Jak se tisknou peníze a proč je tak těžké je padělat?

Možná vás napadlo, že dnešní domácí a kancelářské tiskárny jsou technologicky natolik vyspělé, že byste si s nimi mohli tisknout doma peníze a nikdo by nepoznal rozdíl. Dovolte nám vyvést vás z omylu. Tisk bankovek je totiž velká věda a díky stále sofistikovanějším ochranným prvkům je dříve nebo později každý padělek odhalen. Vydejte se s námi v následujícím článku na exkurzi do světa tisku bankovek. Návod na výrobu dokonalého padělku ale nečekejte, ten se údajně ještě nikdy nikomu vyrobit nepodařilo.

Výroba peněz začíná grafickým návrhem

Peníze jsou po staletí natolik běžnou součástí našich životů, že si jen stěží uvědomujeme, kolik práce se skrývá v jednom kuse obyčejného papírového platidla. Vkládáme je do peněženek a zase je z nich vytahujeme tak automaticky, že nemáme čas postřehnout, že každá bankovka je vlastně úžasné umělecké dílo

 

bankovky-2-nahled2.jpg
Portréty světových lídrů vyobrazených na bankovkách

 

Výroba bankovky začíná grafickým návrhem.Na lícové straně bankovek většiny měn jsou vyobrazeny významné osobnosti daného státu . Od středověkých vladařů, přes světoznámé básníky a spisovatele, po významné politiky a vojevůdce. na výjimky je spojuje to, že v době, kdy se dostávají bankovky s jejich portrétem do oběhu, jsou již po smrti. Některé státy, mnohdy s autoritářskými režimy, naopak tradičně na svých platidlech vyobrazují aktuální hlavy svých států. Na rubu bankovek často figurují grafická ztvárnění krajiny nebo typické architektonické dominanty daného státu.

Hotový návrh bankovky je přepracován do detailního prototypu , který se později stane věrnou předlohou seriově vyráběným bankovkám . Příprava pro tisk bankovek od vypsání grafické soutěže po výrobu prototypu může zabrat i dva roky . Není divu, jen zpracování a výroba jedné strany bankovky zabere minimálně 6 měsíců.

Jak se tisknou peníze?

Nejprve je potřeba rozložit návrh bankovky na jednotlivé grafické prvky. Tyto jsou tištěny několika různými technologiemi tisku . Hlavní grafický motiv na pozadí se ryje ručně do kovových desek. Rytce v této fází výroby bankovek čekají měsíce mravenčí práce jejíž výsledkem je základ pro tiskovou matrici bankovky. Ruční práce je v případě tisku bankovek nezastupitelnou součástí procesu, protože v kombinaci s technologií tisku (tzv. hlubotisk) je výsledek kopírováním nenapodobitelný .

 

detail-3-nahled2.jpg
Každý detail motivu na bankovce musí rytci ručně vyrýt do kovu, aby vytvořili nezaměnitelnou tiskovou matrici.

 

Hotové matrice pro tisk bankovek jsou přísně střeženy v tiskárně cenin – jedná se o jeden z klíčů k vytvoření plnohodnotných kopií bankovek.

Další tajnou přísadou jsou tiskové barvy . Krom toho, že poměr jednotlivých barev zná jen hrstka vyvolených, jsou při tisku bankovek používány různé barevné přechody, inkousty s příměsí kovu, „neviditelné“ UV inkousty a podobně.

Při výrobě bankovek se využívá rozličných tiskových technologií . Jednou z nich je již zmíněný hlubotisk , jenž umožňuje nanášet barvu v různé tloušťce, čímž vzniká při tisku reliéf rozpoznatelný hmatem. Další využívanou technologií je běžný ofsetový tisk a v neposlední řadě i tradiční metoda tisku knih – tisk z výšky , kdy tisknuté prvky vystupují nad úroveň povrchu.

Problém s padělky začíná u papíru

Na běžný papír do tiskárny při tisku bankovek můžete rovnou zapomenout. Ty se totiž tisknou na speciální papír , jehož základem je bavlna nebo len. Směs papíru bývá obohacena o různá barevná a luminescenční vlákna a její přesné složení je samozřejmě přísně tajné a zná je jen konkrétní dodavatel papíru a samotná tiskárna cenin.

Aktuálním trendem jsou platidla s příměsí polymeru – tedy doslova plastové bankovky , na které postupně přechází například v Kanadě, Rumunsku, Austrálii nebo ve Velké Británii.

Zajímavost: Plastové pětilibrovky zavedli v Británii na podzim roku 2016. Nedlouho po uvedení do oběhu se začaly ozývat kritické hlasy z řad příležitostných i pravidelných uživatelů kokainu. Jejich běžná šňupací pomůcka totiž změnou materiálu začala být příliš ostrá na to, aby ji mohli i nadále používat ke konzumaci drog.

Ochranné prvky bankovek, aneb proč je jednodušší peníze ukrást, než je padělat

Mezi nejtypičtější ochranné prvky bankovek patří vodoznak, okénkový proužek s mikrotextem, proměnlivá barva tisku, hologram, okem sotva rozpoznatelný mikrotisk a podobně. Mnohé ochranné prvky ale na bankovkách pouhým okem nerozpoznáte , i kdybyste se snažili sebevíc. Například takový magnetický inkoust, díky kterému bankovka vyzařuje slabé magnetické pole a pravá platidla jsou pak s vhodným vybavením snadno rozpoznatelná od padělků. Na běžném denním světle neuvidíte ani další ochranný prvek bankovek – UV tisk. Ten se zjeví pod speciálUV lampou.

 euro-bankovky-4-nahled2.jpg
Ochranné prvky eurových bankovek viditelné pod UV lampou.

Barevné kopie bankovek na domácí tiskárně nevytisknete

S rozmachem počítačů a kopírek na konci osmdesátých let vymysleli výrobci tiskáren Xerox a Canon vychytávku, která přišla národním tiskárnám cenin vhod. Konkrétně jde o tzv. identifikační kód zařízení, kterým od té doby barevné tiskárny opatřují každý vytištěný dokument .

Každé zařízení (ano, pravděpodobně i ta tiskárna, kterou máte doma) je opatřeno unikátním kódem tvořeným soustavou žlutých bodů , podle kterého je autor dokumentu relativně snadno dohledatelný. Není bez zajímavosti, že tato skutečnost byla odhalena veřejnosti teprve nedávno v roce 2014 – do té doby se dařilo výrobcům tiskáren jejich malé tajemství udržet pod pokličkou.

Národním tiskárnám cenin stačilo začít využívat tohoto sofistikovaného systému výrobců tiskáren. Na bankovky začaly v devadesátých letech tisknout vlastní značky, které umí barevné tiskárny rozpoznat. Funguje to jednoduše – při pokusu vytvořit barevnou kopii takto chráněné bankovky vám ji vaše domácí tiskárna odmítne vytisknout . A kdybyste chtěli náhodou tiskárnu obejít a připravit si návrh padělané bankovky k tisku ve Photoshopu? I tady patrně narazíte, některé verze tohoto programu totiž neumožňují upravovat obrázky bankovek.

detail-5-nahled2.jpg
Na detailu eurové bankovky můžete vidět žluté tečky, které znemožňují kopírování bankovek na barevných tiskárnách

Sadu padělků často prozradí sériová čísla

Samostatnou kapitolou jsou sériová čísla bankovek. Všichni víme, že bankovky jsou očíslované, ale číselné řady a logika posloupností sériových čísel, to je další z přísně střežených výrobních tajemství. Tiskárny cenin mohou v každé nově tištěné sérii bankovek záměrně označit některá čísla jako neplatná a nastražit tak past na nic netušící padělatele. Ti se pak na základě vlastní logiky posloupností sériových čísel, která na padělané bankovky natisknou, nakonec prozradí sami.

Výroba bankovek je nevýnosný byznys

Výroba peněz je velmi nákladná a některé bankovky nebo rovnou celé měny se ani nevyplatí padělat. Typicky se jedná o platidla států, které se potýkají s vysokou mírou inflace. Ale ani výroba silné měny není zrovna levná záležitost . Například americký úřad pro rytí a tisk v roce 2014 vydal do oběhu (rozumějte vyrobil) peníze v hodnotě 1,3 miliardy dolarů při nákladech kolem 800 milionů dolarů.

Přestože je vaše tiskárna možná vrcholem současného technologického pokroku a díky kvalitním tonerům zvládá namíchat miliony barev a tisknout v kvalitě, o které se nikomu před pár lety ani nesnilo, ani tehdy s věrohodnou napodobeninu bankovek nevyrobíte . Každý padělek je dříve nebo později odhalen.

Že by bylo snazší peníze ukrást vydělat poctivou prací, než vyrobit se přesvědčil nejeden padělatel. Před nedávnem proběhl českými a slovenskými médii případ, kdy se dopadený pachatel nechal u soudu slyšet, že než stihl vyrobit 16 kusů bankovek v hodnotách 500 a 1000 Kč, zabralo mu to 20 dnů a stihli ho dvakrát vyhodit z bytu kvůli nezaplacenému nájmu. Dost nevýnosný byznys, nemyslíte?

Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás