Jak vybrat domácí tiskárnu: Hlavní parametry výběru
Výběr správné domácí tiskárny se může na první pohled zdát jako neřešitelný úkol. Pokud si ale položíte ty správné otázky, máte napůl vyhráno. Pojďme se podívat, jak vybrat tiskárnu, k čemu tiskové zařízení doma využijete a podle jakých parametrů se řídit.
5 dobrých důvodů, proč si domů pořídit tiskárnu
Zvažujete, zda se vám tiskové zařízení přeci jen vyplatí? Možná vás přesvědčí následující argumenty – díky tiskárně:
- snížíte tiskové náklady až na několik halířů za jednu stránku,
- si vytiskněte fotografie z dovolené, oslavy a dalších akcí,
- okopírujete či naskenujete potřebné dokumenty (v případě multifunkčního zařízení),
- můžete pohodlně pracovat z domova,
- zabavíte děti a sami budete kreativnější.
Rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou
Pokud si kladete otázku, jak vybrat tiskárnu, měli byste už dopředu počítat s tím, že je před vámi celá řada důležitých rozhodnutí. Suverénně nejdůležitějším rozhodnutím, které před vámi při výběru domácí tiskárny stojí, je to, zda sáhnout po laserové, nebo raději inkoustové variantě. Oba typy mají totiž svá pro a proti, přičemž každý se více hodí na něco jiného. Přesně kvůli tomu nelze tak úplně říci, jaká se právě vám vyplatí, jelikož je třeba vždy výběr tiskárny přizpůsobit potřebám daného uživatele. Hlavní rozdíly jednotlivých technologií jsme nicméně shrnuli už dříve v článku Laserové vs. inkoustové tiskárny, takže v následujících řádcích se budeme celou problematikou zabývat spíš povrchově.
Nevíte-li, jak vybrat tiskárnu do domácnosti, nezoufejte - stačí si totiž ve výsledku ujasnit, co přesně od ní vlastně očekáváte. Obecně se dá říci, že pokud hledáte co možná nejuniverzálnější tiskárnu pro tisk dokumentů, ale třeba i fotek, obrázků a tak podobně, nemá pro vás smysl jiná než inkoustová tiskárna se skenerem. Tento typ tiskárny je totiž právě pro tisk fotek výrazně vhodnější než laserové modely, přičemž navíc jej lze sehnat velmi levně, díky čemuž si jej tak může dovolit takřka každý. Na druhou stranu je tu však i pár nevýhod, se kterými je třeba počítat. Klady ve formě kvalitního tisku fotek či nízké pořizovací ceny jsou totiž částečně vykoupeny vyššími náklady na tisk, jelikož cartridge jsou dražší než tonery do laserových tiskáren (z hlediska přepočtu na výtisky), ale taktéž nižší rychlostí tisku či možností zaschnutí inkoustu. K tomu sice dochází jen v případě, že netisknete příliš často, když už k němu však dojde, je s řešením mnohdy kříž.
Tip: Problémům se zaschlým inkoustem jsme se věnovali v našem starším článku Zaschlá barva v inkoustové tiskárně: Radíme, jak problém vyřešit a jak mu předejít. Pokud tedy s něčím podobným bojujete, či se zkrátka chcete jen dopředu dozvědět, co vás může čekat, nenechte si jej ujít.
Domácí laserová tiskárna: Tipy na TOP produkty
Prohlédněte si kompletní nabídku laserových tiskáren v naší nabídce
Pokud si na tisk fotek v domácích podmínkách příliš nepotrpíte, mohla by pro vás být lepším řešením laserová tiskárna. Nepatrně vyšší pořizovací náklady jsou u laserových tiskáren vykoupeny velkými úsporami za provoz, rychlostí a kvalitou tisku textových dokumentů. Technologie tisku u laserových tiskáren navíc zaručuje, že toner nikdy nevyschne. I laserové tiskárny lze navíc samozřejmě používat jako domácí tiskárnu se skenerem, jelikož jsou i v této verzi k dispozici. Znovu však zdůrazňujeme, že na tisk obrázků a fotek jsou tyto tiskárny nevhodné a pokud tedy už teď víte, že čas od času přeci jen nějaký obrázek vytisknout potřebujete a to v patřičné kvalitě, nemá smysl nad laserovou tiskárnou ani přemýšlet. Pokud ale tisknout obrázky nepotřebujete, domácí barevná laserová tiskárna se skenerem je určitě super volba.
Pokud vám stále není jasné, pro koho že vlastně inkoustové a laserové tiskárny jsou, níže naleznete u každé 5 bodů, které vám to ve zkratce ujasní:
Po laserové tiskárně na doma sáhněte, pokud:
- jde vám o co nejlevnější tisk,
- potřebujete kvalitní tisk dokumentů,
- preferujete při tisku co nejvyšší rychlost v kombinaci s vysokou kvalitou,
- tisknete hodně stránek textu, nebo naopak tisknete jen sporadicky,
- nepotřebujete tisknout fotky ani barevné obrázky.
Inkoustovou tiskárnu pro domácí použití zvolte, když:
- chcete tisknout barevné fotky ve vysoké kvalitě,
- nepotřebujete tisknout velké množství textových dokumentů,
- tisknete méně, ale pravidelně,
- jde vám o co nejnižší pořizovací cenu tiskárny,
- nevadí vám vyšší náklady na tisk.
Domácí inkoustová tiskárna: Tipy na TOP produkty
Prohlédněte si kompletní nabídku inkoustových tiskáren v naší nabídce
Vybírat podle ceny? Ano i ne
Tiskárny lze v dnešní době sehnat již opravdu velmi levně, zejména pak ty inkoustové. Kromě počáteční ceny zařízení je však třeba myslet taktéž na to, kolik bude stát její provoz. Rozhodně totiž neplatí, že nízká pořizovací cena znamená i nízkou provozní cenu do budoucna, ba právě naopak. Pořizovací cena tiskárny tvoří totiž ve výsledku jen zlomek celkových nákladů, které na její provoz musíte vynaložit. Rozhodující by pro vás měla být cena tonerů a cartridgí do vámi zvažované tiskárny. A jelikož obecně platí, že cartridge vychází v přepočtu na počet stran dráž než tonery, byť je cena tonerů jako taková vyšší, z dlouhodobého hlediska se vyplatí spíše tiskárny laserové - avšak jak zaznělo výše, jen někomu. Přesně z tohoto důvodu by tak měla být cena jen jedním z pomocných aspektů při výběru tiskárny, rozhodně ne tím hlavním.
Jak spočítat, kolik vás bude stát provoz tiskárny?
Zjistit, kolik toho na danou náplň do tiskárny vytisknete, je naprosto jednoduché. Na obalu každého toneru nebo cartridge totiž výrobce udává údaj, kolik standardizovaných stran (5 % pokrytí při tisku) tiskárna s danou náplní vytiskne.
Vyhledejte si požadovaný model tiskárny a nechte si vypsat všechny náplně, které pro něj nabízíme. Pak už stačí jednoduše vydělit cenu konkrétní náplně počtem udávaných tisknutelných stran a získáte průměrnou cenu za tisk jedné stránky.
Cena náplně do tiskárny/počet tisknutelných stran = průměrná cena za tisk jedné stránky.
Je dobré vědět, že na trhu naleznete jak náplně do tiskáren z dílny jejich výrobců (tedy originální), ale taktéž kompatibilní (alternativní) z dílny výrobců třetích stran, přičemž rozdíl mezi nimi je zřejmě každému jasný - je jím cena. Zatímco originální náplně jsou obecně dražší, kompatibilní se snaží utáhnout zákazníky právě na nízkou cenu v kombinaci se specifikacemi stejnými či minimálně velmi blízkými s originálními náplněmi. A pravdou je, že u mnoha výrobců se to daří na výbornou, jelikož cartridge i tonery z jejich dílny jsou kvalitativně skutečně s originálními náplněmi srovnatelné a to za výrazně nižší cenu. Je nicméně vždy dobré před nákupem prostudovat co možná nejvíce recenzí od běžných uživatelů, které vám udělají jasno o tom, zda se chystáte koupit kvalitní produkt. U originálu máte pak samozřejmě jistotu kvality zaručenou.
Tip: Šetřit nemusíte jen kupováním kompatibilních nebo chcete-li alternativních cartridgí a tonerů, ale taktéž dodržováním pár zásad, které vašim peněženkám dokáží odlehčit. Tématu šetření při tisku jsme se věnovali v našem starším článku 9 rad, jak ušetřit za tisk. Pokud byste tedy rádi alespoň něco málo ušetřili, určitě si jej prostudujte.
Myslete ekologicky i ekonomicky – tiskněte oboustranně
Úspora papíru je při oboustranném tisku významná – a se stále větším tlakem na šetrnost k životnímu prostředí není divu, že se automatický oboustranný tisk pomalu stává standardem i u domácích tiskáren. V současnosti navíc tuto funkci podporuje bezmála každá druhá tiskárna na trhu. Nebavíme se přitom “jen” o pomoci planetě Zemi, ale taktéž samozřejmě o pomoci vaší peněžence. Kancelářský papír sice není vyloženě drahou záležitostí, ale pokud toho člověk tiskne skutečně dost, i on se do rodinných financí dokáže - zejména v dnešní době extrémně zvyšujících se cen - promítnout.
Tiskárny, které tuto funkci postrádají, mají zpravidla alespoň možnost ručního oboustranného tisku. Nemějte ale strach, že byste museli každou stránku po vytištění ručně obracet. Tiskárna při nastavení oboustranného ručního tisku vytiskne každou lichou stránku, vy potom ručně přesunete vytištěné stránky zpět do podavače papíru a tiskárna dotiskne sudé stránky dokumentu.
Tip: Planetě Zemi nepomůžete jen oboustranným tiskem. V našem starším článku 6 tipů, jak při tisku snížit dopad na životní prostředí vám poradíme další věci, jak na to. Všechny jsou přitom naprosto jednoduché a tedy praktikovatelné třeba i v práci.
Jak si poradit s většími formáty papíru?
Na rozdíl od oboustranného tisku zůstává tisk na větší než klasický formát papíru A4 stále převážně devízou kanceláří a profesionálních tiskáren. I přesto se ovšem v segmentu tiskáren, které zvládají tisknout na papír formátu A3 až A1, objevují poslední dobou na trhu domácí zařízení za relativně přijatelné ceny. Jejich výběr najdete v článku o velkoformátových tiskárnách. Pokud však už teď víte, že byste něco většího potřebovali vytisknout jen jednou za čas, už kvůli prostorové náročnosti těchto tiskáren doporučujeme raději spoléhat i nadále na copycentra a tak podobně, jelikož v nich tisk zpravidla nevyjde příliš draho a vy jej máte bez práce a zabraného prostoru.
Jde vám o rychlost? Není to jen o tiskárně
Rychlost tisku udává počet stránek, které je tiskárna schopná vytisknout za minutu (anglicky PPM – pages per minute). Rychlost tisku závisí na mnoha faktorech, mimo jiné na:
- obsahu a složitosti dokumentu,
- druhu tisku (barevný vs. černobílý),
- požadované kvalitě výstupu (rozlišení – DPI),
- typu připojení tiskárny (přes USB či bezdrátově),
- typu a formátu papíru.
Při výběru domácí tiskárny je dobré vědět, že udávaný počet stránek za minutu zvládne tiskárna vytisknout při 5% pokrytí stránky. Při tisku fotografií se tak rychlost tisku rapidně snižuje. Inkoustové tiskárny tisknou o něco pomaleji než tiskárny laserové. Pro představu: průměrná laserová tiskárna vytiskne 25 až 30 stran za minutu, kdežto inkoustová tiskárna má průměr vytištěných stránek za minutu okolo 20. Na první pohled se sice nejedná o až tak velký rozdíl, ale pokud člověk potřebuje denně tisknout třeba 100 výtisků, už se bavíme o rozdílu minut či větším, což není úplně málo.
Další funkce tiskárny, které se mohou hodit
Jak již bylo několikrát zmíněno výše, do domácnosti je ideální sáhnout po tiskárně multifunkční - tedy té, která je vybavena funkcí skenování a kopírování. Jedná se sice v dnešní době již víceméně o standard, čas od času se však najde na trhu nějaký ten výprodej skladů s tiskárnami, které těmito prvky nedisponují. Těm se tedy raději vyhněte, ať se pak nemusíte zbytečně omezovat.
Pokud plánujete tisk z více než jednoho zařízení, bude se vám hodit i další hojně vyhledávaná funkce, a to možnost připojit se k tiskárně bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi nebo Bluetooth. Tyto technologie dovolují tisknout z jakéhokoliv zařízení v síti odkudkoliv, kam dosáhne vaše domácí pokrytí. Osnovu prezentace na schůzku si tak snadno vytisknete z telefonu během nedělní odpolední siesty na zahradě. Kompatibilita s dalšími zařízeními jde ale u moderních tiskáren ještě dál. U barevných inkoustových fototiskáren připojíte snadno fotoaparát a využijete funkci přímého tisku fotek.
Usnadnit obsluhu vaší domácí tiskárny vám může i automatický podavač papíru. Tato funkce je velmi užitečná zvlášť u tiskáren, jež podporují oboustranný tisk. Podavač totiž stránky obrací za vás.
Jak tedy vybrat tiskárnu pro domácnost?
Nyní už byste měli mít jasno v tom, jak domácí tiskárnu vybrat. Kdybychom si ale tedy měli předešlé řádky ještě v rychlosti shrnout, při výběru se jednoduše zamyslete nad tím, jak často tisknete, v jakém objemu, a zda nutně potřebujete tisknout i barevné obrázky a fotky. Dejte dohromady další funkce domácí tiskárny, bez nichž se neobejdete, a vyberte zařízení, která splňují vaše požadavky. U tiskáren v užším výběru nakonec porovnejte náklady na tisk, popřípadě se zamyslete nad rychlostí. Po zodpovězení všech těchto otázek byste pak již měli svého favorita bez větších problémů najít.
Nejlepší domácí tiskárna: Výběr TOP produktů
Prohlédněte si kompletní nabídku tiskáren v naší nabídce
Medailonek autora
Jiří Filip
Dlouholetý šéfredaktor magazínů Letem světem Applem a Jablíčkář.cz, technický redaktor magazínu Zboží.cz, editor blogu TonerPartner, technologický nadšenec, hračička a recenzent v jedné osobě. Kromě zkoumání high-tech vychytávek dnešní doby ale i milovník vaření, výletů do přírody, rodiny a sportu, zejména toho týmového.
Podobné články
Jak si Montessori karty vyrobit doma pomocí tiskárny
Vzdělávání podle principů Montessori systému zažívá v posledních letech obrovský boom nejen v předškolní výchově, ale i doma. Ne všichni rodiče si ale nákladné karty mohou dovolit. Naštěstí je lze vyrobit doma - jen s pomocí tiskárny.
Celý článek »Jaká je životnost tonerů a cartridgí
Staré známé moudro praví, že nic netrvá věčně. V podstatě vše, co vidíte kolem sebe, včetně veškerých věcí, které si pořídíte, má nějakou životnost. Jak dlouho vám vydrží takový toner nebo cartridge? To jsme shrnuli v následujícím článku.
Celý článek »