4 nejčastější problémy s tiskárnou Canon a jak na ně
Tiskárny společnosti Canon patří mezi nejspolehlivější zařízení na trhu, menší porucha se ale nemusí vyhnout ani jim. V následujících řádcích se proto zaměříme na nejčastější problémy s nimi a jejich řešení pro případ, že s tiskem spěcháte, nemáte po ruce návod a na volání na zákaznickou podporu není čas.
Osvědčený postup, kterým vyřešíte většinu problémů s tiskárnou a s kvalitou tisku bohužel neexistuje. Dá se však říci, že spousty problémů dokáže vyřešit pouhý restart tiskárny. Ten provedete tak, že tiskárnu vypnete, odpojíte od elektrické sítě, počkáte 30 sekund, přístroj opět zapojíte a zapnete. Teprve pokud nepomůže tento postup a chyby při tisku přetrvávají, zkuste další metody.
Tiskárna není jen tisková hlava a inkoust. Zajímá vás historie společnosti Canon? Napsali jsme pro vás článek Canon: Příběh jedné z nejinovativnějších značek na světě
1) Tiskárna nerozezná vložený toner nebo hlásí nedostatek barvy
Nerozpoznání vloženého toneru nebo hlášení nedostatku barvy jsou jedněmi z nejčastějších problémů tisku, které nastávají po výměně originálních i alternativních náplní do tiskárny. Doprovází je zobrazení chybového okna na počítači či displeji tiskárny, popřípadě a blikání varovné kontrolky na ní. Jak tento problém řešit?
Nejprve otevřete tiskárnu a zkontrolujte správné usazení tonerů. Ujistěte se, že jste z náplní odstranili ochrannou plombu a vložili je na správná místa – tiskárna naštěstí barevné tonery ve špatných slotech dokáže rozpoznat a dá vám o tom vědět. Náplň do tiskárny je potřeba správně „zaklapnout“ tak, jak můžete vidět na obrázku níže.
Další možnou příčinou nerozeznání toneru či chybného hlášení nedostatku barvy může být problém s kontakty, které zajišťují komunikaci náplně s tiskárnou. Pro kontrolu tiskárnu odpojte od elektrické sítě a zkontrolujte dotykové plochy na toneru i v samotné tiskárně. Případné nečistoty odstraňte suchým, bavlněným hadříkem či utěrkou z mikrovlákna; pomoci si můžete nanesením technického lihu na hadřík. Naopak voda je pro čištění tohoto typu naprosto nevhodná.
Tip: Hadříky, utěrky a další pomůcky, které vám pomohou udržet si bezchybnou kvalitu tisku i čistou tiskárnu a kancelář najdete v kategorii Hygiena + Drogerie.
Když dochází náplň do tiskárny
Pokud vám začne docházet náplň v tiskárně, poznáte to tak, že tisk bude slabší a slabší (a také vám tiskárna nahlásí, že barva dochází). U laserových tiskáren můžete zkusit ještě jeden poslední trik, než poběžíte nakoupit novou náplň.: Tonerovou kazetu vyjměte a lehce s ní zatřepejte. Tím se odlepí zbytky tonerového prášku od stěn, které lze následně využít pro tisk. Takto získaný prášek nevydrží ale příliš dlouho, takže toto řešení skutečně berte jen jako “nouzovku”, která vám nákup nového toneru oddálí doslova o pár vytištěných stran.
Jak vyměnit barvu v tiskárně Canon
Výměna barvy v tiskárnách Canon je u všech modelů velmi jednoduchou záležitostí, která vám zabere prakticky jen pár desítek sekund či maximálně jednotky minut. Ať už vlastníte inkoustovou či laserovou tiskárnu, výměnu provedete jednoduše tak, že zařízení otevřete na příslušném místě (různé typy tiskáren mají různě umístěné tonery či cartridge, kvůli čemuž bohužel nelze popsat univerzální cestu k nim), “odjistíte” starý toner buď vycvaknutím ze západek či odemknutím jistícího zámku a následně jej už jen vyjměte z tiskárny. Jakmile tak učiníte, stačí jen nový toner zbavený veškerých balících materiálů, potažmo zátek vložit do tiskárny na příslušné místo, zajistit jej pomocí zacvaknutí do západek či jistícím zámkem a následně tiskárnu uzavřít. Tiskárna poté automaticky po zapnutí nový toner “nainstaluje” zkušebním tiskem a je hotovo. Od této chvíle tedy lze zařízení využívat zcela standardním způsobem.
Staré tonery jsou již nevyužitelné, takže je můžete bezstarostně vyhodit či se jich jinak standardně zbavit. V žádném případě s nimi však nemanipulujte například v blízkosti ohně, jelikož by se mohly zbytky náplně v nich v krajním případě až vznítit a zranit vás, popřípadě poškodit své okolí. S ohledem na tuto skutečnost tak nemá ve výsledku ani smysl staré tonery jakkoliv uchovávat, jelikož jsou ve výsledku stejně v prázdném stavu k ničemu.
Reset toneru v tiskárně
Další z možných příčin, proč tiskárna novou náplň nerozpozná, je špatné nastavení čipu z výroby. Toner či cartridge je pak třeba resetovat, což může být poměrně náročné. Postup jednoduše shrnuje toto video:
2) Tiskárna netiskne
Mezi nejhorší noční můry každého, kdo rychle potřebuje něco vytisknout, je, že tiskárna netiskne, nebo dokonce vůbec nereaguje. V takovém případě se v první řadě ujistěte, že je tiskárna správně zapojena do elektrické sítě a připravena k tisknutí. To poznáte podle toho, že kontrolka u tlačítka ON/OFF přestane zeleně blikat.
Vaše další “kontrolní” kroky by měly vést do zásobníku papíru, který nesmí být z logiky věci prázdný a zároveň v něm musí být papíry umístěny správně. Problémy mohou způsobovat například zkroucené papíry, které si tiskárna není schopna do sebe “vtáhnout”. Aby se problémy kvůli zkroucení projevily, je sice zpravidla třeba, aby byl papír prohnut minimálně o půl centimetru (nejedná-li se o tvrdé papíry 164 g/m2 až 350 g/m2, u kterých je třeba prohnutí nulové), pro hladký průběh je nicméně vždy lepší využívat papíry s kroucením co možná nejmenším, ideálně pak žádným. Dále je dobré pamatovat třeba i na to, že tiskárna nesmí být papírem přeplněná, jelikož to může ve výsledku vést při nechtěném “vtáhnutí” více papírů současně až k zaseknutí celé tiskárny.
Běžným problémem je také špatné spojení tiskárny s počítačem. Pokud často měníte pracovní prostředí, může se stát, že jste v nastavení tisku nezvolili správnou tiskárnu (tedy místo té doma se svůj dokument snažíte poslat například do tiskárny v práci). Kromě nastavení výchozí tiskárny byste před tiskem měli zkontrolovat ještě pár dalších věcí.
Než zmáčknete tlačítko tisk:
- Zkontrolujte, zda je zapojený USB kabel, popř. jestli máte správně nastavené Wi-Fi spojení.
- Ujistěte se, že máte na počítači nainstalované aktuální ovladače. Stáhnout si je můžete na oficiálních stránkách společnosti Canon – stačí zadat název tiskárny.
- Pokud tiskárna netiskne nebo z ní vychází čisté bílé listy, mohou být příčinou zlomené tiskové hlavy nebo pravděpodobněji nedostatek inkoustu či tonerového prášku. Při tisku proto zkontrolujte také množství inkoustu či toneru v tiskárně.
- Další častou překážkou v tisku jsou nadbytečné úlohy v tiskové frontě. Smažte je a zkuste dokument či obrázek znovu vytisknout.
Tiskové úlohy smažete hromadně několika kliknutími
3) Problém se špatnou kvalitou tisku
Mezi další možné problémy s tiskárnou Canon patří i ty s kvalitou tisku. Hlavní příčinou špatné kvality tisku bývají většinou levné, nekvalitní náplně do tiskárny – kupujte proto jen originální či alternativní tonery a cartridge od prověřených výrobců. O rozdílu mezi oběma typy náplní zjistíte více v článku Mám koupit originální, nebo neoriginální toner?.
Co když jsou ale náplně kvalitní a přesto je trápí špatná kvalita tisku? Na vině mohou být zanesené trysky či prášek z náplně do tiskárny.
Inkoustová tiskárna špiní papír? Kvalitu tisku mohou ovlivnit zanesené trysky
U inkoustových tiskáren se – zejména, když dlouho netisknete – stává, že se trysky tiskové hlavice zanesou inkoustem. Tiskárna špiní papír, na kterém pak vznikají šmouhy, anebo část vytisknutého dokumentu chybí nebo je bledá.
Tiskové hlavy vyčistíte pomocí funkce automatického čištění tiskové hlavy, kterou je vybavena každá moderní tiskárna Canon. Vyčištění spustíte z ovladače tiskárny. Tisková hlava při čištění nasaje větší množství inkoustu a tím dojde k rozpuštění zaschlých zbytků barviva. Tím se celá tisková hlava pročistí a kvalita tisku by měla být jako dříve. Pokud pak problém po prvním čištění nezmizí, zkuste jej zopakovat víckrát.
Tiskárna špiní papír a vy stále nevíte, jak se této nepříjemnosti při tisku zbavit? Detailnější popis čištění naleznete v článku Zaschlá barva v inkoustové tiskárně: Radíme, jak problém vyřešit a jak mu předejít.
Laserová tiskárna: problém se sypkostí tonerového prášku
Náplň tonerů pro laserové tiskárny tvoří barevný prášek, který se během tisku „napéká“ na papír. Kvůli sypké konzistenci se může stát, že prášek přilne ke stěnám náplně, což má neblahý dopad na kvalitu tisku. V takovém případě pomůže toner vyjmout a jemně s ním zatřást. Dejte ale pozor, abyste prášek naopak ještě nevysypali do tiskárny.
Je ale možné, že kvalitu tisku vaší laserové tiskárny ovlivňuje ještě něco jiného. Doporučujeme prostudovat také nejběžnější závady laserových tiskáren, prozkoumat manuál výrobce pro danou tiskárnu, který zpravidla obsahuje taktéž výčet nejčastějších problémů a v případě nutnosti se obraťte na odborníka, který vám s řešením problému pomůže.
Další tipy naleznete v článku Co může za špatný tisk aneb nejčastější problémy a jejich řešení.
4) Zaseknutý papír v tiskárně
Mezi nejčastější chyby tisku patří i zaseknutý papír v tiskárně. Přestože jsou tiskárny Canon vybavené senzorem pro detekci papíru, může k zaseknutí papíru v mechanismu tiskárny výjimečně dojít.
Před tiskem se proto vždy ujistěte, že do tiskárny vkládáte vhodný papír – řada zařízení má např. problém s tisknutím na recyklovaný papír. Raději také zkontrolujte, zda listy sedí v zásobníku tak, jak mají.
V případě, že k zaseknutí papíru v tiskárně přecejen dojde, přístroj vypněte a odpojte. List papíru pak jemně vytáhněte a otevřením tiskárny se ujistěte, že v mechanismu nezůstaly žádné zbytky papíru.
Pokud byste papír z tiskárny rvali násilím, je velmi pravděpodobné, že se roztrhne a kus vám zůstane v ruce, zatímco zbylý kus pak v tiskárně. V případě, že v tiskárně zůstane malý kousek papíru, který nebudete schopni vyndat, raději se poraďte s odborníkem. Právě tento kousíček může nejen ovlivnit kvalitu tisku, ale především zcela znemožnit jakékoli další tisknutí. Tiskárnu pravděpodobně budete muset rozebrat, abyste ji opět zprovoznili k tisku.
Zbytky papíru nevyhazujte do koše
Staré a nepotřebné dokumenty a zbytky zaseknutého nebo potištěného papíru, na kterém jsou šmouhy, nevyhazujte do koše. Vedle správné recyklace si vy i vaše děti s takovým papírem můžete užít ještě mnoho zábavy! Více vám povíme v článku co s potisknutým papírem.
Související produkty
Podobné články
Co dělat, když tiskárna špatně tiskne aneb nejčastější problémy s tiskem a jak na ně
Právě vám došla náplň do tiskárny, takže si pořídíte nový toner nebo cartridge, vložíte náplň do své laserové nebo inkoustové tiskárny, v počítači otevřete požadovaný dokument a pošlete ho “do tisku”. V ideálním případě na konci tohoto procesu držíte v ruce papír s pěkně vytištěným textem nebo obrázkem. Co když ale vše není tak, jak má a výtisk, který vám vyjede z tiskárny, je v otřesné kvalitě ať už z hlediska podání barev nebo třeba kvality papíru? Zřejmě vás čeká prvotní šok, který vystřídá celá řada otázek. Stojí za problémy s kvalitou tisku skutečnost, že jste koupili vadnou náplň, nebo je chyba v tiskárně? Bohužel, univerzální odpověď na tyto otázky neexistuje, protože problémy mohou být zapříčiněny celou řadou faktorů. Jelikož se však některé chyby opakují výrazně častěji než jiné, v následujícím článku jsme shrnuli nejčastější potíže, které v souvislosti s kvalitou tisku mohou nastat. Samozřejmě u nich najdete i rady, jak je odstranit.
Celý článek »Canon: Příběh jedné z nejinovativnějších značek na světě
První fotoaparát vyrobili už v roce 1934 a krom toho, že se velmi nápadně podobal v té době věhlasným fotoaparátům Leica, na něm nebylo nic moc zajímavého. Za těch 85 let svojí existence se nakonec Canon vyšplhal na horní příčky žebříčku nejinovativnějších firem světa. S více než třemi tisíci patenty je po právu považován za globálního technologického lídra na trhu zobrazovací techniky. Pojďte se začíst do příběhu značky Canon.
Celý článek »