4 faktory, podle kterých vybrat levnou (a výkonnou) tiskárnu pro studenta
Zatímco ještě před několika lety byla vlastní tiskárna pro studenty příjemným bonusem, dnes bez její pomoci nelze školu prakticky dostudovat. Jak ale vybrat takovou, která splní všechny nároky na tisk školních prací a její provoz vás nezruinuje?
Cena je u studentské tiskárny samozřejmě zásadním faktorem, v první řadě je ale třeba určit, k čemu všemu zařízení poslouží. Zeptejte se sami sebe, zda budete:
- tisknout jen černobíle, nebo zda zařízení využijete i k barevnému tisku fotografií a grafických prací,
- potřebovat také funkci skenování,
- tisknout pravidelně, nebo jen občas (např. pár stran jednou měsíčně),
- tisknout na papíry velikosti A4, nebo zda budete potřebovat zařízení pro velkoformátový tisk.
Různé kombinace odpovědí vás dovedou k různým kategoriím tiskáren - a teprve v jejich rámci je možné bavit se o levnějších a dražších zařízeních. Pojďme se na jednotlivé faktory podívat blíže.
1) Černobílý vs. barevný tisk
Možná si myslíte, že černobílé tiskárny patří na stránky učebnic historie, tato zařízení ale stále mají své místo v řadě kanceláří i studentských pokojů. Černobílé tiskárny využijí např. studenti práv, ale i jiných humanitních (a dokonce i technických) oborů.
Tato zařízení jsou oproti barevným tiskárnám levnější na pořízení i provoz, a to zejména v úsporném (ekologickém) režimu. Využít můžete inkoustové i laserové tiskárny - záleží, jak často a v jakém množství budete tisknout (viz bod 3).
Barevné tiskárny jsou pak logicky nezbytné pro tisk barevných dokumentů. Ale pozor, záleží na jejich povaze:
- pro tisk fotografií a kvalitních grafik zvolte barevnou inkoustovou tiskárnu, např. HP All-in-One Officejet Pro 8023 (ale dejte pozor na to, abyste zařízení používali pravidelně - viz bod 3),
- pro tisk schémat a ilustrací zvolte laserovou barevnou tiskárnu, např. Xerox C235V_DNI.
V čem se oba typy zařízení liší? Inkoustové tiskárny jsou levnější a tisknou ve vysoké kvalitě detailní barevné přechody, zároveň ale mají vyšší tiskové náklady (ty lze ovšem snížit používáním tzv. kompatibilních náplní). Laserové tiskárny jsou dražší, ale vytištění jedné strany stojí méně. Trvá také několik minut, než jsou po spuštění připraveny k tisku.
2) Přídavné funkce (skenování)
Většina tiskáren je už dnes standardně vybavena čtečkou paměťových karet a Wi-Fi připojením pro bezdrátový tisk (i z telefonu). Řada funkcí, které studenti často využívají, jim ale chybí.
Jedním z takových přídavných zařízení je skener, kterým jsou vybaveny tzv. multifunkční tiskárny (označují se také jako multifunkce). Tyto přístroje mohu tisknout barevně i černobíle a laserovou i inkoustovou technologií. Vybírejte je proto i podle předchozího bodu a také s ohledem na očekávaný typ skenování:
- manuální skenování (pouze jedna strana listu) - zmíněná Xerox C235V_DNI (barevný laserový tisk) nebo EPSON Ink Expression Premium XP-6000 A4 (barevný inkoustový tisk),
- automatické, oboustranné skenování většího množství dokumentů - HP All-in-One Officejet Pro 8023 (barevný inkoustový tisk).
3) Frekvence tisku
Volba inkoustového vs. laserového zařízení záleží do velké míry na tom, jak často budete tisknout. Jednou z nevýhod inkoustové tiskárny je totiž tendence k zasychání náplní. K tomu dochází, pokud netisknete déle než několik týdnů. Zaschlý inkoust znehodnotí tiskovou hlavu (součástka, kudy barva tryská) a je třeba ji vyměnit.
Plánujete-li tisknout jen pár listů měsíčně, je lepší sáhnout po laserové tiskárně. Pokud přesto potřebujete inkoustové zařízení (např. na tisk fotek), alespoň jednou za dva týdny proveďte zkušební tisk.
4) Formát papíru
Většina tiskáren tiskne na listy formátu A4, některá zařízení zvládají i papíry A3 (např. barevná laserová multifunkce HP LaserJet MFP M442dn). Existují ale i tiskárny pro větší formáty papíru, např.:
- EPSON SureColor SC-P900 (až do formátu A1+),
- EPSON SureColor SC-T3100x 220V (až do formátu A1),
- Canon ImagePROGRAF TM-200 (až do formátu A1).
Všechna tato zařízení tisknou barevným inkoustem a hodí se např. pro studenty technických oborů pro tisk výkresů, využijí je ale i grafici. Je ale třeba počítat s jejich vyšší cenou (řádově nižší desítky tisíc Kč).
Související produkty
Podobné články
Jak tisknout z mobilních zařízení: Průvodce pro začátečníky
Zabudované fotoaparáty ve smartphonech už téměř nahradily kompaktní foťáky. S rostoucím prostorem vnitřní paměti a zvyšováním operačního výkonu se z chytrých telefonů stávají plnohodnotné pracovní nástroje, které nezřídka suplují přenosné počítače. Není divu, že poptávka po tisku přímo z mobilů a tabletů, roste. Pojďte si přečíst více o tom, jak tisknout z mobilních zařízení.
Celý článek »Originální vs. kompatibilní toner aneb najdi 5 rozdílů
Tu otázku si položil snad každý z nás. Co je lepší: drahý originál, nebo levná kopie? Kvalitní oblečení, špičková elektronika, luxusní hodinky a šperky… to vše je žhavé zboží, po němž touží řada z nás. Žádný div, že se najdou koumáci, kteří se rozhodnou na popularitě oblíbených značek parazitovat a chtějí si trochu přivydělat. Začnou vyrábět levnější napodobeniny těchto výrobků, které se mají původnímu vzoru aspoň trochu přiblížit. Nebo jej dokonce předčit. Znáte to: Čím víc pruhů, tím víc Adidas. A jaké jsou vlastně rozdíly mezi originálními a kompatibilními tonery? Právě o tom je náš článek.
Celý článek »