Rostliny čistící vzduch a další tipy, jak snížit zamoření vzduchu v kanceláři

18. 4. 2022

18. dubna 2022, 10:36 | Je vaše kancelářská tiskárna během pracovní doby v provozu prakticky bez přestávky? Pak je důležité dbát na dostatek pokojových rostlin v místnosti či kvalitní čističku vzduchu. V opačném případě si koledujete o nepříjemné zdravotní problémy.

To nejlepší z naší nabídky

Levné tonery nepoškozují jen vaši tiskárnu, ale i vaše zdraví. Tyto závěry vyplývají ze zprávy zveřejněné před několika lety na serveru zive.cz. Podle reportu jsou nebezpečné především tonery (náplně pro laserové tiskárny) od pochybných asijských výrobců, kteří nedodržují normy stanovené Evropskou unií, používají levné materiály a šetří na výrobních postupech.

Časté tisknutí s pomocí laciných náplní může vést k podrážděcí plic a dýchacích cest, při výměně těchto tonerů pak hrozí podobná reakce i u pokožky.

Škodlivé látky ovšem uvolňují všechny druhy tonerů. Během tisku se do vzduchu dostávají nanočástice, které slouží jako nosič barvy. Dochází také k výparu benzenu, ozonu či formaldehydu a dalších toxických sloučenin.

Nejde ovšem jen o akutní zdravotní problémy. Studie z roku 2020 - zveřejněná ve vědeckém periodiku NanoImpact - ukázala, že intenzivní vystavení nanočásticím, které jsou součástí tonerů, vyvolalo u pokusných krys během jediného dne změny na genové úrovni.

Tyto změny pak dlouhodobě - a negativně - ovlivňují metabolismus (tedy schopnost efektivně zpracovávat přijaté živiny), obranyschopnost a kardiovaskulární systém. Je ale samozřejmě třeba brát v potaz, že pokusná zvířata byla vystavena mnohem vyšším koncentracím než v běžném kancelářském provozu.

Určité změny v genomu ovšem vědci z West Virginia University, kteří studii prováděli, zjistili i u pracovníků nejmenované singapurské společnosti, kde laserová tisková zařízení pracovala celý den na plný výkon. Tato zjištění jsou mimochodem důvodem, proč je doplňování tonerového prášku špatný nápad.

Naštěstí existuje několik možností, jak míru vystavení se škodlivým sloučeninám významně snížit.

Pokojové rostliny čistící vzduch

Rostliny dokáží rozzářit nejen pokoj a naši náladu, ale čistí také vzduch od oxidu uhličitého a řady různých škodlivin. A to dokonce tak výrazně, že se jejich zapojením do přežití astronautů na vesmírných stanicích zabývala i NASA.

Ta mj. došla k závěru, že nejefektivnějším čističem vzduchu je toulcovka, někdy označovaná také jako lopatkovec. Efektivně zbavuje vzduch benzenu, trichlorethylenu i formaldehydu. Ovšem pozor, lopatkovec je sám o sobě jedovatý.

Mezi další pokojové rostliny čistící vzduch s velkou efektivitou patří:

 • břečťan popínavý,
 • různé druhy dracén,
 • šplhavnice zlatá (šplhavec),
 • tchýnin jazyk (Sansevieria).

Květiny ideálně umístěte na jižní stranu, severní jim příliš svědčit nebude. Ideálně potom by měla připadnout na 10 m2 alespoň jedna rostlina (více informací v článku o zdravější kanceláří).

istock-1015989768.jpg

Kvalitní ventilace je základ

Provoz tiskáren přispívá mj. k syndromu nezdravých budov, kterým podle Světové zdravotnické organizace trpí v rozvinutých zemích více než dvě třetiny lidí. Mj. se projevuje:

 • bolestí hlavy,
 • závratěmi a nevolností,
 • podrážděním očí a krku,
 • svěděním kůže,
 • únavou.

Syndrom nezdravých budov se typicky vyskytuje v kancelářských budovách, např. i proto, že zde často není možné otevřít okna a příliš se ani nedbá na dostatečný výkon odtahů. Omezená cirkulace vzduchu v místnostech tak vede k hromadění škodlivých látek.

Ideální je nechat odtahy vyčistit a a vyměnit filtry, ne vždy je něco ale takového možné. Potom vám pomohou čističky vzduchu, které zvládnou efektivně odstranit nečistoty rozptýlené ve vzduchu i ve středně velkých kancelářích.

Umístění tiskárny mimo kancelář

Množství nanočástic a škodlivin, které tiskárna a tonery produkují, významně snížíte umístěním laserové tiskárny do samostatné místnosti, popř. na chodbu.

Toto řešení je ideální i z dalších důvodů: ve větších firmách je tiskárna dobře dostupná každému pracovníkovi (za předpokladu bezdrátového připojení přes Wi-Fi) a zařízení není v létě vystaveno extrémním teplotám (viz článek o přehřívání elektroniky).

K tiskárně nezapomeňte umístit náhradní tonery a kancelářský papír.

istock-641755750.jpg

Kupujte tonery od prověřených výrobců

Při nákupu tiskových náplní volte prověřené e-shopy a výrobce. Zajímejte se především o:

 • odpovídající záruční podmínky (přední prodejci kompatibilních tonerů garantují doživotní záruku a nahrazení škod v případě poškození tiskárny),
 • certifikáty kvality,
 • zemi původu (kvalitní tonery pocházejí zpravidla z evropských zemí - včetně České republiky).

Důvěryhodné e-shopy pak poznáte podle kladných recenzí na nezávislých zbožových srovnávačích, které zasílají dotazníky spokojenosti jen uživatelům, kteří v obchodě skutečně nakoupili.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Proč je doplňování prázdného toneru špatný nápad

Doplňování prázdného toneru svépomocí vás s největší pravděpodobností sice nezabije, ale rozhodně vás ani - řečeno Nietzschem - neposílí....

16. 5. 2019  Celý článek »

Výroba tonerového prachu aneb jak zvládnout CMYK

Pokud si myslíte, že se autor tohoto textu rozhodl psát článek z oblasti auto-moto, navíc si pořádně nezkontroloval nadpis a nechal v něm...

30. 5. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body