Výměna toneru v tiskárně: Na co si dát pozor, aby nový toner fungoval bezchybně?

Hlásí vaše laserová tiskárna, že je potřeba vyměnit toner? Pokud s instalací nového toneru zatím nemáte moc zkušeností, přinášíme vám univerzální návod. Poradíme vám, na co si dát pozor, aby nový toner fungoval, jak má.

Výměna toneru vám nezabere více než 5 minut. Tedy pokud máte koupený nový toner do zásoby. V opačném případě budete muset s výměnou počkat minimálně do zítřka. To je totiž nejkratší možný termín, v jakém jsme schopní vám nový toner do laserové tiskárny doručit, pokud se rozhodnete jej nakoupit v našem e-shopu Tonerpartner.cz.

Jestli řešíte nákup a výměnu toneru v tiskárně vůbec poprvé, možná se vám bude hodit pomoc s výběrem toneru. Krom správné volby toneru dle modelu vaší tiskárny se totiž můžete rozhodnout, jestli investujete do originálního toneru, nebo zvolíte kompatibilní náplň. Přečtěte si více o tom, jaký je mezi originálními a kompatibilními tonery rozdíl.

Jak správně skladovat toner?

O to, aby toner bezchybně fungoval, se můžete zasadit jeho správným skladováním. Základem je uchovávat náhradní náplně v pokojové teplotě na suchém a temném místě. S nákupem většího množství náhradních náplní buďte obezřetní. Správně skladovaný toner odvede bravurně svoji práci klidně po celém roce od nákupu, i tonery ale mají výrobcem uvedenu dobu expirace. Ta se většinou pohybuje kolem dvou let od výroby náplně. Údaj o datu použitelnosti toneru do tiskárny najdete standardně na obalu výrobku.

Věděli jste, že mnoho druhů tonerů teplotu tavení tonerového prachu lehce přes 40 °C? V letních měsících buďte při nakládání s tonerem obezřetnější. Mnohdy stačí nechat novou kazetu v rozpáleném autě na parkovišti, plastové částečky tonerové prachu se přitaví k sobě, a nově koupený toner stěží dosáhne tiskových výstupů toho starého, který jste se chystali vyměnit.

Přivezl vám kurýr nový toner? V chladných zimních měsících jej nevkládejte do tiskárny neprodleně po doručení. V nákladním prostoru dodávky totiž kazeta zchladla téměř na venkovní teplotu a při náhlém přechodu do tepla se na optickém válci vytvoří kondenzát, který je potřeba nejprve nechat odpařit. V opačném případě mívá na svědomí chyby tisku, které nezřídka končívají zbytečnou reklamací. V zimním období proto nevkládejte toner do tiskárny bezprostředně po jeho doručení, vždy jej nechte nejprve ohřát na pokojovou teplotu.

 

10--sleva-tonerpartner.png 10-.png

Výměna toneru v tiskárně krok za krokem

1. Než začnete s výměnou, nahlédněte do manuálu vaší tiskárny

Pokud jste se zděsili při myšlence, kde je asi konec tištěnému manuálu k vaší tiskárně, hned vás zase uklidníme. Veškeré manuály k tiskárnám jsou ke stažení na stránkách výrobce vašeho zařízení. Zpravidla stačí zadat modelové označení vaší tiskárny – to najdete buď přímo na tiskárně, nebo vám může napovědět název připojené tiskárny v počítači.

Jelikož každá tiskárna je jiná a umístění tonerových kazet se liší nejen značka od značky, ale mnohdy i model od modelu, není možné v univerzálním návodu pokrýt všechny možnosti. Jak se k tiskovým náplním dostat a jak s nimi bezpečně manipulovat zjistíte právě v manuálu k vaší tiskárně.

2. Vypněte tiskárnu

Ujistěte se, že je tiskárna vypnutá. Většina modelů je vybavena barevnou kontrolkou na čelním panelu. Pokud nesvítí, tiskárna je vypnutá.

3. Vyjměte starý toner z tiskárny

Opatrně vyjměte prázdnou tonerovou kazetu z tiskárny a položte ji na ubrousek nebo hadr – to abyste neušpinili podklad. Jak naložit s prázdným tonerem? Plastová kazeta se zbytky tonerového prachu rozhodně nepatří do koše. Měli byste ji nechat ekologicky zlikvidovat, o což se za vás postará jakýkoliv prodejce nových náplní. Pokud používáte originální tonery do tiskárny, můžete jej odprodat do některé z výkupen použitých tonerů.

4. Vytáhněte nový toner z obalu

Po vybalení nového toneru z krabice a plastového obalu věnujte pozornost jeho celkovému stavu. Rozhodně by nemělo docházet k vysypávání prášku z kazety a celkově by nemělo na toneru být viditelné žádné poškození. Poškozený toner v žádném případě nevkládejte do tiskárny – mohlo by dojít k její poruše. Vadný toner zašlete prodejci zpátky k reklamaci.

Malé množství tonerového prachu na optickém válci nemusí nutně znamenat, že se toner sype. Ve výrobě je funkčnost každého kusu testován, může se tedy jednat o pozůstatky zkušebního provozu nového toneru.

5. Protřepte toner

Nový toner se doporučuje zlehka protřepat ve vodorovném směru. Zajistíte tím rovnoměrné rozmístění prášku v kazetě. Pokud by zůstal prášek v toneru nahrnutý na jedné straně, k čemuž může dojít například při nesprávném skladování ve svislé poloze, může docházet k vadám tisku. Typické pro tento problém jsou svislé pruhy na výtiscích.

6. Odstraňte ochranné prvky

Většina výrobců osazuje tonery ochrannými prvky, které kazetu ušetří poškození při přepravě a manipulaci. Mezi nejčastější ochranné prvky patří:

  • Separační páska na boku kazety
  • Krytka čipu
  • Ochranný papír na optickém válci (pokud je součástí toneru)
  • Ochranný kryt optického nebo magnetického válce
  • Ochranné fólie

Dávejte ale pozor při vytahování toneru z plastového obalu. Některé tonery totiž nemají žádné ochranné prvky a při nešetrné manipulaci tak může snadno dojít k jejich poškození.

jste ochranné prvky z toneru odstranili, nebo jimi nedisponoval, manipulujte s tonerem obezřetně. V žádném případě byste neměli sahat na optický či magnetický válec (pokud je součástí toneru) ani odklápět ochranné víčko, které jej chrání před světlem. Kontakt zpocených rukou s odhaleným elektronickým čipem toneru zase může zapříčinit jeho nesprávnou funkci v důsledku koroze materiálu.

7. Vložte toner do tiskárny

Nyní přichází ke slovu již zmiňovaný manuál k tiskárně. Při vkládání toneru do tiskárny se řiďte pokyny výrobce. Pamatujte, hrubá síla není na místě – toner by měl jít do tiskárny vložit snadno a lehce. Než přistoupíte ke zkušebnímu tisku, ujistěte se, že toner správně dosedl na své místo.

8. Zapněte tiskárnu a vytiskněte zkušební stránky

Po zapnutí tiskárny by nemělo zařízení hlásit žádnou chybu. Výjimkou nebývá upozornění na chybějící toner, které tiskárna hlásí v případě, že tonerová kazeta není správně uložena. Pokud se vše zdá v pořádku, vytiskněte zkušební stránku. Zkontrolujete na ní nejen kvalitu tisku (a to, zda toner není poškozený), ale také se ujistíte, že až budete potřebovat příště tisknout, vaše tiskárna bude připravena.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.
Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás