Předvolby tisku - kvíz pro náročné? Ale kdeže!

08. 7. 2019

8. července 2019, 08:00 | Pořídili jste si novou tiskárnu a nyní na ni nevěřícně zíráte? Úspěšně jste nainstalovali ovladač, ale nemáte ani tucha o tom, jak tento sofistikovaný software funguje? Nebojte se, my vás bezpečně provedeme nástrahami, které na vás čekají v podobě různých checkboxů, rozbalovacích menu, posuvníků, nabídek a dalších možností.

To nejlepší z naší nabídky

Všechno zlé je k něčemu dobré

Máme pro vás 2 zprávy - špatnou a dobrou. Ta špatná zní, že žádný univerzální ovladač, který by fungoval pro všechny operační systémy a pro všechny modely tiskáren, neexistuje. Dobrá zpráva říká, že spousta světových výrobců tiskáren si je tohoto omezení vědoma. Proto se při programování ovladačů, jež mají za cíl usnadnit nastavení předvoleb tiskárny, vývojáři snaží dodržovat určitá společná pravidla designu pro rozmístění jednotlivých prvků. Výsledek? Programy pro ovládání tiskárny pro prohlížení, správu či úpravu vytištěných dokumentů a fotografií jsou uživatelsky vstřícné a svým vzhledem, funkcemi a dialogovými okny se příliš neodlišují od podobných aplikací sloužícím konkurenčním produktům.

Karty nemusí být jen trumfy v rukávu,

ale setkáte se s nimi i při práci s počítačem. Karty (neboli záložky či taby) bývají součástí dialogových oken, které uživatelům umožňují komunikovat s většinou programů. Aplikace pro nastavení vlastností tiskárny, respektive pro předvolby tisku, nejsou v tomto ohledu výjimkou a kartami disponují v široké míře. Pojďme rovnou na ty nejdůležitější.

Obecné (někdy může být označena i jako Základní) - na této kartě najdete informace o základních parametrech a možnostech tisku. Jsou to především:

  • Rozměr papíru (formát) se řídí podle mezinárodního standardu ISO 216. Běžné domácí inkoustové a laserové tiskárny nejčastěji pracují s papíry o rozměrech A4 a menšími, naopak kanceláře jsou vybaveny zařízeními, která jsou schopná poradit si i s většími formáty (A3 nebo A1). Velkou výhodu v tomto směru představují tiskárny s více zásobníky, z nichž jeden bývá označen jako prioritní.
  • Orientace - určuje, v jaké výsledné poloze bude dokument či fotografický snímek vytištěn. Možnosti jsou buď na výšku, nebo na šířku, popř. lze nastavit i otočený formát na šířku (Rotated Landscape). U některých modelů je tato možnost umístěna na jiné než na základní kartě. Např. na kartě s názvem Rozvržení, která rovněž umožňuje určit pořadí, v němž budou stránky vytištěny (Odpředu dozadu, nebo Odzadu dopředu).
 • Stránky pro tisk (též Rozsah stránek) - udává, zda vytisknete všechny stránky, nebo jen tu aktuální, na níž se nachází kurzor vaší myši. Poslední možností je vytisknout konkrétní stránky z dokumentu tak, že je označíte čísly (1,2,4,8…) nebo souvislým rozsahem od - do (7 - 11). Typ papíru - výběr správného typu papíru je jednou ze základních podmínek kvalitního tisku. Tiskárna podle nastavení konkrétního typu papíru tiskárna zvolí adekvátní pokrytí inkoustem. Jednotlivé druhy se od sebe navzájem liší gramáží, strukturou, kvalitou a samozřejmě určením. Jako nejčastěji používané tiskových médií můžeme uvést: běžný (standardní) papír,silný papír,hrubý papír,recyklovaný papír,fotopapír, štítky,obálky aj.
    • Počet kopií - vyjadřuje počet stejných tiskových vzorů, které hodlá uživatel vytisknout.
   • Kvalita tisku - umožňuje využít maximálního rozlišení tiskárny, a tak docílit vyšší výstupní kvality tisku. Nastavení ideální pro případ, kdy potřebujete tisknout fotografie, popř. text s obrázky. Naopak konfigurace na nižší kvalitu vede k úsporám tonerů a cartridží.

Pokračování příště

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Není papír jako papír [část 1]: Zaostřeno na využití

Je-li u vás tisk na denním pořádku, jistě víte, že papír není jen jeden. Existuje totiž hned několik druhů papíru, které se od sebe...

8. 10. 2022  Celý článek »

Včasná a poctivá údržba tiskárny - o problém méně

O své věci bychom se měli starat jako o oko v hlavě. Čím jsou (nám) dražší, tím větší péči o ně bychom měli vynaložit. Doporučíme vám, jak...

30. 4. 2019  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body