Jak přežít léto v kanceláři

Tento rok se nástup léta trochu opozdil. Respektive opozdil se nástup tropických teplot, které někteří vítají a jiní zase proklínají. Zejména ti druzí vědí, že vyrovnat se s vysokými třicítkami (hovoříme o teplotách, nikoliv o urostlých zástupkyních něžného pohlaví), není vždy snadné. Musíte-li horké dny přetrpět v kanceláři, zkuste se držet našich doporučení, která vám přinášíme.

Zázrak moderní doby jménem klimatizace…

Teploty v posledních dvou dekádách neúprosně stoupají. Můžeme s tím něco dělat? Těžko. V nejbližší době si s tímto problémem pravděpodobně nehne ani mládež shromažďující se pátek co pátek místo vyučování na náměstích celé Evropy. Jedna z mála možností, které nám pro ochlazení v horkém letním dni ještě zbývají, je klimatizace.

Kapitalistické vymoženosti tohoto druhu jsme mohli obdivovat leda tak v západoněmecké nebo rakouské televizi. Navíc v polovině 70. let se teploty pohybovaly v takovém rozmezí, že pořízení v té době astronomicky drahého zařízení (které se navíc v našich končinách ani nedalo kde koupit) postrádalo smysl.

Jsme v 21. století, kdy se od kancelářské klimatizace očekává, že bude nejen dostatečně výkonná, ale také tichá, aby svým hlukem nerušila při práci. Přestože klimatizace nás svádí k prudkému ochlazení místnosti, v létě je vhodné si oproti venkovní teplotě ubrat jen asi 5 7 °C, protože na velké teplotní rozdíly není lidský organismus stavěný. Pokud klimatizaci nemáte, alespoň pravidelně větrejte a dělejte si v práci častější přestávky. Jestliže můžete, skočte si třeba na zmrzlinu anebo se jen tak projděte po venku.

 

10--sleva-tonerpartner.png10-.png

 

a vopruz jménem dress code

Málokdo ze zaměstnanců velkých podniků, nadnárodních firem a státních institucí asi radost z toho, když je omezován interními předpisy pro výběr oblečení do práce. Česky se těmto nařízením říká formální oblečení, nicméně většina z nás jej zná pod názvem dress code. Pokud patříte k lidem, kteří se jím musejí řídit, asi víte, že nosit šortky či krátké sukně je pro vás zkrátka tabu. Obě pohlaví (a soudě dle nejnovějších společenských trendů i dalších 150) se budou muset zříci zářivých a pestrých barev.

Pro pánské obleky se v létě hodí lehké směsové materiály jako len a viskóza nebo bavlna a hedvábí. Dámy mohou v takovéto situaci volit šifonové halenky k sukním nebo ke kalhotám.

Jestliže vám zaměstnavatel stanovil volnější pravidla oblékání, sáhněte po krátkých kalhotách či sukních a zkraťte i rukávy.

 

…a jídlo formuje postavu

V rámci letního jídelníčku celá řada z nás svou stravu přirozeně odlehčuje. Je dobré jíst menší množství potravy a snažit se omezit konzumaci teplého jídla.

Významnou součástí vašeho jídelníčku by se v létě měla stát především zelenina. I do práce si můžete vzít na vydatný oběd například salát s těstovinami nebo quinou. Konzumujte ovoce, hlavně čerstvé a sezónní.

Nemáte-li během letních měsíců chuť na kaloricky vydatný teplý pokrm s masem, vhodnou alternativou živočišných bílkovin jsou ty rostlinné. Luštěniny lze konzumovat i ve studené úpravě. Uvařte si například fazole či cizrnu a nezapomeňte ani na přílohy jako jsou brambory či rýže.

 

Pijte dostatečně, člověk není velbloud

Kolem pitného režimu panuje řada mýtů, zejména co se týče objemu vypitých tekutin.

Nejlepším nápojem v horkých letních dnech je pitná voda. Množství vody doporučené k pití lze orientačně určit tímto způsobem: 1 litr na každých 30 kg tělesné hmotnosti, větší množství tekutin v závislosti na fyzické aktivitě. Pokud vám obyčejná voda nechutná, přidejte do ní ovoce. Bylinné čaje a minerální vody k dlouhodobému pití vhodné nejsou. Vyhýbejte se slazeným limonádám a jiným nápojům obsahujícím velké množství cukru.

Doprava vždy zdarmaA na všechno
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás