10 tipů na tiskárnu pod stromeček

29. 11. 2019

29. listopadu 2019, 23:00 | Myslíte, že kancelářské vybavení nepatří mezi dárky, které by se pod vánočním stromečkem vyjímaly? Např. tiskárna usnadní práci s dokumenty a umožní vytisknout si fotky ve špičkové kvalitě. Jakou tiskárnu ale vybrat jako dárek k letošním Vánocům? Máme pro vás 10 tipů na zařízení.

To nejlepší z naší nabídky

[AKTUALIZOVÁNO 12/2020]

Tipy na levné tiskárny pro nenáročné uživatele

Tiskárna se čas od času ale hodí každému - pro tisk voucheru, úředního dokumentu nebo třeba receptu.

Pro sporadický tisk černobílých dokumentů a občasné skenování se jako ideální volba jeví laserové multifunkční tiskárny v ceně do 4 000 Kč. Obavy, že byste na úkor nízké pořizovací ceny (tiskárny z této kategorie začínají na ceně pod 3 tisíci korun) přišli o užitečné funkce, jako je skenování, kopírování a bezdrátový tisk z mobilu či cloudu, nejsou na místě.

Pro uživatele, kteří touží domácí tiskárnu občas využít k tisku obrázků a fotografií, je vhodnější volbou multifunkční inkoustová tiskárna. Počítejte ale s vyššími nároky na provoz. Je také třeba dávat pozor, aby inkoust v tiskárně nezaschnul.

Vánoční tip 1: HP Deskjet 3790 Ink Advantage

1-nahled2.png

Pořizovací cena: Od 1 499 (HP Deskjet Ink advantage 3790 tonery od 288 Kč)

Mezi nejlevnější multifunkční inkoustové tiskárny na trhu patří HP All-in-One Deskjet Ink Advantage 3790, kterou seženete za 1 499 Kč. Disponuje tiskovým rozlišením 1 200 × 1 200 DPI. Tiskovou rychlostí se řadí spíše mezi pomalejší zařízení, na druhou stranu umožňuje jak černobílý (8 str./min), tak barevný tisk (5,5 str./min).

Tiskárna umí tisknout z mobilu (přes Wi-Fi) a poradí si i s formáty A6 nebo B5. Zařízení disponuje také průjezdovým skenerem (viz článek o typech skenerů) o rozlišení 600 × 600 DPI. HP Deskjet 3790 Ink Advantage lze využít i jako tiskárnu.

Vánoční tip 2: HP LaserJet Pro MFP M130a

hp laser jet L

Pořizovací cena: 3 100 (HP LaserJet Pro MFP M130a tonery od 209 Kč)

Laserová tiskárna HP LaserJet Pro MFP M130a zvládá kromě tisku i skenování a kopírování. Tiskne černobíle do velikosti formátu A4 v rozlišení 600 × 600 DPI, což je pro tisk dokumentů naprosto dostačující. Rychlost tisku 22 stran za minutu patří v daném segmentu tiskáren k mírnému nadprůměru.

Nízké náklady na provoz ocení především studenti a všichni ti, kteří nechtějí, nebo si nemohou dovolit, za provoz tiskárny utratit majlant. Maximální objem tisku je 10 000 stran, takže zařízení je vhodné i do menší rodinné firmy. S pořizovací cenou pod 3 tisíce korun se HP LaserJet Pro MFP M130a řadí k nejlevnějším laserovým multifunkcím na trhu.

Co je DPI?
DPI znamená dots per inch (určitý počet bodů na palec) a určuje kvalitu tiskového rozlišení. Více informací si přečtěte v článku, který se zabývá hodnotou vhodného DPI pro tisk.

Vánoční tip 3: HP Laser 135W

3-nahled2.png

Pořizovací cena: od 2 889 (HP Laser 135W tonery od 835 Kč)

HP Laser 135W je laserová černobílá multifunkce ideální pro domácí kancelář s vyšším tiskovým objemem. Za měsíc zvládne vytisknout 10 000 listů A4 (při 5% pokrytí stránky). Její tiskové rozlišení je 1 200 × 1 200 DP a tiskne poměrně rychle - „kadencí“ 20 stran za minutu.

Klasický plochý skener využijete pro skenování pracovních dokumentů ve vysoké kvalitě (rozlišení 600 × 600 DPI). Využít můžete také funkci kopírky nebo tisk z cloudu či mobilu (pomocí Wi-Fi připojení).

Tipy pro fotografy

Vybíráte tiskárnu pro fotografa? Pak je jasné, že se budete muset poohlédnout po kvalitní inkoustové tiskárně. Zaměřte se na funkce, jako jsou bezokrajový tisk, tisk ve velkých formátech, rozšířený počet barev inkoustových náplní a možnost použití papíru vyšší gramáže.

Cenově patří fototiskárny spíše mezi dražší zařízení. Přestože obstojná multifunkce, která zvládá domácí tisk fotografií, se dá pořídit za nižší jednotky tisíc, pokud toužíte po profesionálních výstupech, připravte se spíše na cenové rozpětí mezi 10 a 35 tisíci korun.

Tip: spočítejte náklady na tisk fotografií
Plánuje darovat tiskárnu profesionálnímu fotografovi? Pak nejprve dobře spočítejte náklady na tisk snímků - cena za tisk velkého množství fotografií může být u některých modelů nepříjemné vysoká. Bližší informace (včetně praktických výpočtů) najdete v článku o nákladech na tisk fotografií.

Vánoční tip 4: Canon PIXMA TS5150

4-nahled2.jpg

Pořizovací cena: od 1 849 (Canon PIXMA TS5150 tonery od 418 Kč)

Canon PIXMA TS5150 je levná inkoustová multifunkce pro kvalitní a dostupný tisk fotek klasických formátů a speciálního čtvercového roměru 13 × 13 cm. Bezokrajový a oboustranný tisk je samozřejmostí.

Zařízení tiskne v rozlišení 4 800 × 1 200 DPI rychlostí 13 str./min (černobílý tisk). Rozlišení skeneru je 1 200 × 2 400 DPI. Mezi další funkce patří kopírování, tisknutí z mobilu a cloudu. Canon PIXMA TS5150 lze ovládat z dotykového displeje o úhlopříčce 6,2 palce.

Nevýhodou jsou vyšší náklady na provoz, což je ale pro inkoustová zařízení typické (viz článek o rozdílech mezi laserovými a inkoustovými tiskárnami). Náklady je možné znatelně snížit používáním kompatibilních cartridgí.

Tipy na tiskárny s nejnižšími náklady na provoz

Máte strach, aby radost z nové tiskárny nevystřídal kyselý výraz v momentě, kdy se obdarovaný začne pídit po cenách náhradních tiskových náplní? Pak se poohlédněte po modelech s nízkými provozními náklady.

Laserová tiskárna je obecně ekonomičtější volbou než tiskárna inkoustová. Problém nastává v případě, kdy jedním z požadavků na tiskárnu být obstojný tisk fotografií. Pak nezbývá než sáhnout po inkoustové tiskárně. Nejrozumnější volbou, co se nízkých provozních nákladů týká, jsou tiskárny s tankovými zásobníky inkoustu.

Tiskárny na tankový systém si za těch pár let, co jsou na trhu k dostání, vybudovaly poměrně širokou základnu oblíbenců. Není divu. Nikdo nechce kupovat předražené originální náplně. Díky systému doplnitelných zásobníků inkoustu je provoz tiskárny levnější, méně náročný na údržbu a mnohem ekologičtější.

Vánoční tip 5: Brother DCP-T310

brother 4 L

Pořizovací cena: od 3 864 (Brother DCP-T310 tonery od 145 Kč)

Multifunkční inkoustová tiskárna Brother DCP-T310 patří s cenovkou kolem 3 a půl tisíc korun mezi nejlevnější tiskárny s tankovými zásobníky na inkoust. Na jedno naplnění tanku zvládne vytisknout 5 000 barevných a 6 500 černobílých stránek (s 5% pokrytím při tisku).

S rozlišením 6 000 × 1 200 DPI dosahuje kvalitních tiskových výstupů do formátu A4. Hodí se i pro tisk snímků s klasickými fotografickými formáty. Nejen v případě spotřebního materiálu, ale i vnějšími rozměry (159 × 380 × 435 mm) patří tento model mezi ty úspornější. I přesto se do zásobníku této multifunkce vejde 150 listů. Přístroj disponuje také kvalitním, plochým skenerem s rozlišením 1 200 × 2 400 DPI.

 

Vánoční tip 6: EPSON EcoTank L3160

epson5 L

Pořizovací cena: od 5 220 Kč

Epson přišel na trh s tankovým systémem inkoustových zásobníků jako první, když představil svou řadu tiskáren s označením „L“. Dle slov výrobce ušetří nákup této tiskárny 90 % nákladů na inkoust. To proto, že tuhle multifunkci dodávají se zásobou inkoustů na tři roky.

Levný tisk ale není zdaleka jedinou výhodou tiskárny Epson EcoTank L3160. Zvládá i bezokrajový tisk v rozlišení 5 760 × 1 440 DPI do formátu A4 a skenování s rozlišením 1 200 × 2 400 DPI.

Na inkoustovou tiskárnu je úctyhodným parametrem tohoto modelu také rychlost tisku. Při 5% pokrytí stránky A4 zvládá vytisknout 33 stran za minutu. Je ideální volbou pro domácnosti a malé kanceláře, které potřebují pravidelně tisknout v barvě.

 

Vánoční tip 7: HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw

7-nahled2.jpg

Pořizovací cena: 9 159 Kč

HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw není inkoustové zařízení - jde o barevnou laserovou multifunkci s nízkými provozními náklady, s kvalitním tiskem (600 × 600 DPI) ai skenováním (1 200 × 1 200 DPI).

Zařízení je vhodné jak pro domácnost, tak pro vytížené kanceláře; doporučený měsíční objem tisku je (při 5% pokrytí listu A4) 2 500 stránek, maximální pak 40 000 listů. Vstupní zásobník pojme 250 stránek. Za minutu vytiskne přístroj 21 listů, jeho výhodou je také oboustranný tisk. Problémem není ani bezdrátový tisk z mobilu nebo kopírování. Menší nevýhodou je hmotnost zařízení - HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw váží 18,7 kg.

Tip pro generaci odkojenou smartphony

Přemýšlíte, jakou tiskárnu by ocenili vaši potomci či kamarádi, kteří se bez připojení k internetu a sociálních sítí nehnou ani na krok? Tím pravým dárkem by pro mohla být kapesní bezdrátová tiskárna, pomocí které si kdykoliv a kdekoliv vytisknou momentky vyfocené mobilem.

Vánoční tip 8: Canon Zoemini

8-nahled2.jpg

Kompaktní, lehká a stylová kapesní tiskárna Canon Zoemini vytiskne fotky z telefonu (Android i iOS) za pochodu - stačí ji propojit přes Bluetooth. Nezbytnou součástí je také aplikace Canon Mini Print, ve které fotky upravíte. Canon Zoemini umí vytisknout fotky o rozměru 5 × 7,6 cm a zvládá tisknout i samolepky. Stačí vyměnit fotopapír za samolepicí alternativu.

Tiskárna zásobník pro 10 fotopapírů a nepotřebuje žádné tonery - využívá speciální tiskovou technologii ZINK (termotisk). Tiskové rozlišení je 314 × 400 DPI, doba nabíjení je přibližně 90 minut. Jednu fotku vytiskne přístroj za 50 sekund.

Ke Canon Zoemini je třeba dokoupit Canon Zoemini ZINK fotopapír. Balení 20 ks seženete od 274 Kč, balení 50 ks vás vyjde asi na 640 Kč.

 

Tipy na tiskárny pro tisknutí mimo kancelář

Chcete pod stromečkem potěšit někoho, kdo často pracovně cestuje a hodila by se mu přenosná tiskárna na služební cesty? Přenosné tiskárny mají různou podobu - od průmyslových termotiskáren na účtenky a samolepicí štítky, přes kapesní tiskárny určené k okamžitému tisku fotografií, po inkoustové tiskárny, které zvládají tisk dokumentů, smluv, ale i obrázků a fotek ve vysoké kvalitě.

Přenosné tiskárny jsou vybaveny akumulátorem, takže je stačí doma nabít a v terénu je možné je používat i mimo dosah elektrické sítě. Jsou zpravidla velmi skladné a kompaktní. Daní za flexibilitu je u přenosných tiskáren pomalejší tisk.

Vánoční tip 9: Epson WorkForce WF-100W

epson 9 L

Pořizovací cena: 6 432 (Epson WorkForce WF-100W tonery od 401 Kč)

WorkForce WF-100W je nejmenší a nejlehčí bezdrátová inkoustová tiskárna značky Epson. Tisk faktur, smluv, dokumentů, ale i barevných obrázků a grafů na cestách pro vás nebude problém. EPSON WorkForce WF-100W tiskne do formátu A4 (s rozlišením 5 760 DPI), disponuje LCD obrazovkou a nechybí ani funkce bezdrátového tisku.

Její největší výhodou jsou ale její kompaktní rozměry (váží 1,6 kg) a vestavěný akumulátor (dá se dobíjet i prostřednictvím USB), díky čemuž poslouží skvěle kdekoliv mimo kancelář.

Tip na tiskárnu pro domácí kutily a technologické nadšence

3D tiskárny dávno nejsou výsadou specializovaných dílen a technologických laboratoří. Pomalu ale jistě se stávají užitečným pomocníkem v kancelářích, ale i domácnostech.

3D tiskárna v domácích podmínkách je vhodná např. k tisku kreativních dekorací či plastových těžítek. Může jít o skvělý nástroj pro rozvoj technických dovedností, které v blízké budoucnosti budou nezbytnou výbavou pracovníků na nejrůznějších pozicích. Ideální dárek pro technicky nadané studenty.

Principy trojrozměrného tisku
Nemáte ponětí, jak 3D tiskárna funguje? Vše se dozvíte v článku o 3D tisku.

Vánoční tip 10: XYZ da Vinci Mini W+

da Vinci 10 L

Pořizovací cena: 7 744 (PLA filamenty od 335 Kč)

3D tiskárna XYZ da Vinci Mini W+ je předurčená stát se vstupní branou do světa 3D tisku. Skvěle poslouží v domácnostech, vzdělávacích institucích i malých firmách.

Značka XYZ k dispozici vlastní software k přípravě 3D modelů, který je speciálně navržen pro začátečníky a zvládnou jej tak obsluhovat i kutilové s nulovými zkušenostmi s 3D tiskem. O bezpečnost při používání je postaráno díky uzavřené konstrukci celého zařízení.

 

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Osoba vkládající výtisk do skenovací plochy multifunkční tiskárny.

Jaké existují druhy skenerů a jak fungují?

Doby, kdy byly skenery v domácnostech velmi vzácné a vyloženě běžnou součástí nebyly ani ve školách, na úřadech či ve firemních kancelářích...

10. 10. 2022  Celý článek »

Jak tisknout z mobilních zařízení: Průvodce pro začátečníky

Zabudované fotoaparáty ve smartphonech už téměř nahradily kompaktní foťáky. S rostoucím prostorem vnitřní paměti a zvyšováním operačního...

21. 6. 2022  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body