Jak přežít léto v kanceláři

17. 6. 2019

17. června 2019 | Tento rok se nástup léta trochu opozdil. Respektive opozdil se nástup tropických teplot, které někteří vítají a jiní zase proklínají. Zejména ti druzí vědí, že vyrovnat se s vysokými třicítkami (hovoříme o teplotách, nikoliv o urostlých zástupkyních něžného pohlaví), není vždy snadné. Musíte-li horké dny přetrpět v kanceláři, zkuste se držet našich doporučení, která vám přinášíme.

To nejlepší z naší nabídky

Zázrak moderní doby jménem klimatizace…

Teploty v posledních dvou dekádách neúprosně stoupají. Můžeme s tím něco dělat? Těžko. V nejbližší době si s tímto problémem pravděpodobně nehne ani mládež shromažďující se pátek co pátek místo vyučování na náměstích celé Evropy. Jedna z mála možností, které nám pro ochlazení v horkém letním dni ještě zbývají, je klimatizace.

Kapitalistické vymoženosti tohoto druhu jsme mohli obdivovat leda tak v západoněmecké nebo rakouské televizi. Navíc v polovině 70. let se teploty pohybovaly v takovém rozmezí, že pořízení v té době astronomicky drahého zařízení (které se navíc v našich končinách ani nedalo kde koupit) postrádalo smysl.

Jsme v 21. století, kdy se od kancelářské klimatizace očekává, že bude nejen dostatečně výkonná, ale také tichá, aby svým hlukem nerušila při práci. Přestože klimatizace nás svádí k prudkému ochlazení místnosti, v létě je vhodné si oproti venkovní teplotě ubrat jen asi 5 7 °C, protože na velké teplotní rozdíly není lidský organismus stavěný. Pokud klimatizaci nemáte, alespoň pravidelně větrejte a dělejte si v práci častější přestávky. Jestliže můžete, skočte si třeba na zmrzlinu anebo se jen tak projděte po venku.

a vopruz jménem dress code

Málokdo ze zaměstnanců velkých podniků, nadnárodních firem a státních institucí asi radost z toho, když je omezován interními předpisy pro výběr oblečení do práce. Česky se těmto nařízením říká formální oblečení, nicméně většina z nás jej zná pod názvem dress code. Pokud patříte k lidem, kteří se jím musejí řídit, asi víte, že nosit šortky či krátké sukně je pro vás zkrátka tabu. Obě pohlaví (a soudě dle nejnovějších společenských trendů i dalších 150) se budou muset zříci zářivých a pestrých barev.

Pro pánské obleky se v létě hodí lehké směsové materiály jako len a viskóza nebo bavlna a hedvábí. Dámy mohou v takovéto situaci volit šifonové halenky k sukním nebo ke kalhotám.

Jestliže vám zaměstnavatel stanovil volnější pravidla oblékání, sáhněte po krátkých kalhotách či sukních a zkraťte i rukávy.

…a jídlo formuje postavu

V rámci letního jídelníčku celá řada z nás svou stravu přirozeně odlehčuje. Je dobré jíst menší množství potravy a snažit se omezit konzumaci teplého jídla.

Významnou součástí vašeho jídelníčku by se v létě měla stát především zelenina. I do práce si můžete vzít na vydatný oběd například salát s těstovinami nebo quinou. Konzumujte ovoce, hlavně čerstvé a sezónní.

Nemáte-li během letních měsíců chuť na kaloricky vydatný teplý pokrm s masem, vhodnou alternativou živočišných bílkovin jsou ty rostlinné. Luštěniny lze konzumovat i ve studené úpravě. Uvařte si například fazole či cizrnu a nezapomeňte ani na přílohy jako jsou brambory či rýže.

Pijte dostatečně, člověk není velbloud

Kolem pitného režimu panuje řada mýtů, zejména co se týče objemu vypitých tekutin.

Nejlepším nápojem v horkých letních dnech je pitná voda. Množství vody doporučené k pití lze orientačně určit tímto způsobem: 1 litr na každých 30 kg tělesné hmotnosti, větší množství tekutin v závislosti na fyzické aktivitě. Pokud vám obyčejná voda nechutná, přidejte do ní ovoce. Bylinné čaje a minerální vody k dlouhodobému pití vhodné nejsou. Vyhýbejte se slazeným limonádám a jiným nápojům obsahujícím velké množství cukru.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Včasná a poctivá údržba tiskárny - o problém méně

O své věci bychom se měli starat jako o oko v hlavě. Čím jsou (nám) dražší, tím větší péči o ně bychom měli vynaložit. Doporučíme vám, jak...

30. 4. 2019  Celý článek »

Tiskařský slovník aneb Pojmy, bez kterých se při tisku neobejdete

Odvětví tisku je velmi rozmanité a zahrnuje spoustu slov, ať už oficiálních nebo slangových, která jsou specifická právě pro svět tisku....

30. 10. 2017  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body