Jak potisknout tričko doma - i s obyčejnou tiskárnou
Domácí potisk trika není nic složitého - vystačíte si s obyčejnou inkoustovou tiskárnou, bavlněným oděvem, nůžkami, nažehlovacím papírem a žehličkou. Pojďme se podívat, jak postupovat a kde jednotlivé pomůcky sehnat.
Potisk trička vlastními silami je skvělý způsob, jak strávit zábavné odpoledne s dětmi, vytvořit originální dárek - a ještě ušetřit peníze a čas. Trička a mikiny s vlastním potiskem (můžete využít i mikinu či jiné oděvy) v profesionálním studiu vás vyjde i na několik stovek korun a jen málokdy máte výsledek ještě týž den. Tvorba potisku navíc není nijak složitá.
Co můžete třeba vytvořit?
- dětské tričko s oblíbeným pohádkovým motivem nebo se zvířaty,
- triko s humorným nápisem na rozlučku nebo jinou akci,
- triko s fotografií jako originální dárek pro vaše nejbližší.
Volba motivu a jeho tisk
Pokud s domácím potiskem trika teprve začínáte, použijte fotografii nebo motiv s jednoduchými okraji. Předlohu je totiž potřeba po vytisknutí pečlivě vystřihnout (viz dále).
Obrázek stáhněte z internetu, jednoduché motivy či nápisy ale vytvoříte i vlastními silami. Ideální je ku příkladu aplikace Canva. Dejte si záležet, aby předloha byla v dostatečně vysokém rozlišení a před tiskem ji nezapomeňte v grafickém editoru (stačí Malování) zrcadlově obrátit - pokud tak neučiníte, přenesete motiv v zrcadlovém obrácení na textil.
Motiv vytiskněte na nažehlovací/zažehlovací papír - anglicky transfer paper - s pomocí inkoustové tiskárny (barvy z laserového zařízení bohužel nelze použít). K dispozici jsou dva druhy zažehlovacích papírů: pro světlý textil a pro tmavý textil. Nesnažte se je použít obráceně, výsledný potisk nebude vypadat dobře.
Na nažehlovací papíry lze zpravidla tisknout jen z přední jedné strany. Zadní poznáte podle vzoru, typicky mřížky, která slouží k zažehlení.
Pokud používáte obyčejnou inkoustovou tiskárnu, proveďte nejprve zkušební tisk na obyčejný kancelářský papír. Tisková zařízení totiž využívají tzv. CMYK mód, který jednotlivé odstíny vytváří smícháním azurové, purpurové a žluté barvy. Velmi světlé odstíny růžové, zelené a oranžové vytvořit ale nedokáže, takže je vytiskne tmavěji (detailnější informace naleznete v článku o RGB a CMYK barevném módu).
Pokud se ve vašem motivu podobné křiklavě světlé barvy vyskytují, použijte tzv. hexachromovou tiskárnu, která disponuje šesticí inkoustových náplní. Dokáže tak vytisknout prakticky všechny myslitelné odstíny.
Tip: Chcete srazit náklady na potisk na minimum? Využijte alternativní inkoustové náplně, které jsou oproti těm od originálních výrobců až 4krát levnější. Kvalita obou typů cartridgí je přitom prakticky totožná (viz srovnání originálních a neoriginálních náplní).
Vytištěný obrázek pečlivě vystřihněte - na textil se totiž přenáší i bílá, podkladová vrstva.
Nažehlení potisku na textil
K nanesení potisku jsou nejvhodnější trika a další oděvy ze 100 % bavlny. Nové tričko z obchodu nejprve vyperte a vyžehlete. Zbavíte jej zbytků látek z výroby a zajistíte, že se nažehlený motiv po prvním vyprání nesmrkne.
Přiložte vystřižený motiv lícem (potisknutou stranou) dolů a jednu minutu jej zažehlujte. Nepoužívejte funkci napařování, obrázek i oděv byste poškodili. Některé nažehlovací papíry mají termocitlivou zadní vrstvu - dostatečné „zažehlení“ indikují změnou barvu.
Nechte papír asi 5 minut vychladnout a pomalu, směrem od rohu, jej sloupněte. Úspěšný potisk poznáte podle toho, že se všechna barva přenese na textil.
Jak o tričko s potiskem pečovat?
Potisknuté triko perte na teplotu do 40 °C a obrácené naruby, aby se motiv nepoškodil. Ze stejného důvodu nepřidávejte k textilu s potiskem džíny ani jiné „těžké“ oblečení. Použijte obyčejný prací prášek, naopak se vyhněte aviváži a používání sušičky.
Při žehlení ponechte triko také naruby a ideálně žehlete přes pergamenový papír. Přímým stykem se žehličkou potisk poškodíte.
Podobné články
RGB vs. CMYK: jak dosáhnout při tisku nejlepších výsledků?
Představte si, že tisknete důležitou prezentaci na poradu. Zdánlivě nic obtížného - stačí zadat tisk. Jenže pak si všimnete, že barvy na vytištěných materiálech úplně nesedí. V porovnání se zdrojovým souborem nejsou tak jasné a třeba zářivé zelenou z předlohy nahradil temnější odstín. Jakou roli v tom hrají barevné modely RGB a CMYK a především - jak dosáhnout stejných barev jako na obrazovce?
Celý článek »Originální vs. kompatibilní toner aneb najdi 5 rozdílů
Tu otázku si položil snad každý z nás. Co je lepší: drahý originál, nebo levná kopie? Kvalitní oblečení, špičková elektronika, luxusní hodinky a šperky… to vše je žhavé zboží, po němž touží řada z nás. Žádný div, že se najdou koumáci, kteří se rozhodnou na popularitě oblíbených značek parazitovat a chtějí si trochu přivydělat. Začnou vyrábět levnější napodobeniny těchto výrobků, které se mají původnímu vzoru aspoň trochu přiblížit. Nebo jej dokonce předčit. Znáte to: Čím víc pruhů, tím víc Adidas. A jaké jsou vlastně rozdíly mezi originálními a kompatibilními tonery? Právě o tom je náš článek.
Celý článek »