K čemu v tiskárně slouží optická jednotka a kdy je potřeba ji vyměnit?

24. 6. 2019

24. června 2019 | Proč je papír, který vyjede po dokončení tiskové úlohy z laserové tiskárny, teplý? Zahřátí papíru na svědomí optická jednotka, která je nedílnou součástí každé laserové tiskárny. Jakou hraje roli tato součástka při tisku, jak funguje a kdy je potřeba ji vyměnit? To jsme popsali v následujícím článku.

To nejlepší z naší nabídky

Když se řekne optická jednotka

Optická jednotka, optický válec, tiskový válec, fotoválec, vodivý válec, OPC válec, zobrazovací válec, v angličtině fuser nebo drum unit. Pokud máte v uvedených termínech hokej, vězte, že všechny jsou označením pro jednu a tutéž součástku laserových tiskáren.

Optická jednotka bývá mnohdy neoddělitelnou součástí tonerové kazety. Její životnost je ale zpravidla 3 - 4krát vyšší, než je životnost toneru, což vedlo výrobce laserových tiskáren k tomu, aby obě komponenty ve svých zařízeních od sebe oddělili. Některé modely laserových tiskáren tak mají vyměnitelné optické jednotky, u jiných jsou uživatelé nuceni měnit optickou jednotku při každé výměně toneru, protože se jedná o jednu a tutéž komponentu. Jak je to v případě vaší laserové tiskárny snadno zjistíte v manuálu.

opticka-jednotka1-nahled2.jpg
Samostatně vyměnitelný optický válec v laserové tiskárně.

Jak optická jednotka funguje

Laserové tiskárny fungují na principu elektrografie, chcete-li xerografie (podle značky Xerox, která tuto technologii začala hojně využívat mezi prvními). Na rozdíl od inkoustových tiskáren, kde dochází ke vstřikování tekutého inkoustu přímo na papír, laserové tiskárny využívají tzv. suchého zápisu, kdy dochází k přenosu práškového toneru na válec optické jednotky pomocí elektrostatické energie a jeho následnému zažehlení do papíru.

Toner versus optická jednotka

Toner je plastová kazeta - kontejner, ve kterém se nachází barevný pigment v prášku. Optická jednotka je vodivý válec, který za pomoci tepla, tlaku a elektrostatické energie přenáší barevný prášek na přesně určené místo na papíře, čímž vzniká vytištěný text nebo obraz.

Optická jednotka patří spolu s tonerem mezi nejdůležitější součástky laserové tiskárny. Na povrchu hliníkového válce je několik vrstev kovu. Nejdůležitější pro funkci OPC válce je vrstva polovodiče, nejčastěji selenu, která zachycuje na svém povrchu obraz, který být vytištěn na papír.

Polovodič na povrchu válce mění odpor při osvícení laserovým paprskem. Ten postupně na fotoválec takto přenese celý obraz, který dostala tiskárna od počítače za úkol vytisknout. Osvícené části polovodiče mají opačný elektrický náboj než částečky práškového toneru. Tonerový prach tak na válci ulpívá a následně je za pomoci tepla a tlaku zažehlen do papíru.

 

opticka-jednotka-5-nahled2.jpg opticka-jednotka4-nahled2.jpg
Separátní tonerová kazeta (její součástí není optická jednotka) Optická jednotka je součástí tonerové kazety.

 

Jak vyčistit optickou jednotku tiskárny?

Fotoválec se časem zašpiní - mohou na něm ulpívat částečky toneru, mezi časté problémy patří jeho zanesení prachem. Prachové částice k optické jednotce zvládnou doputovat skrz nedokonalé spoje útrobami tiskárny, většinou je ale na vině zaprášený papír. Není proto vhodné ho nechávat v otevřeném zásobníku dlouhé týdny a pak na něj bez okolků tisknout. Vždy je lepší papír alespoň oprášit, nebo na horní list vůbec netisknout.

Pokud pozorujete vady tisku, můžete zkusit optický válec vyčistit před tím, než koupíte nový. Nejprve je potřeba zjistit, jak je optický válec ve vaší tiskárně uchycený. Při manipulaci doporučujeme použít rukavice - jednak se neumažete, a hlavně, neznečistíte válec například potem nebo částečkami kůže.

opticka-jednotka3-nahled2.jpg
Optický válec čistěte vždy v rukavicích. Nejprve setřete prach a poté jej očistěte vlhčeným ubrouskem.

 

Válec můžete očistit vlhčeným ubrouskem - vhodné jsou ty na bázi lihu, protože povrch dokáží i odmastit. Jen pozor na denaturovaný líh, ten by mohl povrch válce poškodit. Ideální je k čištění použít speciální roztoky, které se používají na čištění optiky a kompaktních disků.

Kdy je potřeba optickou jednotku vyměnit?

Optická jednotka je spotřebním materiálem. Stejně jako papír bude potištěn, toner dříve nebo později dojde, i optická jednotka jednou doslouží a bude ji potřeba vyměnit. Výrobci tiskáren a náhradních dílů uvádí u optických jednotek životnost podobně, jako je tomu u tonerů - počtem vytištěných stran. Ne vždy je ale tento údaj směrodatný - správný čas pro výměnu poznáte podle snížené kvality tisku - když se začnou na vytištěných dokumentech objevovat šmouhy, nečistoty a další vady.

Tiskárna sice může i s opotřebeným tiskovým válcem dál fungovat a tisknout, kvalita tisku ale nebude valná a i nadále se bude zhoršovat.

opticka-jednotka2-nahled2.jpg
Nejlepších tiskových výstupů dosáhnete, pokud vyměníte tonery i optickou jednotku současně.

 

Výměna optické jednotky laserové tiskárny

Pokud jste naznali, že je opravdu nejvyšší čas optickou jednotku v tiskárně vyměnit, máte hned několik možností. V první řadě je potřeba znát značku a model tiskárny. Podobně jako tonery, se dají koupit buď originální (OEM) optické jednotky, kompatibilní optické jednotky, nebo repasované.

Nevýhodou originálních optických jednotek bývá jejich vysoká cena. Něco málo navíc platíte za značku, ale také za jistotu, že vaše tiskárna přijme novou součástku bez okolků a bude i nadále fungovat, jak má.

Kompatibilní optické jednotky do tiskáren vychází cenově mnohem lépe. Jejich životnost je zpravidla obdobná jako u originálních fotoválců, jen je potřeba ověřit si kvalitu konkrétního výrobku a vybrat spolehlivého dodavatele. Kompatibilní optické jednotky TonerPartner vyrábíme v České republice a na jejich použití poskytujeme zákazníkům pojištění funkčnosti tiskárny - kdyby se s vaším zařízením náhodou něco stalo v důsledku použití našich kompatibilních náhradních dílů, oprava škody jde na náš účet.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Co se skrývá uvnitř toneru do laserové tiskárny?

Když dojde barva, jednoduše dokoupíte nový toner a vesele tisknete dál. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, co se uvnitř plastové kazety s...

15. 4. 2019  Celý článek »

Laserová tiskárna od A do Z: jak funguje

Pokud jste si již prošli „soubojem“ laserová vs. inkoustová tiskárna, a za vítěze vybrali laserovou tiskárnu, možná jste zvědaví, jak tento...

2. 5. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body