Jak potisknout tričko doma - i s obyčejnou tiskárnou

07. 3. 2022

7. března 2022, 17:03 | Domácí potisk trika není nic složitého - vystačíte si s obyčejnou inkoustovou tiskárnou, bavlněným oděvem, nůžkami, nažehlovacím papírem a žehličkou. Pojďme se podívat, jak postupovat a kde jednotlivé pomůcky sehnat.

To nejlepší z naší nabídky

Potisk trička vlastními silami je skvělý způsob, jak strávit zábavné odpoledne s dětmi, vytvořit originální dárek - a ještě ušetřit peníze a čas. Potisknutí textilu (můžete využít i mikinu či jiné oděvy) v profesionálním studiu vás vyjde i na několik stovek korun a jen málokdy máte výsledek ještě týž den. Tvorba potisku navíc není nijak složitá.

Co můžete třeba vytvořit?

  • dětské tričko s oblíbeným pohádkovým motivem nebo se zvířaty,
  • triko s humorným nápisem na rozlučku nebo jinou akci,
  • triko s fotografií jako originální dárek pro vaše nejbližší.

Volba motivu a jeho tisk

Pokud s domácím potiskem trika teprve začínáte, použijte fotografii nebo motiv s jednoduchými okraji. Předlohu je totiž potřeba po vytisknutí pečlivě vystřihnout (viz dále).

Obrázek stáhněte z internetu, jednoduché motivy či nápisy ale vytvoříte i vlastními silami. Ideální je ku příkladu aplikace Canva. Dejte si záležet, aby předloha byla v dostatečně vysokém rozlišení a před tiskem ji nezapomeňte v grafickém editoru (stačí Malování) zrcadlově obrátit - pokud tak neučiníte, přenesete motiv v zrcadlovém obrácení na textil.

Motiv vytiskněte na nažehlovací/zažehlovací papír - anglicky transfer paper - s pomocí inkoustové tiskárny (barvy z laserového zařízení bohužel nelze použít). K dispozici jsou dva druhy zažehlovacích papírů: pro světlý textil a pro tmavý textil. Nesnažte se je použít obráceně, výsledný potisk nebude vypadat dobře.

Na nažehlovací papíry lze zpravidla tisknout jen z přední jedné strany. Zadní poznáte podle vzoru, typicky mřížky, která slouží k zažehlení.

Pokud používáte obyčejnou inkoustovou tiskárnu, proveďte nejprve zkušební tisk na obyčejný kancelářský papír. Tisková zařízení totiž využívají tzv. CMYK mód, který jednotlivé odstíny vytváří smícháním azurové, purpurové a žluté barvy. Velmi světlé odstíny růžové, zelené a oranžové vytvořit ale nedokáže, takže je vytiskne tmavěji (detailnější informace naleznete v článku o RGB a CMYK barevném módu).

Pokud se ve vašem motivu podobné křiklavě světlé barvy vyskytují, použijte tzv. hexachromovou tiskárnu, která disponuje šesticí inkoustových náplní. Dokáže tak vytisknout prakticky všechny myslitelné odstíny.

Tip: Chcete srazit náklady na potisk na minimum? Využijte alternativní inkoustové náplně, které jsou oproti těm od originálních výrobců 4krát levnější. Kvalita obou typů cartridgí je přitom prakticky totožná (viz srovnání originálních a neoriginálních náplní).

Vytištěný obrázek pečlivě vystřihněte - na textil se totiž přenáší i bílá, podkladová vrstva.

Nažehlení potisku na textil

K nanesení potisku jsou nejvhodnější trika a další oděvy ze 100 % bavlny. Nové tričko z obchodu nejprve vyperte a vyžehlete. Zbavíte jej zbytků látek z výroby a zajistíte, že se nažehlený motiv po prvním vyprání nesmrkne.

Přiložte vystřižený motiv lícem (potisknutou stranou) dolů a jednu minutu jej zažehlujte. Nepoužívejte funkci napařování, obrázek i oděv byste poškodili. Některé nažehlovací papíry mají termocitlivou zadní vrstvu - dostatečné „zažehlení“ indikují změnou barvu.

Nechte papír asi 5 minut vychladnout a pomalu, směrem od rohu, jej sloupněte. Úspěšný potisk poznáte podle toho, že se všechna barva přenese na textil.

istock-845387726.jpg

Jak o tričko s potiskem pečovat?

Potisknuté triko perte na teplotu do 40 °C a obrácené naruby, aby se motiv nepoškodil. Ze stejného důvodu nepřidávejte k textilu s potiskem džíny ani jiné „těžké“ oblečení. Použijte obyčejný prací prášek, naopak se vyhněte aviváži a používání sušičky.

Při žehlení ponechte triko také naruby a ideálně žehlete přes pergamenový papír. Přímým stykem se žehličkou potisk poškodíte.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Originální vs. kompatibilní toner aneb najdi 5 rozdílů

Tu otázku si položil snad každý z nás. Co je lepší: drahý originál, nebo levná kopie? Kvalitní oblečení, špičková elektronika, luxusní...

11. 3. 2019  Celý článek »

RGB vs. CMYK: jak dosáhnout při tisku nejlepších výsledků?

Představte si, že tisknete důležitou prezentaci na poradu. Zdánlivě nic obtížného - stačí zadat tisk. Jenže pak si všimnete, že barvy na...

16. 11. 2020  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body