9 rad, jak ušetřit za tisk

16. 10. 2018

16. října 2018 | tisknete v kanceláři, nebo doma, už tisknete hodně, nebo málo, vždycky se vyplatí zamyslet se nad tím, zda byste nemohli udělat něco, co by vaše náklady na tisk snížilo. A tak jsme dali hlavy dohromady a přinášíme vám devítku ekonomických i ekologických tipů, díky kterým můžete nějakou tu korunu ušetřit.

1. Vybírejte energeticky šetrné tiskárny

Zvýšenou pozornost byste měli věnovat samotnému výběru tiskárny. I v tomto případě totiž mnohdy platí staré známé rčení „Laciné - dvakrát placené“. Levné tiskárny se sice tváří lákavě a pořizovací náklady jistě sníží, jejich provoz však zpravidla bývá energeticky velmi náročný, což se projeví na účtu za elektřinu.

2. Tiskněte jen to, co potřebujete

Před každým kliknutím na tlačítko Tisk se zamyslete: Skutečně potřebujete tento dokument vytisknout? Jízdenky, vstupenky na koncert, potvrzení o ubytování, to vše jsou věci, které dnes již ve většině případů fungují na elektronické bázi, a není tedy nutné je mít fyzicky v ruce.

A pokud již nějaký e-mail skutečně potřebujete vytisknout, zkontrolujte, zda netisknete zbytečné patičky nebo reklamní sdělení, které mnohdy zaberou jen jeden řádek stránky.

3. Používejte úsporný režim tisku

Pokud nepotřebujete tisknout kvalitní fotografie, vyberte před tiskem takzvaný úsporný režim, někdy též označovaný jako ekonomický mód tisku případně režim konceptu. Výsledek sice nižší kvalitu, ale nespotřebovává tolik inkoustu a rozdíl mnohdy, zvláště v případě textu, ani nepoznáte.

4. Tiskněte černobíle

Podobně jako v předchozím odstavci: Pokud se nepotřebujete pochlubit svými fotografiemi, postačí vám ve většině případů vytisknout černobílou variantu dokumentu.10-.png

5. Tiskněte oboustranně

Toto je pravidlo, které, věříme, již používáte běžně, ale zmínit ho zde musíme. A pokud z nějakého důvodu musejí být vaše dokumenty vytištěné jednostranně, použijte, jakmile doslouží, jejich prázdnou stranu jako takzvané „šmíráky“ na psaní rychlých poznámek.

6. Tiskněte více stran na jednom listu

Možná vás překvapí, že když nastavíte tisk tak, abyste měli na jednom listu dvě strany, bude text stále čitelný, v některých případech to platí dokonce pro čtyři strany na listu. Kolik takto můžete ušetřit papíru, si jistě zvládnete spočítat sami.

7. Změňte font

V případě, že se nejedná o firemní prezentace, které musejí mít předepsaný vzhled, můžete ušetřit nemalé množství inkoustu změnou písma. Je logické, že tučné řezy spotřebují více náplně než tenké. Na Univerzitě ve Wisconsinu vyměnili používané písmo Arial za Century Gothic, a prý tak spotřebovávají inkoustu o 30 % méně.

8. Používejte kvalitní papír

Kvalita papíru sice nemá vliv na spotřebovaný inkoust ani na elektrickou energii, hrozba ale číhá jinde a je možná ještě nebezpečnější. Používání nekvalitního papíru totiž zanáší jednotlivé mechanické součástky tiskárny. A v případě, že se mechanika poškodí, je mnohdy nutné vyměnit celou tiskárnu. A to nechcete.

9. Nebojte se alternativních tonerů

Výrobci tiskáren vám sice budou klást na srdce, že máte pořizovat výhradně originální tonery, pokud ale sáhnete po alternativních tonerech od prověřených značek, chybu rozhodně neuděláte a úspora tiskových nákladů může činit 80 %. Srovnání originálních a alternativních náplní jsme ostatně věnovali samostatný článek.

A nejen na alternativní tonery se v TonerPartner specializujeme. Podívejte se na naši aktuální nabídku náplní a začněte snižovat náklady na tisk ještě dnes.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak ušetřit až 80 % za tisk? Řešení: alternativní tonery

Pravděpodobně každý, kdo někdy pořizoval nový toner do své tiskárny, stál před některým ze svých nákupů před rozhodnutím, jaký druh náplně...

26. 2. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body