DIY vánoční dárky s tiskárnou - jak vytvořit poukaz, samolepky a další

22. 11. 2021

22. listopadu 2021, 12:51 | Vánoce jsou za rohem a rádi byste své nejbližší obdarovali něčím trochu originálním? Nebo vám na nákup dárků jednoduše nezbývá čas? Žádný strach, s našimi tipy vykouzlíte skvělou nadílku i s obyčejnou domácí tiskárnou!

To nejlepší z naší nabídky

Ideální je, pokud máte po ruce barevnou tiskárnu. Pro vyšší kvalitu tisku je ideální inkoustové zařízení, které lepší barevné přechody, ale vystačíte si i s laserovým přístrojem. Co vše lze s tiskárnou vyrobit?

Vánoční dárkový poukaz

Velké oblibě se v posledních letech těší darování zážitků. A nemusí jít jen o seskok z letadla, jízdu v tanku nebo jiné adrenalinové záležitosti. V módě jsou i poukazy, kdy pro obdarovaného člověka uděláte něco vy sami - třeba s ním zajdete na výstavu obrazů, naplánujete společný tematický víkend nebo zkrátka jen uvaříte dobrou večeři.

Symbolickým zprostředkovatelem takového osobního zážitku je pak dárkový certifikát, který vytvoříte, vytisknete a zabalíte pod stromeček.

Skvělé šablony, od kterých se můžete odpíchnout, nabízí aplikace Canva. Základní nástroje jsou po registraci zdarma - předlohy vyhledáte pomocí výrazů gift certificate a christmas gift certificate. Do poukazu vložte všechny potřebné údaje (řiďte se texty v šabloně) a hotovou grafiku uložte.

Většina šablon je ve formátu A4, pokud ale vaše poukázka barevné pozadí, bude potřeba ji po vytisknutí oříznout. Řada tiskáren totiž není schopna tisknout od okraji k okraji. Pokud si přesto přejete poukaz o velikosti A4, je nutné sáhnout po formátu papíru SRA3 (s využitím tzv. ořezových značek).

Tip: Po vytisknutí certifikát zalaminujte, ideálně s využitím tepelného laminátoru - tím dodáte poukazu punc kvality. O tom, jak přesně postupovat, píšeme v článku jak laminovat papír. A vytisknout a zalaminovat samozřejmě můžete i zážitkovou poukázku z některého z populárních slevových serverů.

istock-640311914.jpg

Vzpomínkové fotoalbum a samolepky

Zatímco osobní poukaz odkazuje k budoucím zážitkům, fotografie vyvolávají vzpomínky na ty minulé. A kdy jindy si připomenout společné chvilky než o Vánocích?

Tisk fotografií dnes zvládnete bez problémů doma. Stačí vám k tomu obyčejná tiskárna s fotopapírem. Chcete-li ale profesionálnější výsledek, sáhněte po speciálních fototiskárnách. Většina z nich je navíc přenosná, takže rozhodně nejsou jen přístrojem pro jednorázový vánoční tisk, naopak - v létě si fototiskárnu můžete vzít k vodě nebo na akci ke přátelům.

Tato zařízení fungují na principu termosublimačního tisku a bez problému je spárujete i se svým smartphonem. Zpravidla umožňují tisknout snímky ve více formátech:

  • pohlednicová velikost - 148 × 100 mm,
  • velikost kreditní karty - 86 × 54 mm,
  • čtvercové štítky - 50 × 50 mm.

Fototiskárny se hodí i pro tvorbu samolepek se zvířátkovými či pohádkovými motivy (kterými potěšíte zejména děti) nebo samolepících etiket na vánoční dárky. Např. zařízení Canon SELPHY CP1300 tiskne štítky o stranách 2 × 1,7 cm, použít můžete ale i velikosti zmíněné výše. Jen je potřeba využít speciální samolepící etikety, které prodává výrobce zařízení.

Samotný design samolepek zpracujete bez problémů v telefonu - s pomocí aplikace SELPHY Photo Layout (ke stažení pro iOS i Android).

istock-1221209340.jpg

Další tipy na dárky

Dalším originálním dárkem je tisk kuchařky s recepty, které pro obdarovaného vyberete. Vytištěné recepty pak vložíte do pořadače (který polepíte vlastními samolepkami) a zabalíte.

A pokud si už nevíte rady, nemáte chuť tvořit (nebo obojí), nic nezkazíte zakoupením tiskárny pod stromeček. Obdarovaný se sám rozhodne, do jakých zajímavých projektů se pustí. Doporučujeme např.:

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Ořezové značky: proč jsou pro tisk důležité a jak je vytvořit?

Pokud si u tiskárny objednáte tisk vizitek, letáků či jiných grafických materiálů, může vás překvapit požadavek na doplnění tzv. spadávky a...

29. 3. 2021  Celý článek »

Formáty papíru: Přehled rozměrů a vhodných tiskáren

O formátu A4 či „á pětce“ jste už určitě slyšeli. Víte však, jak velký je třeba papír A2 a k čemu se používá? A slyšeli jste už někdy o...

6. 10. 2022  Celý článek »

Doprava zdarma

na výdejní místa PPL

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body