4 nejčastější problémy s tiskárnami Canon (a jak je vyřešit)

11. 5. 2020

11. května 2020, 10:00 | Tiskárny značky Canon patří mezi spolehlivá zařízení, menší porucha se ale nemusí vyhnout ani jim. V tomto článku naleznete seznam nejčastějších problémů tiskáren značky Canon a jejich řešení pro případ, že s tiskem spěcháte, nemáte po ruce návod a na volání zákaznické podpoře není čas.

Osvědčeným postupem, jak vyřešit většinu problémů s tiskárnou, je restart zařízení. Tiskárnu vypněte, odpojte od elektrické sítě, počkejte 30 sekund a přístroj opět zapojte a zapněte. Teprve pokud nepomůže tento postup, zkuste další metody.

Obsah článku (seznam problémů):

  • tiskárna nerozezná vložený toner (nebo hlásí nedostatek barvy),
  • tiskárna netiskne,
  • kvalita tisku je nízká,
  • papír je v tiskárně zaseknutý.

Chcete si přečíst o historii společnosti Canon? Napsali jsme pro vás článek Canon: Příběh jedné z nejinovativnějších značek na světě

1) tiskárna nerozezná vložený toner (nebo hlásí nedostatek barvy)

Jeden z nejčastějších problémů, který nastává po výměně originálních i kompatibilních náplní. Doprovází jej zobrazení chybového okna na počítači a často i blikání varovné kontrolky na tiskárně. Jak tento problém řešit?

Nejprve otevřete tiskárnu a zkontrolujte správné usazení tonerů. Ujistěte se, že jste z náplní odstranili ochrannou plombu a vložili je na správná místa – tiskárna naštěstí barevné tonery ve špatných slotech dokáže rozpoznat. Náplň je potřeba správně „zaklapnout“, viz obrázek:

g0055578-nahled2.png

Někdy bývá problém s kontakty, které zajišťují komunikaci náplně s tiskárnou. Zařízení odpojte od elektrické sítě a zkontrolujte dotykové plochy na toneru i v samotné tiskárně. Případné nečistoty se odstraňte suchým, bavlněným hadříkem či utěrkou z mikrovlákna; pomoci si můžete nanesením technického lihu na hadřík. Rozhodně se vyhněte čištění vodou!

Restart toneru

Jednou z příčin, proč tiskárna novou náplň nerozpozná, je špatné nastavení čipu z výroby. Toner či cartridge je pak třeba resetovat, což může být poměrně náročné. Postup shrnuje toto video:

Postup resetování čipu náplně pro tiskárnu Canon

2) tiskárna netiskne

V první řadě se ujistěte, že je zařízení správně zapojené do elektrické sítě a připravené k tisknutí. To poznáte podle toho, že kontrolka u tlačítka ON/OFF přestane zeleně blikat. 

Častým problémem špatné spojení tiskárny s počítačem. Zkontrolujte, zda je zapojený USB kabel, popř. jestli máte správně nastavené Wi-Fi spojení. Také se ujistěte, že máte na počítači nainstalované aktuální ovladače. Stáhnout si je můžete na oficiálních stránkách společnosti Canon – stačí zadat název tiskárny.

Další častou překážkou v tisku jsou nadbytečné úlohy v tiskové frontě. Smažte je a zkuste dokument či obrázek znovu vytisknout.

cancel_all_documents-nahled2.jpg

Tiskové úlohy smažete hromadně několika kliknutími

3) problém s nízkou kvalitou tisku

Hlavní příčinou tohoto problému bývají levné, nekvalitní náplně – kupujte proto jen originální či kompatibilní tonery a cartridge od prověřených výrobců. O rozdílu mezi oběma typy náplní zjistíte více v článku Mám koupit originální, nebo neoriginální toner?.

Co když jsou ale náplně kvalitní?

Inkoustová tiskárna: zanesené trysky

U inkoustových tiskáren se – zejména při delším nepoužívání – stává, že se trysky tiskové hlavice zanesou inkoustem. Na papíru pak vznikají šmouhy a/nebo část vytisknutého dokumentu chybí nebo je bledá.

Hlavici vyčistíte pomoci funkce automatického čištění tiskové hlavy, kterou je vybavena každá moderní tiskárna Canon. Vyčištění spustíte z ovladače tiskárny – hlavice nasaje větší množství inkoustu a tím dojde k rozpuštění zaschlých zbytků barviva.

Detailnější popis čištění naleznete v článku Zaschlá barva v inkoustové tiskárně: Radíme, jak problém vyřešit a jak mu předejít.

Laserová tiskárna: problém se sypkostí tonerového prášku

Náplň tonerů pro laserové tiskárny tvoří barevný prášek, který se během tisku „napéká“ na papír. Kvůli sypké konzistenci se může stát, že prášek přilne ke stěnám náplně. V takový okamžik pomůže toner vyjmout a jemně s ním zatřást. Dejte ale pozor, abyste prášek naopak nevysypali.

Další tipy naleznete v článku Co může za špatný tisk aneb Nejčastější problémy a jejich řešení.

4) zaseknutý papír v tiskárně

Přestože jsou tiskárny Canon vybavené senzorem pro detekci papíru, může k zaseknutí papíru v mechanismu přístroje výjimečně dojít. 

Před tiskem se proto vždy ujistěte, že do tiskárny vkládáte vhodný papír – řada zařízení např. problém s tisknutím na recyklovaný papír. Raději také zkontrolujte, zda listy sedí v zásobníku tak, jak mají.

Pokud k zaseknutí dojde, přístroj vypněte a odpojte jej. List pak jemně vytáhněte a otevřením tiskárny se ujistěte, že v mechanismu nezůstaly žádné zbytky papíru.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Mám koupit originální, nebo neoriginální toner?

Vyplatí se na tonerech šetřit? A kolik nás takové šetření může stát? Vysvětlíme si rozdíly mezi neoriginálními (renovovanými,...

Canon: Příběh jedné z nejinovativnějších značek na světě

První fotoaparát vyrobili už v roce 1934 a krom toho, že se velmi nápadně podobal v té době věhlasným fotoaparátům Leica, na něm nebylo nic...

03. 10. 2019

Doprava zdarmapro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!
Doručení do druhého dneJsme fakt rychlí
Doživotní záruka na náplněNašemu zboží prostě věříme
Garance proti poškození tiskárnyKdyž se něco stane, je to na nás