Jak vybrat domácí tiskárnu: Hlavní parametry výběru

Domácí úkoly, občas nějaké lejstro, fotky z dovolené nebo narozeninový poukaz. už potřebujete vytisknout, okopírovat nebo naskenovat cokoliv, chcete mít doma tiskárnu, která to zvládne za každých okolností. Jak vybrat tiskárnu pro domácnost, aby vyhovovala vašim potřebám a vy neutratili majlant za její provoz? V následujícím článku vám poradíme s výběrem a představíme parametry, které sledovat u jednotlivých zařízení, aby vaše nová domácí tiskárna zvládla vše, co od očekáváte.

Laserová, nebo inkoustová? To je, tu běží!

Přestože se jejich výhody a nevýhody technologickým pokrokem pomalu, ale jistě smazávají, dilema laserová, nebo inkoustová, je stále to první, které při výběru nové tiskárny budete muset řešit. Hlavní rozdíly jednotlivých technologií jsme shrnuli dříve v článku Laserové vs. inkoustové tiskárny.

Ze vzájemného souboje laserových a inkoustových tiskáren vedeného na bitevním poli běžných domácností vycházejí v současnosti vítězně inkoustová multifunkční zařízení. Asi proto, že lépe vyhovují rozmanitým požadavkům domácností. Tisk, kopírování a skenování dokumentů zvládají obstojně a jejich hlavní výhodou je, že se zvládnou popasovat i s barevným tiskem ve vysoké kvalitě. V domácích podmínkách si tak na inkoustové tiskárně není problém vytisknout jak fotku do rodinného alba, tak i barevný poukaz na masáž manželce pod stromeček.

Pro tisk fotografií v domácích podmínkách zvolte inkoustovou tiskárnu.

Pro tisk fotografií v domácích podmínkách zvolte inkoustovou tiskárnu.

Hlavními nevýhodami inkoustových tiskáren jsou vyšší náklady na provoz a pomalejší tisk. Inkoustové tiskárny se příliš nehodí ani do domácností, které potřebují něco vytisknout jen sporadicky. Životnost cartridgí do inkoustových tiskáren bývá kratší než v případě tonerů do tiskáren laserových. Tekuté barvy v cartridgích totiž mají tendenci časem vysychat, a pokud u vás doma používáte tiskárnu „jednou za uherský rok“, budete muset čas od času nakoupit nové barvy i v případě, že ty staré jste nezvládli spotřebovat.

Pokud si na tisk fotek v domácích podmínkách příliš nepotrpíte, mohla by pro vás být lepším řešením laserová tiskárna. Nepatrně vyšší pořizovací náklady jsou u laserových tiskáren vykoupeny velkými úsporami za provoz, rychlostí a kvalitou tisku textových dokumentů. Technologie tisku u laserových tiskáren navíc zaručuje, že toner, na rozdíl od inkoustové cartridge, nikdy nevyschne.

Kdy zvolit laserovou tiskárnu pro domácí použití?

  • preferujete levnější tisk
  • potřebujete kvalitní a rychlý tisk dokumentů
  • tisknete hodně stránek textu, nebo naopak tisknete jen sporadicky
  • nepotřebujete tisknout fotky ani barevné obrázky

Kdy zvolit inkoustovou tiskárnu pro domácí použití?

  • chcete tisknout barevné fotky ve vysoké kvalitě
  • nepotřebujete tisknout velké množství textových dokumentů
  • tisknete méně, ale pravidelně
  • nevadí vám vyšší náklady na tisk

Vybírat podle ceny? Prodražit se může hlavně provoz

Nenechte se zmást. Nízká pořizovací cena tiskárny nemusí ani zdaleka znamenat, že nákupem ušetříte. Naopak, pořizovací cena tiskárny tvoří ve výsledku jen zlomek celkových nákladů, které na její provoz musíte vynaložit. Rozhodující by pro vás měla být cena tonerů a cartridgí do vámi zvažované tiskárny.

Jak spočítat, kolik vás bude stát provoz tiskárny?

Na obalu každého toneru nebo cartridge výrobce udává údaj, kolik standardizovaných stran (15% pokrytí při tisku) tiskárna s touto náplní vytiskne. Tento údaj udáváme i my u většiny náplní do tiskáren v našem e-shopu.

Vyhledejte si požadovaný model tiskárny a nechte si vypsat všechny náplně, které pro něj nabízíme. Pak stačí jednoduše vydělit cenu konkrétní náplně počtem udávaných tisknutelných stran a získáte průměrnou cenu za tisk jedné stránky.

Cena náplně do tiskárny / počet tisknutelných stran = průměrná cena za tisk jedné stránky

TIP: Znatelně ušetřit za provoz tiskárny se ale i nákupem neoriginálních tonerů a cartridgí, a to i o celých 80 %! Pokud by vás zajímaly další způsoby, jak tisknout levněji, sepsali jsme pro vás hned 9 rad, jak ušetřit za tisk.

Myslete ekologicky, tiskněte oboustranně

Úspora papíru je při oboustranném tisku významná a se stále větším tlakem na šetrnost k životnímu prostředí není divu, že se automatický oboustranný tisk pomalu stává standardem i u domácích tiskáren (v současnosti tuto funkci podporuje bezmála každá druhá tiskárna na trhu).

Tiskárny, které tuto funkci postrádají, mají zpravidla alespoň možnost ručního oboustranného tisku. Nemějte ale strach, že byste museli každou stránku po vytištění ručně obracet. Tiskárna při nastavení oboustranného ručního tisku vytiskne každou lichou stránku, vy potom ručně přesunete vytištěné stránky zpět do podavače papíru a tiskárna dotiskne sudé stránky dokumentu.

Větší formáty doma nevytisknete. Nebo že by…?

Na rozdíl od oboustranného tisku zůstává tisk na větší než klasický formát papíru A4 stále převážně devízou kanceláří a profesionálních tiskáren. I přesto se ovšem v segmentu tiskáren, které zvládají tisknout na papír formátu A3 v domácích podmínkách, poslední dobou objevují na trhu zařízení za velmi přijatelné ceny. Mrkněte na Heuréku a uvidíte sami.

Jak rychle potřebujete tisknout?

Rychlost tisku udává počet stránek, které je tiskárna schopná vytisknout za minutu (stránky za minutu, anglicky PPM - pages per minute). Rychlost tisku je závislá na mnoha faktorech, například na obsahu a složitosti dokumentu, požadované kvalitě výstupu (rozlišení), typu připojení tiskárny (USB, bezdrátově), typu a formátu papíru a tak podobně. Aby bylo možné rychlost tisku jednotlivých tiskáren jednoduše srovnat, testují výrobci svá zařízení prostřednictvím standardizované normy ISO.

Při výběru domácí tiskárny je dobré vědět, že udávaný počet stránek za minutu zvládne tiskárna vytisknout při 15% pokrytí stránky. Při tisku fotografií se tak rychlost tisku rapidně snižuje.

Inkoustové tiskárny tisknou o něco pomaleji než tiskárny laserové. Pro představu: průměrná laserová tiskárna vytiskne 25-30 stran za minutu, kdežto inkoustová tiskárna průměr vytištěných stránek za minutu okolo 20.

Další funkce tiskárny, které se mohou hodit

Vaše nová tiskárna toho může umět samozřejmě mnohem víc než „jen“ tisknout. Skenování a kopírování je dnes standardem i u modelů pro domácnosti. Pokud ale plánujete tisk z více než jednoho zařízení, bude se vám hodit i další hojně vyhledávaná funkce, a to možnost připojit se k tiskárně bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi nebo Bluetooth. Tyto technologie dovolují tisknout z jakéhokoliv zařízení v síti odkudkoliv, kam dosáhne vaše domácí pokrytí. Osnovu prezentace na schůzku si tak snadno vytisknete třeba z telefonu během nedělní odpolední siesty na zahradě.

bezdratovy-tisk-tiskaren-nahled2.jpg

Možnost bezdrátového tisku je v současnosti jednou z nejvyhledávanějších funkcí domácích tiskáren.

Kompatibilita s dalšími zařízeními jde ale u moderních tiskáren ještě dál. U barevných inkoustových fototiskáren připojíte snadno fotoaparát a využijete funkci přímého tisku fotek.

Možná byste uvítali i možnost tisknout přímo z paměťové karty či USB disku, ale doposud jste neměli ani tušení, že tiskárny, které to umí, vůbec existují.

Usnadnit obsluhu vaší domácí tiskárny vám může i automatický podavač papíru. Tato funkce je velmi užitečná zvlášť u tiskáren, jež podporují oboustranný tisk. Podavač totiž stránky obrací za vás.

Jak tedy vybrat tiskárnu pro domácnost?

Jednoduše se zamyslete nad tím, jak často tisknete, v jakém objemu, a zda nutně potřebujete tisknout i barevné obrázky a fotky. Dejte dohromady další funkce domácí tiskárny, bez nichž se neobejdete, a vyberte zařízení, která splňují vaše požadavky. V užším výběru tiskáren porovnejte vzájemně jejich náklady na tisk, pak nejste překvapení. A až budete potřebovat do vaší nové domácí tiskárny dokoupit náplň, jsme tu pro vás.

Buďte u toho jako první
Nejnovější informace o novinkách a akcích přímo na váš e-mail.

Podobné články

Laserové vs. inkoustové tiskárny

Která tiskárna je nejlepší? Takovou otázku si pokládá zřejmě každý, kdo uvažuje o koupi takového zařízení. Odhlédneme-li od starších...

Jaká je životnost tonerů a cartridgí

Staré známé moudro praví, že nic netrvá věčně. V podstatě vše, co vidíte kolem sebe, včetně veškerých věcí, které si pořídíte, má nějakou...

Doprava zdarma

pro přihlášené zákazníky již od 749 Kč!

Doručení do 48 hodin

Jsme fakt rychlí

U nás máte čas

Zboží můžete vrátit do 30 dnů

Odměníme Vás

Za každý nákup získáte věrnostní body