Jak se správně starat o tiskárnu

Přestože tiskárnu dnes můžete pořídit již za pár stokorun, nejedná se rozhodně o zboží spotřební. I levnější tiskárna vám může sloužit několik let. A pokud si pořídíte tiskárnu dražší, několikaletou výdrž pravděpodobně i očekáváte.

Životnost tiskárny můžete prodloužit sami svou činností – stačí se o ni dobře starat. si tedy pořídíte inkoustovou, nebo laserovou tiskárnu, mějte na paměti, že bez údržby vám dlouho nevydrží. Na co klást důraz, vám nastíní následující řádky.

Jak se starat o inkoustovou tiskárnu

Nejčastějším problémem inkoustových tiskáren, se kterým se setkáváme i u nás, je zaschnutí tiskové hlavy. Stává se to zpravidla v domácnostech, kde se netiskne tak často.

Inkoustová tiskárna funguje na poměrně jednoduchém principu, který je ale založený na přesnosti a preciznosti. Mikroskopické kapičky inkoustu, které jsou při tisku vystřelovány na papír, jsou složeny mimo jiné také z vody a ta, jak známo, tendenci se odpařovat. Odpaří-li se vám z cartridge všechna, tiskárna vám vyhlásí stávku.

Chcete-li vyschnutí inkoustové kazety zabránit, tiskněte pravidelně (alespoň jednou týdně), a to všemi barvami. U některých tiskáren stačí spustit takzvanou kontrolu trysek. Tím se spotřebuje vždy alespoň nějaké množství inkoustu.

Cartridge měňte včas. Budete-li tisknout s vypotřebovanou kazetou, hrozí spálení tiskové hlavy. Její výměna přitom stojí mnohdy tolik, co nový stroj. Pokud novou kazetu koupíte, vyměňte ji v tiskárně hned. Necháte-li tiskárnu delší dobu bez cartridge, může zaschnout celý inkoustový systém.

U nekvalitních inkoustových kazet se vám také může stát, že z inkoust vyteče na tiskovou hlavu a trysky se zanesou. S touto nepříjemností se nám svěřili také někteří zákazníci, kteří doplňovali cartridge sami a/nebo tyto kazety doplňovali již poněkolikáté. Vybírejte proto kvalitní inkoustové kazety, které se plní pod tlakem.

Jak se starat o laserovou tiskárnu

Laserové tiskárny oproti inkoustovým mají, co se údržby týče, „život“ snazší. Prášek v tonerové tiskové kazetě nikdy nezaschne, a tak i když přístroj nebudete používat třeba měsíc, nic se nestane.

Přesto i v tomto případě je vhodné zvyknout si na určitý proces údržby. V prvé řadě používejte kvalitní tonery, předejdete tím zničení tiskárny. Před tím, než do ní nový toner vložíte, mírně jej protřepejte. V žádném případě se nedotýkejte obrazového válce na toneru! Není potřeba jej utírat ani s ním jinak manipulovat, jedině tak se zajistí dobrá kvalita tisku.

Kvalitní náplň je základ

Modernější laserové i inkoustové tiskárny mají od výrobců zabudovány servisní a čisticí funkce. O údržbu přístroje se tak můžete starat i prostřednictvím softwaru nainstalovaného v počítači.

Nezapomeňte ale, že co dělá tisk skutečně kvalitním, je náplň. A na ty je TonerPartner odborník. Vyberte si tedy tu správnou cartridge nebo ten správný toner ještě dnes.

Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás