Včasná a poctivá údržba tiskárny - o problém méně

30. 4. 2019

30. dubna 2019, 12:00 | O své věci bychom se měli starat jako o oko v hlavě. Čím jsou (nám) dražší, tím větší péči o ně bychom měli vynaložit. Doporučíme vám, jak vhodnou péčí prodloužit tomuto užitečnému zařízení životnost.

To nejlepší z naší nabídky

Užitečné babské rady aneb jak se starat o tiskárny

I těm uživatelům, kteří nedávali při hodině fyziky na základní škole pozor, je jasné, že údržba tiskárny se liší podle toho, zda používáme inkoustovou anebo laserovou. O rozdílech mezi nimi již byly popsány stovky papírů a vypotřebovány litry inkoustu (respektive kilogramy tonerového prášku). Takže tím vás zdržovat nebudeme. Raději si řekneme něco o tom, jak vypadají opatření, která jsou společná oběma typům.

udrzba1-nahled2.jpg

 

Na úvod několik obecných rad, které vám pomohou chránit tiskárnu před poškozením:

1)

Tiskárnu ničím nezakrývejte a nepoužívejte ji jako odkládací stolek. Zejména u laserových tiskáren dochází k zahřívání fixačního válce, a proto ventilační otvory zařízení musí zůstat naprosto prodyšné. Jasně, chápeme, že váza s čerstvými tulipány na vkusné dečce po babičce nebo originál Mony Lisy od Leonarda Da Vinci se v bytě vyjímají mnohem lépe než přístroj tuctový a designově fádní, nicméně věřte-nevěřte, pokud tyto dekorace postavíme na tiskárnu, opravdu to neudělá dobře. Veškeré pokusy o zkrášlení svého bytu proto přenechte jiným, k tomuto účelu vhodnějším předmětům.

udrzba2-nahled2.jpg

2)

Kolem tiskárny nechejte volný prostor, který umožní pohodlný přístup k zařízení. Samotná tiskárna by měla být umístěna na pevném a stabilním podkladě, mimo dosah přímého slunečního záření či enormního tepla.

3)

Dbejte na to, aby přístroj nebyl v prostředí, kde je zvýšený výskyt prašnosti nebo vlhkosti. Tiskárny - na rozdíl od některých hodinek či outdoorových telefonů - nejsou vodotěsné a výrobci (bůhvíproč?) nepředpokládají, že si uživatelé budou tisknout fotky metr pod hladinou Středozemního moře.

udrzba3-nahled2.jpg

4)

Nešetřete na kvalitě používaného papíru, již tisknete na inkoustové či laserové tiskárně. Snížíte tak riziko vzniku závad z prachu, který se uvolňuje z papíru. Třída papírů se značí písmeny, kde A znamená tu nejvyšší a C naopak tu nejnižší. Máte-li rychlejší tiskárnu, opět to zohledněte při nákupu papíru, protože tyto tiskárny jsou na závady, jejichž příčinou je prach vniknutý do přístroje, náchylnější.

5)

Chraňte tiskárnu před rušivými účinky statické elektřiny, elektrického nebo magnetického pole.

Inkoustová tiskárna - tiskněte jako o život!

Chcete-li slyšet (nebo spíš si přečíst) jednoduchou radu přinášející účinnou prevenci, která vás zbaví starostí o laserovou tiskárnu, zní - jakkoli to vypadá paradoxně - Nepřestávejte tisknout. Předejdete tak jedné z nejčastějších závad, která se u inkoustových tiskáren vyskytuje: ucpaným, zaschlým nebo zavzdušněným tryskám.

udrzba-4-nahled2.jpg

 

Přirozenou vlastností inkoustu je totiž zasychání. K odpaření vody, která běžně slouží k ředění inkoustu (je jednou z jeho složek), může dojít cca po třech týdnech, proto se doporučuje tiskárnu minimálně 1x týdně použít. Vliv na vyschnutí i okolní teplota a vlhkost vzduchu. Jestliže již k ucpání trysek dojde, to zjistíte podle zhoršené kvality tisku, např. v podobě vybledlých barev. Řada modelů také disponuje diagnostickými programy, které jsou schopny odhalit pravou příčinu problému.

Není nad to mít čistou hlavu

Je sen mnoha z nás chodit do zaměstnání, které není duševně vyčerpávající, stresující ani náročné na osobní zodpovědnost. Do práce, která většinou nekončí syndromem vyhoření. Zkrátka jak se říká: mít čistou hlavu. Ovšem mít čistou hlavu se vyplatí i u tiskáren, pokud tedy chcete, aby tiskové výstupy stály opravdu za to.

Tiskové hlavy mohou být:

  • vyměnitelné (umožňují snadné vyjmutí z tiskárny),
  • pevně integrované v tiskárně,
  • nedílnou součástí tiskové kazety. V tomto případě při výměně celé kazety dochází současně i k výměně tiskové hlavy.

 

První nástroj, který můžete pro vyčištění tiskových hlav použít, je software k tomuto účelu naprogramovaný. Bývá standardně součástí ovladače konkrétního modelu tiskárny. Ve většině případů jej najdete v položce Vlastnosti u vaší tiskárny. Jde o nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak odstranit problém s nízkou kvalitou tisku. Moderní přístroje jsou vybaveny automatickou funkcí samočištění, která se spustí v okamžiku, kdy software tiskárny vyhodnotí potřebu provést údržbu tiskové hlavy za nutnou.

udrzba-5-nahled2.jpg

 

Ne vše jde dnes ale udělat pouhým kliknutím na tlačítko (i když by to řada teenagerů velmi ocenila), pořád zůstává řada činností, které - chtě nechtě - musíme provádět ručně. Představte si tu pohodičku, kdy by k vykopání kanalizace šlo stáhnout jednoduchou aplikaci. Pak by stačilo na mobilu zvolit ikonu krumpáče, ťuknout na ni a… Ale nechme planého snění, vždyť - jak říká klasik - práce šlechtí. A myslí tím zejména práci manuální.

Což je i případ čištění hlav tiskárny speciálním tekutým čisticím roztokem. Ten musíte ručně aplikovat na cartridge, aby došlo k uvolnění zaschnutých trysek.

Samostatnou tiskovou hlavu je pak možné vyčistit isopropylalkoholem. Používání jakýchkoli dalších látek se nedoporučuje, hrozí riziko poškození tiskárny rozleptáním povrchu tiskové hlavy.

Před započetím čištění tiskárnu odpojíme a necháme vychladnout po dobu několika minut. Jestliže to konstrukce tiskárny umožňuje, můžeme posléze vyjmout tiskovou kazetu a pro očištění tiskové hlavy použít obyčejnou vodu, která zaschlý inkoust šetrně odmočí.

Seřízení tiskové hlavy - každému dle jeho gusta

Nejen čistá, ale i správně seřízená musí být hlava tiskárny, chceme-li, aby nám dlouho a věrně sloužila. Při seřizování je nutné se striktně řídit manuálem dodaným ke konkrétnímu výrobku; vzhledem k tomu, že každá tiskárna je konstruovaná odlišně, jednotný návod, který by se dal použít u všech modelů, prakticky neexistuje.

Dostatek kvalitního inkoustu jako prevence budoucích problémů

Další technické potíže může způsobit nedostatek inkoustu v kazetě. V takovém případě ji zavčas vyměňte. Nikdy netiskněte „naprázdno“, mohli byste tak spálit tiskovou hlavu. Její výměna je dost nákladná a mnohdy proto nerentabilní a je lepší si pořídit novou tiskárnu. Rovněž se vyhýbejte nekvalitním inkoustům, levný inkoust je náchylný k zasychání a vaší tiskárně rozhodně neprospěje. Šetřit se nevyplatí, dejte raději přednost originálům nebo kompatibilním náplním do tiskárny od prověřených dodavatelů.

Laserové tiskárny = poloviční starost

Tento typ tiskárny taktéž vyžaduje používání kvalitních tonerů, neboť i to zásadní vliv na její životnost. Výrobci tiskáren samozřejmě doporučují používat tonery originální, ale bez problémů lze používat i tonery kompatibilní, které jsou podstatně levnější. Vždy si ale najděte spolehlivého prodejce.

Vzhledem k tomu, že toner - na rozdíl od inkoustu - nezasychá, je péče o zařízení tohoto druhu snazší než u inkoustové tiskárny. Proto ani nevadí, když delší dobu netisknete. Nicméně i laserová tiskárna od vás bude občas vyžadovat čištění tonerových kazet od zbytků prášku.

pitva-tonera-1-nahled2.jpg

 

Ještě než s tím začnete, opět důsledně dbejte na to, aby byla tiskárna odpojená ze sítě. Hlavně ji nechte zchladnout. Poté můžete vyjmout toner a očistit jej isopropylakoholem. Používejte vždy hadřík z takové textilie, která nepouští vlákna. Ta by mohla uvnitř tiskárny nadělat pěknou paseku.

Dajte si ju aj za sklo, aby sa vám nestesklo? Rozhodně ne!

Při údržbě tiskárny dbejte i na vlastní bezpečnost. Je nezbytné manipulovat s tonery opatrně, hrozí nám nejen potřísnění kůže lidskému zdraví škodlivým práškem, ale i jeho vdechnutí.

Hlavně ovšem tiskárnu naplno využívejte, především během záruční lhůty. Naplno ji otestujete, ji v případě jakýchkoliv potíží ji můžete bez obav reklamovat. Nemá cenu se na ni jen tak dívat. Není to svatý obrázek.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Laserová tiskárna od A do Z: jak funguje

Pokud jste si již prošli „soubojem“ laserová vs. inkoustová tiskárna, a za vítěze vybrali laserovou tiskárnu, možná jste zvědaví, jak tento...

2. 5. 2018  Celý článek »

Jak správně skladovat tonery

Možná vás to před koupí nového toneru také napadlo: Mám objednat jen jedno balení, nebo si můžu dovolit pořídit tonery do zásoby? Jak...

9. 11. 2018  Celý článek »

Doprava od 69 Kč

na výdejní místa

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body