Tipněte si, jaký typ papíru nejlépe svědčí tiskárnám

18. 4. 2019

18. dubna 2019, 13:00 | Nejen parametry samotné tiskárny, ale i správný výběr adekvátního papíru vliv na to, jak budete spokojeni s výsledkem. Jestli si budete radostí mnout ruce nebo vám zůstane jen kyselý obličej. S papírem do tiskárny je to jako se vším ostatním: používejte ty nejkvalitnější produkty tam, kde vám na tom opravdu záleží.

To nejlepší z naší nabídky

Křídový papír - ukažte se v tom nejlepším světle

Jedná se o hladký papír, s nímž se v praxi při tisku můžeme setkat poměrně často. V komerční sféře se spíše objevují lesklé křídové papíry s lesklým, druhou variantu představují ty s matným povrchem. Lesklý papír se používá zejména z důvodu dosažení vysoké úrovně kvality tisku, prezentace jednotlivců i společností pomocí prestižních propagačních materiálů. Slouží zejména k potisku letáků, plakátů, exkluzivních časopisů, diplomů, firemních publikací, katalogů či unikátních knih. Barvy na nich vyniknou, jsou velmi zářivé a živé. Žlutá barva petrklíčů a fialový odstín krokusů jsou téměř skutečné, že se musíte štípnout do tváře, abyste se přesvědčili o tom, že se právě nenacházíte na rozkvetlé jarní louce. Uniforma korvetního kapitána vyvedená v námořní modři je natolik věrná, že každou chvíli očekáváte zvolání „Země na obzoru!“ A po zhlédnutí obrázku se zralými jahodami, jejichž červená barva je velmi přesvědčivá, cítíte, jak se u Vás téměř okamžitě dostavuje Pavlovův reflex.

papier-1-nahled2.jpg

 

Taktéž jas i kontrast napomáhají k tomu, aby výsledek byl zvláště efektní a věrný předloze.

Další předností křídových papírů (kromě již zmíněné vysoké kvality barevného podání) je jejich nízká nasákavost. I po zvlhčení vodou v tiskovém stroji výrazně udrží svou rozměrovou stálost.

Křídové papíry jsou oboustranně natírané bezdřevé papíry, které se prodávají v různé gramáži - od 90 do 400 g/m². Gramáž určuje, zjednodušeně řečeno, tloušťku papíru. Čím vyšší je, tím bude papír pevnější a méně průhledný.

Má křídový papír i nějaké nevýhody? Ano, je dražší a hůř se na něj píše perem či propiskou. Pokud chcete spíš než do papíru udělat díru do světa, použijte k tomu lihový fix. Jen tak si netrhnete ostudu.

Ofsetový papír - (na) ten (se) píše!

Je nenatíraný hlazený bezdřevý papír. Jeho povrch není zušlechtěný, což je i vidět na první pohled: struktura papíru působí poněkud hrubším dojmem; z toho plyne, že se na něj píše podstatně lépe než na křídový. Tzv. ofseťáky jsou ideální prostředek pro velkokapacitní levný tisk, pro tisk dokumentů, brožur či učebnic. Dobře se hodí na hlavičkové papíry, na běžné psaní, na dotisk. Pravděpodobně se s nimi setkáte, když svým školou povinným „miláčkům“ podepisujete domácí úkoly v sešitě, popř. když svým podpisem stvrzujete formuláře určené Vaší oblíbené státní instituci (FÚ? OSSZ?). Tento papír také většina z nás používá v domácí kopírce či tiskárně - nejvhodnější je pro tento účel papír o gramáži 80 g. Jinak se gramáž sofsetového papíru běžně pohybuje v rozmezí cca 60 až 200 g v závislosti na způsobu využití papíru.

papier2-nahled2.jpg

Xerografický papír - bílá bělejší, jasná jasnější

Je v bezdřevý, hladký multifunkční kancelářský papír. Tento druh papíru je nejčastěji používaný v kopírkách a inkoustových nebo laserových tiskárnách. Standardně se používá pro tisk a vysokorychlostní kopírování; jeho nejběžnější formát je A4. Ovšem na trhu bez problémů seženete i formáty A3 a A5. Nejčastěji se setkáte s bílým papírem o gramáži 80 g, nicméně xerografický papír existuje taktéž v barevné verzi. U xerografického papíru oceníte zejména slušný kontrast a ostrou reprodukci (obrazu, nikoli zvuku. To by vám to OSA pěkně spočítala. I když ona to vlastně počítá…).

V praxi se navíc bílé xerografické papíry často ještě upravují optickými rozjasňovači. Díky tomu nám jejich odstín subjektivně připadá jasnější. Maximální bělost je podstatná hlavně tehdy, když se chystáme tisknout barevně. Pokud by byl papír našedlý nebo jinak barevný, mohlo by to ovlivnit výsledné barevné podání.

Bohužel, i xerografický papír své nevýhody. Falešné bankovky na něm nevytiskne ani ten nejlepší padělatel.

papier3-nahled2.jpg

Recyklovaný papír - potěšení pro Gretu Thunbergovou

Běžný kancelářský papír si můžeme pořídit také v jeho recyklované variantě. Svými vlastnostmi je podobný papíru ofsetovému, použitelný je tak například dokonce i pro tisk knih. Recyklovaný papír patří do kategorie papírů, které na svět přicházejí specifickou výrobní technologií. Výchozí surovinou je sběrový papír, proto jeho pořízením přispějete především k ochraně životního prostředí. Takže budete hledat způsob, jak strávit všechny příští Fridays For Future, recyklace papíru v tomto směru představuje jasnou volbu.

A pozor, obyčejný recyklovaný papír do tiskárny určitě nepatří, vždy to musí být ten speciální. Ten totiž není prašný, nehrozí Vám tak poškození tiskárny.

Fotopapír - Vaše vzpomínky si zaslouží tu nejvyšší kvalitu

Fotopapír je papír, který je svými vlastnostmi primárně určen, jak již vyplývá z jeho názvu, pro tisk fotografií. Standardní gramáž fotopapíru se pohybuje v rozmezí 150 300 g/m², přičemž gramáž kvalitního výrobku začíná na hodnotě 200 gramů na m².

Aby byly výsledky tisku co nejlepší, je nutné fotopapír vybírat s ohledem na technologii tisku. V praxi se používají dvě základní technologie, a to jak v profesionálních ateliérech, tak v domácích podmínkách. Je to tisk:

  • termosublimační, který umožňuje výrobu fotografie pomocí termosublimační tiskárny,
  • inkoustový. Ten lze označit za převažující.

Na povrch papíru určeného pro inkoustový tisk je aplikována speciální emulze, čímž vzniká vrstva přijímající inkoust. Běžný kancelářský papír podobnou vrstvu nemá, proto jsou fotografie na něj vytištěné méně kvalitní.

Podle druhu povrchu můžeme fotopapíry ještě rozdělit na:

papier4-nahled2.jpg

 

Díky speciálnímu fotopapíru budou vytištěné snímky barevně věrné a dostatečně ostré. Takže se snažte tvářit aspoň trochu inteligentně, Vás někdo bude fotit. Nikdy nevíte, jestli se Vám vnoučci nebudou za pár let smát (v tom lepším případě) sami, nebo rovnou nepověsí naskenovanou fotku s Vaším obličejem veřejně na Facebook (to je ta horší varianta). Když ostuda, tak pořádná, ne?!

Termopapír - ne všechny výrobky z něj hřejí u srdce

Termopapíry se používají v termosublimačních tiskárnách. Typické využití je u pokladních tiskáren. Jde o zvláštní jemný papír, na nějž se běžně tisknou účtenky, vstupenky, lístky do parkovacích automatů atd. Známé jsou i termokotoučky do platebních a bankovních terminálů, popř. termoetikety pro obchodní váhy.

Tento papír je potažen speciální látkou - směsí barviva v pevné fázi a vhodné matrice. To způsobuje, že se termopapír v blízkosti zdroje tepla zbarvuje. V principu se tak vlastně ani nejedná o tisk, papír jednoduše obsahuje chemikálie, které reagují na zahřátí.

papier5-nahled2.jpg

 

Kromě výše uvedených druhů se ještě můžete setkat s tabelačními neboli traktorovými papíry, s LWC papíry, s nažehlovacím papírem, s pauzovacím papírem a dalšími speciálními druhy, ale o těch příště. Protože pokud byste si měli celý tento článek vytisknout, víte, kolik byste vůbec spotřebovali papíru?

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak se tisknou peníze a proč je tak těžké je padělat?

Říká se, že peněz není nikdy dost. Vydělat je však dá zabrat a proto by bylo krásné, kdyby šly například tisknout na domácích či...

4. 10. 2022  Celý článek »

Není papír jako papír část 2: Zaostřeno na jakost

Je-li u vás tisk na denním pořádku, jistě víte, že papír není jen jeden. Existuje několik druhů papíru, liší se různými parametry i podle...

13. 3. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body