3 důvody, proč si domů nekupovat drahou tiskárnu

07. 2. 2022

12. ledna 2022, 18:34 | Mít doma kdykoliv k dispozici špičkové tiskové zařízení je bezpochyby příjemné. Realita je ale taková, že si často vystačíme s levnější tiskárnou. Tady jsou 3 situace, kdy se vám pořízení drahé tiskárny domů nevyplatí.

To nejlepší z naší nabídky

Hranice mezi drahou a levnou tiskárnou není samozřejmě jasně definovaná - vždy záleží na parametrech a vybavení daného zařízení. Pro naše účely ale předpokládejme, že levná tiskárna je výrobek s cenou do 5 000 Kč. Jaké důvody vás mohou vést k tomu, abyste nesáhli po dražším zařízení?

1) Tisknete jen občas a nepotřebujete prvotřídní kvalitu

Prakticky každá moderní tiskárna disponuje tiskovým rozlišením alespoň 600 DPI. Tato hodnota - jak napovídá její anglické označení dots per inch - udává počet tiskových bodů na řádku o šířce 1 palce (cca 2,54 cm). Platí jednoduchá rovnice: čím vyšší DPI, tím kvalitnější výsledný tisk bude. Ovšem jen do určité míry - ze vzdálenost 30 cm totiž průměrné lidské oko vnímá zvyšující se kvalitu tisku asi jen do hodnoty 250 DPI.

To znamená, že při vzdálenosti, ze které běžně čteme, příliš nezáleží, zda je text vytištěný v rozlišení 600 nebo 1 200 DPI. A právě proto si při tisku běžných dokumentů vystačíte s levnějším zařízením. Jaké zvolit?

Jsou samozřejmě i situace, kdy se vyšší rozlišení vyplatí. Jde např. o domácí tisk fotografií či kvalitních grafik, kde záleží opravdu na každém detailu.

2) Potřebujete pouze funkci tisku

„Obyčejná“ tiskárna pro vás bude dostačující i tehdy, pokud potřebujete skutečně jen tisknout a obejdete se bez přídavných zařízení, která nabízejí tzv. multifunkce. Tímto termínem označujeme multifunkční tiskárny, disponující zpravidla:

  • skenerem,
  • možností kopírovat,
  • možností faxovat.

Netvrdíme, že by v domácnosti neměly tyto funkce žádné využití. Pokud ale potřebujete jednou za pár měsíců okopírovat doklady kvůli dovolené nebo úřední dokumenty, stačí zajít do copycentra nebo použít kopírku v práci.

Multifunkce jsou totiž oproti samostatným tiskárnám dražší a spotřebují - i v pohotovostním režimu - více elektřiny (viz článek o výhodách a nevýhodách multifunkčních tiskáren).

3) Pro snížení tiskových nákladů využíváte alternativní tonery

Řada lidí si dražší tiskárny pořizuje mj. kvůli rozšířenému mýtu o levnějším tisku. Cena tiskového zařízení ale přímo s tiskovými náklady nesouvisí.

Obecně lze říct, že inkoustové tiskárny mají nižší pořizovací náklady, ale za vytištění jedné stránky zaplatíte více. A za laserová zařízení dáte v obchodě sice více, na druhou stranu při tisku ušetříte.

Tento status quo ovšem narušují tzv. alternativní náplně. Tedy cartridge a tonery, které pocházejí od nezávislých výrobců (nikoliv od výrobců tiskáren) a díky upraveným výrobním postupům a nižším nákladům na marketing jsou až 4krát levnější než originální náplně.

Můžete si tak pro běžný domácí tisk pořídit levnou tiskárnu - a ještě výrazně ušetřit za náplně.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Radíme, jak na domácí tisk fotografií

Doby, kdy svět fotil ryze na analogové fotoaparáty a pro tvorbu fotek tak musel využívat specializovaných fotocenter, jsou již dávno pryč....

11. 8. 2022  Celý článek »

uvod

Co znamená DPI rozlišení při tisku a jak podle něj vybrat vhodnou tiskárnu?

Většina nakupujících se při výběru domácí či kancelářské tiskárny rozhoduje především podle ceny, menšina potom hledí na rychlost tisku a...

19. 5. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body