Co může za špatný tisk aneb Nejčastější problémy a jejich řešení

Pořídíte si nový toner nebo novou cartridge, vložíte do laserové nebo inkoustové tiskárny, v počítači načtete dokument a pošlete příkaz k vytištění. V ideálním případě dostanete papír s pěkně vytištěným textem nebo obrázkem. Co když ale vše není tak, jak má? Koupili jste vadnou náplň, nebo je chyba v tiskárně? V následujícím článku jsme shrnuli nejčastější potíže, které v souvislosti s tiskem mohou nastat, a přidali i rady, jak je odstranit.

Problémy při tisku na laserové tiskárně

Jak funguje tisk na laserové tiskárně, jsme detailně popsali v článku Laserová tiskárna od A do Z. Ve zkratce jde o vykreslování obrazu laserovým paprskem na kovový válec se světločivnou polovodivou vrstvou. Na ten se následně přenášejí barvy z tonerů, které se uchytí pouze na osvětlených (vykreslených) místech a poté se otisknou na papír. Mezi nejčastější chyby, které vás v průběhu tohoto procesu mohou potkat, patří následující:

Šmouhy

O co jde: Na vytištěném dokumentu vidíte nepravidelné šmouhy.
Kde je chyba: S největší pravděpodobností je nutno hledat příčinu v tiskárně. Je možné, že se z kazety odsypalo trochu tonerového prášku, který se dostává na papír.
Jak to napravit: Pokud se někde prášek odsypal jednorázově, problém sám „zmizí“ po vytištění několika papírů. Potížím můžete předcházet pravidelným čištěním tiskárny u odborníků.

Vodorovné pruhy

O co jde: Na dokumentu vidíte pruhy, které se opakují.
Kde je chyba: Půjde zřejmě o vadnou činnost optického nebo magnetického válce.
Jak to napravit: Bude třeba válec vyměnit.

Svislé pruhy

O co jde: Po celé délce dokumentu vidíte pruhy.
Kde je chyba: V tomto případě potíže s největší pravděpodobností způsobuje stěrka. Ta za úkol očistit optický válec od zbytků prášků po každém jeho protočení. Je-li stěrka někde porušená, válec v tomto místě neočistí, a zbytkový prášek se tak dostává na papír.
Jak to napravit: Stěrku nechte vyměnit u odborné firmy.

Opakující se text nebo kousek obrázku

O co jde: Na dokumentu vidíte jakoby „duchy“, pozůstatky z předchozího tisku.
Kde je chyba: K těmto situacím dochází v případech, kdy se optický válec dokonale nevybije, a po protočení tak opakuje tisk z předchozího kola. Je poškozený buď přímo válec, nebo panel na jeho vybíjení.
Jak to napravit: Na tiskárnu se bude muset podívat odborník. Vadnou součástku pak vymění.

Příliš slabý tisk v části dokumentu

O co jde: Po stranách nebo uprostřed papíru je tisk výrazně slabší než ve zbytku dokumentu.
Kde je chyba: Slabý tisk v některých místech dokumentu může mít dvě příčiny. Buď dochází toner, nebo na kazetě zůstala ochranná páska, která snížit pravděpodobnost samovolného odsypávání tonerového prášku.
Jak to napravit: Pokud máte v tiskárně náplň delší dobu a zjistíte, že toner dochází, jako krátkodobé řešení pomůže krabičku vyjmout, lehce protřepat a vložit zpět. Dojde tím k promísení zbytku prášku. V každém případě se ale poohlížejte po nové náplni. Pokud potíže způsobuje nová tonerová kazeta, je možné, že jste zapomněli odstranit zmíněnou ochrannou pásku. Odstraňte ji a zkuste dokument vytisknout znovu.

Příliš světlý tisk

O co jde: Dokument je po vytištění o hodně světlejší, než jak vypadá na monitoru počítače.
Kde je chyba: Tuto vadu způsobuje nesprávně fungující fotocitlivá vrstva na optickém válci. Pokud na sebe nanáší méně prášku, než by měla, je ho pak méně i na vytištěném dokumentu.
Jak to napravit: Vadný optický válec by měl prohlédnout odborník.

Špatné barvy

O co jde: Obrázek nebo text na vytištěném dokumentu je ve zcela jiných odstínech než na monitoru.
Kde je chyba: Jedná se o špatnou kalibraci. To je proces, kdy se tonerové kazety nastavují tak, aby vzájemně spolupracovaly a tiskly správné odstíny. Většinou se o kalibraci postarají tiskárny automaticky, není to však pravidlem.
Jak to napravit: Spusťte kalibraci tiskárny.

Černé stránky

O co jde: Místo textu nebo obrázku z tiskárny vyjede celá stránka černá.
Kde je chyba: Černé stránky způsobuje špatně nabitý optický válec. Po protočení se toner přilepí na celý jeho povrch a následně otiskne na papír.
Jak to napravit: Tiskárnu svěřte odborníkovi. Ten prohlédne válec, zkontroluje jeho nabíjení a postará se o případnou výměnu některé ze součástek.

Chybová hláška

O co jde: Na monitoru počítače vám po zadání příkazu k tisku vyskočí okno s hláškou typu: „Vyměňte toner“ nebo „Není nainstalován toner“.
Kde je chyba: Jde o vadný čip.
Jak to napravit: Pokud se po kliknutí na OK nic nestane nebo pokud hlášku vůbec nemůžete potvrdit, a tisknout tak nelze, bude nutné vyměnit tonerovou kazetu.

Vysypaná kazeta

O co jde: Po rozbalení nové tonerové kazety se na vás vysype trocha prášku.
Kde je chyba: Tato vada toneru se s největší pravděpodobností stala na cestě k vám. Některé kazety jsou náchylnější na otřesy, ty mohou uvolnit spoje. Chyba ale také mohla vzniknout ve výrobě, například nedotažením některého ze šroubků.
Jak to napravit: Sypající se tonerovou kazetu nevkládejte do tiskárny, ale reklamujte ji.

Problémy při tisku na inkoustové tiskárně

Jak jsme popsali v článku Laserové vs. inkoustové tiskárny, probíhá tisk na inkoustových tiskárnách za pomoci desítek mikroskopických trysek umístěných v tiskových hlavách tiskárny. Ty obrovskou rychlostí vstřikují inkoust z cartridge na papír. Komunikaci mezi tiskárnou a počítačem opět zajišťuje čip v inkoustové kazetě. V průběhu tohoto procesu můžete narazit na tyto potíže:

Špatná kvalita tisku

Co to je: Na vytištěném dokumentu jsou vynechaná místa nebo se barvy odlišují od těch na monitoru.
Kde je chyba: V případě špatného tisku na inkoustové tiskárně může jít o celou řadu příčin. Nejčastěji jde o zanesenou tiskovou hlavu, prázdnou cartridge nebo vadný zásobník.
Jak to napravit: Spusťte čištění tiskových hlav. To lze udělat přímo v ovládacím panelu tiskárny. Abyste zamezili ucpávání tiskových hlav, snažte se tisknout alespoň jednou měsíčně.

Chybová hláška

Co to je: Na monitoru počítače vám po zadání příkazu k tisku vyskočí okno oznamující chybu.
Kde je chyba: Podobně jako u laserové tiskárny i v tomto případě půjde s největší pravděpodobností o špatný čip.
Jak to napravit: Hlášku potvrďte kliknutím na OK. Pokud to nepomůže, zkuste vyčistit kontakty na samotné cartridgi (například hadříkem z mikrovlákna). Mohou být lehce zoxidované, a bránit tak komunikaci s tiskárnou.

Vyteklý inkoust

Co to je: Po rozbalení nové cartridge zjistíte, že je ušpiněná od inkoustu.
Kde je chyba: Podobně jako u vysypaného toneru i zde evidentně došlo k povolení spojů samotné inkoustové kazety.
Jak to napravit: Znečištěnou kazetu vůbec nevkládejte do tiskárny, znečistili byste ji. Cartridge pošlete na reklamaci.

Jak potížím předcházet? Zásobte se

Úplně nejběžnějším „problémem“, se kterým se můžete setkat při tisku jak na laserové, tak na inkoustové tiskárně, je ale situace, kdy vám náplň zkrátka dojde. V tomto případě jsme slovo problém dali do uvozovek záměrně, se totiž odstranit úplně jednoduše: Podívejte se na naši nabídku tonerů a cartridgí a nakupte si náplně do zásoby

Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás