Zaseknutý papír v tiskárně: 5 nejčastějších důvodů a jak je vyřešit

12. 8. 2021

12. srpna 2021, 10:00 | Možná se vám to už přihodilo - ve spěchu tiskněte důležité podklady na poradu a odpočítáváte každou sekundu, když se papír v tiskárně najednou zasekne. Co teď? Řešení tohoto problému naštěstí není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Uvíznutí papíru v tiskárně může mít mnoho příčin. Někdy se list zastaví hned na začátku tisku, jindy v polovině. Zpravidla ale není třeba volat technickou podporu nebo zařízení dokonce odvážet do servisu. Většinu těchto poruch vyřešíte vlastními silami.

Pojďme se podívat, jaké jsou nejčastější důvody zaseknutí papíru v tiskárně a jak si s tímto problémem poradit.

Zmačkaný či jinak poškozený papír

K tiskové hlavici transportuje jednotlivé papíry podavač listů (označuje se také jako separátor). charakter válce vybaveného krokovým motorem a je konstruovaný tak, aby odebral jeden list standardizované tloušťky. To je mimochodem důvod, proč si tiskárny poradí s tiskem jen do určité gramáže papíru.

Pokud se chystáte tisknout na výrazněji zmačkaný, pomačkaný či přeložený papír, může se stát, že podavačem neprojde a v určité části se zasekne.

Jak tento problém vyřešit? Přesný postup pro vytažení zaseknutého papíru se u každého zařízení liší. Zpravidla je potřeba odpojit tiskárnu od elektrické sítě, odklopit kryt přístroje a zaseknutý papír pomalu vytáhnout. Někdy je potřeba vyndat i tiskovou náplň. Vždy důkladně zkontrolujte, zda v útrobách tiskárny nezůstal kousek papíru - mohl by napáchat velké škody.

Po odstranění zaseknutého listu vložte náplně zpět na jejich místo, zavřete kryt a tiskárnu opět zapojte. Pokud se i nadále zařízení zasekává, může být na vině opotřebení či zašpinění podavače (viz dále).

U moderních tiskáren a multifunkcí se vám postup pro vytažení zaseknutého papíru zobrazí krok po kroku na displeji.

Nakřivo vložené listy

Někdy se stává, že podavač papír vůbec nevezme - list totiž není zarovnaný a separátor na něj „nedosáhne“. K tisku tak vůbec nemůže dojít, což vám tiskárna oznámí chybovou hláškou. Někdy se naopak vinou křivého založení stane, že podavač sebere několik listů. Ty jsou v součtu ale natolik tlusté, že se v tiskárně zaseknou.

Jak tento problém vyřešit? Stačí, když štos kancelářského papíru ze vstupního zásobníku vyndáte a vložíte jej správně. Nechte se vést tzv. podávacím vodítkem, které musí být nastaveno na velikost papíru, který do tiskárny vkládáte. Tato součástka napomáhá zarovnání listů v zásobníku.

Při zaseknutí více papíru v mechanismu zařízení postupujte stejným způsobem, jako u zmačkaného papíru (viz výše).

istock-1135153593.jpg

Špatná velikost papíru

Na formátu papíru tiskárnám záleží - pokud se chystáte tisknout na arch netradičních rozměrů, může tiskové zařízení vaši snahu sabotovat.

Jak tento problém vyřešit? „Nakrmte“ tiskárnu listy, se kterými najde společnou řeč. Pokud např. potřebujete vytisknout vizitky, natiskněte je na papír formátu A4 a oddělte řezačkou. Nikdy netiskněte jmenovky po jedné. Může se také stát, že se malá papírová kartička zasekne v podavači tak nešikovně, že vám nezbyde, než s tiskárnou zamířit do servisu.

Znečištěný podavač

Separátorem prochází často i stovky listů denně. Není-li používaný papír dostatečně kvalitní, odpadávají z něj drobné papírové částečky, které mechanismus podavače rychle zanesou. Tiskárna pak vůbec netiskne, protože separátor list k tisku vůbec nedopraví. K podobným problémům dochází i v kancelářích s vysokou prašností. Váleček může být také po určité době umaštěný, typicky od maziva z tiskárny samotné nebo od uživatelů při doplňování papíru.

Důvodem může být ale i kousek papíru v ozubených kolech podavače, který jste při vytahování zaseknutého listu přehlédli.

Jak tento problém vyřešit? Podle manuálu tiskárnu otevřete a separátor opatrně vyčistěte hadříkem z mikrovlákna namočeným v isopropylalkoholu. Pokud si na to netroufáte, nechte zařízení odborně vyčistit - vyjde vás na pár stokorun. Důležitá je prevence, zcela zásadní je používání kvalitního kancelářského papíru. Vyhněte se zejména recyklovanému papíru, pokud není určen přímo pro tisk.

Opotřebovaný podavač

Podavač je vyrobený převážně z pryže. Podléhá kvůli tomu opotřebení, zejména pak jedna jeho část zvaná separační podložka. Pokud k tomu dojde, zařízení podává k tisku více listů současně.

Jak tento problém vyřešit? Nejprve se ujistěte, že jsou papíry správně zarovnané. Pokud i tak tiskárna dopravuje k tisku více listů, bude na vině zřejmě opravdu separační podložka. Jediným řešením je její výměna. Stejně jako u čištění útrob tiskárny, i zde svěřte opravu přístroje odbornému servisu.

Trápí vás jiná závada? Návod na jejich řešení najdete v článku o poruchách laserových tiskáren, popř. závadách inkoustových tiskáren.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Formáty papíru: Přehled rozměrů a vhodných tiskáren

O formátu A4 či „á pětce“ jste už určitě slyšeli. Víte však, jak velký je třeba papír A2 a k čemu se používá? A slyšeli jste už někdy o...

6. 10. 2022  Celý článek »

Gramáž papíru: jak vybrat tloušťku papíru pro vizitky a další materiály

Pokud zadáváte tisk vizitek či letáků, budou po vás tiskaři mj. chtít informace o gramáži papíru, na který budou tisknout. V tomto článku...

10. 5. 2021  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body