Uběhnete kilometr rychleji, než vám naskočí Widle?

19. 9. 2019

19. září 2019 | Všichni si kupujeme nový model stolního počítače či notebooku s vírou, že nám bude sloužit celý život. A když ne po celý život, tak aspoň na věčné časy a nikdy jinak. Jenže čas je prevít, a tak i ten nejvýkonnější stroj někdy přestane stíhat, zpomalí a stane se spíše brzdou než tahounem.

To nejlepší z naší nabídky

Nakopněte svůj komp pomocí pěti jednoduchých triků

Každý počítačový systém ukládá data, záložní soubory, dočasné kopie a jiné drobky virtuální činnosti. K tomuto „zaneřádění“ dochází buď bezděčně (např. chybami v samotném operačním systému, nedokonalými funkcemi programů, jejich příliš komplikovaným zdrojovým kódem aj.), nebo záměrně, tedy cílenou činností uživatele. A právě chování uživatele, resp. uživatelů (pokud jednu „mašinu“ sdílí více lidí), zásadní vliv na rychlost počítače. Dobrá zpráva je, že existuje několik jednoduchých metod a prostředků, které umožňují zanesené PC vyčistit a částečně zrychlit.

kod-nahled2.jpg

Odinstalujte všechny aplikace, které nepoužíváte

Zbavte se jich kompletně, bez lítosti a sebemenší špetky sentimentu. A když budete při tom, nezapomeňte taktéž poslat do věčných lovišť veškeré doplňky (pluginy) nainstalované bez vašeho vědomí prohlížečem internetu. Zpravidla jich naleznete hned několik: od pomocné lišty přes hlasové aktivátory nebo speciální záložky po pomocníky pro stahování videí, manažery hesel nebo programy vylepšující přehrávání online filmů. Tyto přídavné aplikace prohlížečů zpomalují váš počítač mnohem více než kdejaký zaprášený program, jenž jste nainstalovali před deseti lety a použili asi dvakrát.

panacik-nahled2.jpg

Prohlížejte si jen tolik stránek, kolik reálně zvládáte

Zvládáte multitasking stejně efektivně jako jeden úkol? Že s jedním prstem v uchu? Kecáte! Když se soustředíte na jednu činnost a pak postupně přejdete k další, uděláte podstatně míň chyb.Váš počítač je na tom stejně. Čím více webových oken prohlížeč spustí, tím delší dobu mu potrvá spustit další. Ani přepínání mezi nimi nebude nejrychlejší. Zkuste proto své oblíbené weby zalistovat do záložky a otevírat pouze ty stránky, které aktuálně sledujete.

tablet-nahled2.jpg

Uklízejte pravidelně doma i na disku

Koš je třeba vynášet tím častěji, čím více je v něm odpadků. O koši na počítačové ploše platí totéž. Tím ale váš systémový úklid teprve začíná. Ke správnému fungování disků v počítači je totiž třeba pravidelně vymazávat staré soubory, registry a také uměle vytvořené zálohy dat, které operační systém ke své funkci potřebuje. Skvěle se k tomu hodí specializované programy, jejichž činnost se dá přirovnat k pečlivé uklízečce. Pokud chcete svému počítači usnadnit jeho křemíkový maraton, v rámci údržby pravidelně přesouvejte staré fotky, filmy a videa na externí disky.

kos-nahled2.jpg

Vypněte vše, co zrovna nepotřebujete

Operační systém při startu automaticky spouští všechny programy, které byly uživatelem označeny pro režim „Spustit při startu.“ Pokud nepotřebujete kreslení, kalkulačku, Solitaire, Skype, WhatsApp ani Messenger k práci, změňte těmto programům výchozí nastavení a zamezte jejich spuštění. Operační paměť pak bude mít volnou kapacitu na procesy, které skutečně použijete.

Poohlédněte se po novém hardwaru

S kompletním přemazáním disků a s opětovnou instalací celého systému mohou laikům pomoci specializované počítačové firmy. Jenže zatímco elektronika stárne velmi rychle, tak naopak dochází k nekonečnému vylepšování programů a zvyšování jejich požadavků na stále výkonnější hardware. Což znamená, že pokud nebudete chtít do konce života používat programy, které přežily i svého tvůrce, přece jen budete nakonec přinuceni se po novějším „železe“ poohlédnout.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Dejte krabicím druhou šanci

Přestože technologie se neustále vyvíjejí, některé věci zůstávají skoro až tvrdohlavě stále stejné. Třeba takové papírové krabice. Pokud si...

22. 6. 2018  Celý článek »

Může sledování seriálů v pracovní době zvýšit vaši produktivitu?

Načapal vás někdo, jak si pouštíte nový díl Hry o trůny? Možná si nedovedete představit, že byste v pracovní době pařili videohry nebo se...

17. 5. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body