobit fotorámeček

Fotografie máte vytištěné. Ale co fotorámeček? Může se stát, že vám nesedí rámeček z obchodu, nemůžete si mezi nimi vybrat nebo máte tvořící náladu. Po domácím tisku fotografií se rovnou vrhněte do výroby vlastního fotorámečku! Máme pro vás 3 tipy, jak na to:

1. Fotorámeček z dřívek od nanuků

Tenhle rámeček snadno vyrobí i vaše děti. Dřívka od nanuků buď nasbírejte po snědených zmrzlinách, nebo si je kupte v papírnictví. Pak se fantazii meze nekladou, hurá do toho!

  • Nejprve se vrhněte do zdobení svých dřívek. Můžete je nabarvit akrylovými barvami, polepit výstřižky z novin a barevnými ubrousky nebo je zabalit do balicího papíru. Dřívka můžete také polepit lepenkou, zdobnou washi páskou či samolepkami. Fixou nebo jiným popisovačem nakonec doplňte krátký vzkaz, přání, datum pořízení fotografie nebo osobní věnování.
  • Jakmile máte odobená dřívka, je čas popadnout lepidlo a začít konstrukci fotorámečku. Na dvě dřívka naneste lepidlo po celé délce a umístěte je svisle vedle sebe. Zbytek dřívek pak na ně lepte vodorovně jedno po druhém, původní dřívka zcela zakryjete. Tím vám vznikne jakási destička z nanukových dřívek.
  • Na vzniklý fotorámeček přilepte vytištěnou fotografii. Pokud se vám zdá, že rámečku stále něco chybí, nebojte se okolí fotografie dozdobit nalepením kamínků, nálepek, knoflíků a dalších dekorativních prvků. Nakonec na zadní stranu přilepte magnet. Vytvoříte si tak jedinečnou magnetku na lednici!

Tip: S dřívky od nanuků tvořte nejrůznější tvary, jako je srdíčko, sluníčko nebo nepravidelný kosodélník, ze kterého tu a tam trčí kousek nabarveného dřívka. Nechte děti, si navrhnou vlastní fotorámeček. Třeba vás překvapí!

istock-1309531172.jpg

2. DIY fotorámeček z kartonu

Karton z krabice, ve které vám přišla zásilka, může ještě dobře posloužit. Postup je následující:

  • Na krabici si namalujte požadovaný tvar fotorámečku (čtverec, obdélník, srdce) a vystřihněte ho celkem 4x.
  • Vezměte si do ruky dva vystřižené kartony. Po celé ploše je natřete lepidlem a slepte k sobě.
  • U zbylých dvou kartonů svůj tvar obkreslete zhruba 2-5 centimetrů od okraje (podle velikosti rámečku) a vnitřek vystřihněte a zahoďte. Vzniklé rámečky opět natřete po celé délce a slepte k sobě. Po zaschnutí je nalepte k prvnímu vystřiženému kartonu a základ rámečku je na světě!
  • Po zaschnutí lepidla se chopte barev. Ideální je karton nejprve polepit bílým papírem a teprve potom začít malovat na rámeček (vyzkoušejte třeba tempery). Barvy tak budou lépe vidět.
  • Až rámeček dozdobíte ke své spokojenosti a lepidlo i barvy necháte dostatečně zaschnout, můžete dovnitř vlepit vytištěnou fotografii, kterou jste si vytiskli na své domácí tiskárně.
  • Fotorámeček z kartonu buď opřete nebo pověste na zeď, nebo z kartonu vystřihněte a dozdobte ještě malou nožičku, aby rámeček mohl stát samostatně. A je hotovo!

3. Fotorámeček z čehokoli, co máte po ruce

Základem tohoto rámečku jsou 4 dřívka, která složíte do rámečku. Ze spodní strany do něj vložíte fotografii, kterou ideálně zajistíte čtvrtkou, barevným papírem nebo kartonem, který přilepíte pod fotografií k fotorámečku. Důvtip spočívá v tom, jak rámeček ozdobíte.

Máte fotku z dovolené u moře? Polepte fotorámeček nasbíranými mušlemi nebo přivezeným pískem. K fotografii z parku se bude hodit fotorámeček s kaštany, žaludy nebo namalovanými listy vystřiženými z papíru. Hezky vypadá i fotorámeček omotaný obyčejným i barevným provázkem či pokreslený fixami. Dobře vypadají i syrové těstoviny, kuličky z papíru nebo kusy látky, například starých džínů.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Radíme, jak na domácí tisk fotografií

Doby, kdy svět fotil ryze na analogové fotoaparáty a pro tvorbu fotek tak musel využívat specializovaných fotocenter, jsou již dávno pryč....

11. 8. 2022  Celý článek »

Jak vybrat fotopapír (a tiskárnu) pro tisk fotek

Chcete si fotky z dovolené či narozeninové oslavy založit do fotoalba? Už dávno není třeba čekat týden na vyvolání snímků ve fotokiosku....

7. 6. 2021  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body