Výměna toneru v tiskárně: Na co si dát pozor, aby nový toner fungoval bezchybně?

Hlásí vaše laserová tiskárna, že je potřeba vyměnit toner? Pokud s instalací nového toneru zatím nemáte moc zkušeností, přinášíme vám univerzální návod. Poradíme vám, na co si dát pozor, aby nový toner fungoval, jak má.

Výměna toneru vám nezabere více než 5 minut. Tedy pokud máte koupený nový toner do zásoby. V opačném případě budete muset s výměnou počkat minimálně do zítřka. To je totiž nejkratší možný termín, v jakém jsme schopní vám nový toner do laserové tiskárny doručit, pokud se rozhodnete jej nakoupit v našem e-shopu Tonerpartner.cz.

Jestli řešíte nákup a výměnu toneru v tiskárně vůbec poprvé, možná se vám bude hodit pomoc s výběrem toneru. Krom správné volby toneru dle modelu vaší tiskárny se totiž můžete rozhodnout, jestli investujete do originálního toneru, nebo zvolíte kompatibilní náplň. Přečtěte si více o tom, jaký je mezi originálními a kompatibilními tonery rozdíl.

Jak správně skladovat toner?

O to, aby toner bezchybně fungoval, se můžete zasadit jeho správným skladováním. Základem je uchovávat náhradní náplně v pokojové teplotě na suchém a temném místě. S nákupem většího množství náhradních náplní buďte obezřetní. Správně skladovaný toner odvede bravurně svoji práci klidně po celém roce od nákupu, i tonery ale mají výrobcem uvedenu dobu expirace. Ta se většinou pohybuje kolem dvou let od výroby náplně. Údaj o datu použitelnosti toneru do tiskárny najdete standardně na obalu výrobku.

Věděli jste, že mnoho druhů tonerů teplotu tavení tonerového prachu lehce přes 40 °C? V letních měsících buďte při nakládání s tonerem obezřetnější. Mnohdy stačí nechat novou kazetu v rozpáleném autě na parkovišti, plastové částečky tonerové prachu se přitaví k sobě, a nově koupený toner stěží dosáhne tiskových výstupů toho starého, který jste se chystali vyměnit.

Přivezl vám kurýr nový toner? V chladných zimních měsících jej nevkládejte do tiskárny neprodleně po doručení. V nákladním prostoru dodávky totiž kazeta zchladla téměř na venkovní teplotu a při náhlém přechodu do tepla se na optickém válci vytvoří kondenzát, který je potřeba nejprve nechat odpařit. V opačném případě mívá na svědomí chyby tisku, které nezřídka končívají zbytečnou reklamací. V zimním období proto nevkládejte toner do tiskárny bezprostředně po jeho doručení, vždy jej nechte nejprve ohřát na pokojovou teplotu.

 

10--sleva-tonerpartner.png 10-.png

Výměna toneru v tiskárně krok za krokem

1. Než začnete s výměnou, nahlédněte do manuálu vaší tiskárny

Pokud jste se zděsili při myšlence, kde je asi konec tištěnému manuálu k vaší tiskárně, hned vás zase uklidníme. Veškeré manuály k tiskárnám jsou ke stažení na stránkách výrobce vašeho zařízení. Zpravidla stačí zadat modelové označení vaší tiskárny – to najdete buď přímo na tiskárně, nebo vám může napovědět název připojené tiskárny v počítači.

Jelikož každá tiskárna je jiná a umístění tonerových kazet se liší nejen značka od značky, ale mnohdy i model od modelu, není možné v univerzálním návodu pokrýt všechny možnosti. Jak se k tiskovým náplním dostat a jak s nimi bezpečně manipulovat zjistíte právě v manuálu k vaší tiskárně.

2. Vypněte tiskárnu

Ujistěte se, že je tiskárna vypnutá. Většina modelů je vybavena barevnou kontrolkou na čelním panelu. Pokud nesvítí, tiskárna je vypnutá.

3. Vyjměte starý toner z tiskárny

Opatrně vyjměte prázdnou tonerovou kazetu z tiskárny a položte ji na ubrousek nebo hadr – to abyste neušpinili podklad. Jak naložit s prázdným tonerem? Plastová kazeta se zbytky tonerového prachu rozhodně nepatří do koše. Měli byste ji nechat ekologicky zlikvidovat, o což se za vás postará jakýkoliv prodejce nových náplní. Pokud používáte originální tonery do tiskárny, můžete jej odprodat do některé z výkupen použitých tonerů.

4. Vytáhněte nový toner z obalu

Po vybalení nového toneru z krabice a plastového obalu věnujte pozornost jeho celkovému stavu. Rozhodně by nemělo docházet k vysypávání prášku z kazety a celkově by nemělo na toneru být viditelné žádné poškození. Poškozený toner v žádném případě nevkládejte do tiskárny – mohlo by dojít k její poruše. Vadný toner zašlete prodejci zpátky k reklamaci.

Malé množství tonerového prachu na optickém válci nemusí nutně znamenat, že se toner sype. Ve výrobě je funkčnost každého kusu testován, může se tedy jednat o pozůstatky zkušebního provozu nového toneru.

5. Protřepte toner

Nový toner se doporučuje zlehka protřepat ve vodorovném směru. Zajistíte tím rovnoměrné rozmístění prášku v kazetě. Pokud by zůstal prášek v toneru nahrnutý na jedné straně, k čemuž může dojít například při nesprávném skladování ve svislé poloze, může docházet k vadám tisku. Typické pro tento problém jsou svislé pruhy na výtiscích.

6. Odstraňte ochranné prvky

Většina výrobců osazuje tonery ochrannými prvky, které kazetu ušetří poškození při přepravě a manipulaci. Mezi nejčastější ochranné prvky patří:

  • Separační páska na boku kazety
  • Krytka čipu
  • Ochranný papír na optickém válci (pokud je součástí toneru)
  • Ochranný kryt optického nebo magnetického válce
  • Ochranné fólie

Dávejte ale pozor při vytahování toneru z plastového obalu. Některé tonery totiž nemají žádné ochranné prvky a při nešetrné manipulaci tak může snadno dojít k jejich poškození.

jste ochranné prvky z toneru odstranili, nebo jimi nedisponoval, manipulujte s tonerem obezřetně. V žádném případě byste neměli sahat na optický či magnetický válec (pokud je součástí toneru) ani odklápět ochranné víčko, které jej chrání před světlem. Kontakt zpocených rukou s odhaleným elektronickým čipem toneru zase může zapříčinit jeho nesprávnou funkci v důsledku koroze materiálu.

7. Vložte toner do tiskárny

Nyní přichází ke slovu již zmiňovaný manuál k tiskárně. Při vkládání toneru do tiskárny se řiďte pokyny výrobce. Pamatujte, hrubá síla není na místě – toner by měl jít do tiskárny vložit snadno a lehce. Než přistoupíte ke zkušebnímu tisku, ujistěte se, že toner správně dosedl na své místo.

8. Zapněte tiskárnu a vytiskněte zkušební stránky

Po zapnutí tiskárny by nemělo zařízení hlásit žádnou chybu. Výjimkou nebývá upozornění na chybějící toner, které tiskárna hlásí v případě, že tonerová kazeta není správně uložena. Pokud se vše zdá v pořádku, vytiskněte zkušební stránku. Zkontrolujete na ní nejen kvalitu tisku (a to, zda toner není poškozený), ale také se ujistíte, že až budete potřebovat příště tisknout, vaše tiskárna bude připravena.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Jak správně skladovat tonery

Jak správně skladovat tonery

Možná vás to před koupí nového toneru také napadlo: Mám objednat jen jedno balení, nebo si můžu dovolit pořídit tonery do zásoby? Jak...

Mám starý toner zlikvidovat, nebo recyklovat?

Lámete si hlavu s tím, kam vyhodit prázdný toner, nebo cartridge? Prázdné náplně do tiskárny nepatří do koše. Jak je ale správně...

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás